Daraehute-spri ugers zijn in dizen oorlog zoowel door de Duitschers als door de Kunnen in den strijd gebracht. Hierboven een groep Dvitsehe parachute-springersop het punt het vliegtuig binnen te gaan. De sprong ziet er griezelig uit, maar is door deze mannen reeds tallooze malen uitgevoerd. Onder: Na een veilige landing is het dikwijls nog niet eenvou dig zich van de parachute te ontdoen, vooral nietals er een flinke wind staat. Bij de Staten-Generaal is vandaag het nieuwe leenings- nntwerp ingediend. Hieruit blijkt, dat de regeering van plan is een leening aan te gaan van 300 millioen gulden tegen een koers van 100 en een rente van 4 per jaar: de looptijd zal veertig jaar zijn. Op deze leening kan worden ingeschreven met de obligaties der onlangs uitgegeven 4% staatsleening 1940. Indien de inschrijvingen op de vrijwillige leening minder bedragen dan f 300 millioen, zal het Rijk een gedwongen geld- leening aangaan tegen 3 rente. Verplichting daarop in te schrijven bestaat voor: a. Natuurlijke personen, binnen het Rijk wonende, die voor het belastingjaar 1939/40 zijn of worden aangeslagen in de Vermogensbelasting naar een zuiver vermogen van 1' 30.000 of meer; het bedrag, waarvoor zij verplicht zijn in te schrij ven, wordt bepaald in een bij het wetsontwerp gevoegden staat. b. Maatschappijen, fondsen en instellingen, die in de uit oefening van hun bedrijf of hun werkzaamheden regelmatig gelden rentegevend uitzetten op termijnen langer dan één jaar. Zij zijn verplicht, in te schrijven voor een bedrag, dat gelijk staat met twee procent van de gezamenlijke waarde hunner bezittingen volgens de laatstelijk vóór 1 Januari 1940 vastgestelde balans. c. Naamlooze vennootschappen, commanditaire vennoot schappen op aandeelen en coöperatieve of andere vereenigingen (niet vallende onder b). Zij zijn verplicht, in te schrijven voor een bedrag, dat gelijk staat met de helft van de over een boek jaar. geëindigd in het tijdvak van 1 Mei 1938 tot en met 30 April 1939, gedane uitdeelingen, welke vallen onder de dividend en tantième,-belasting (de verplichting bestaat niet. als het hedrag der uitkeeringen minder dan f 5000 bedraagt). In Roemenië neemt men bijzondere maatregelen ter ver dediging van het land. In geval van een aanval zal het water der kanalen, die deel uitmaken van de „Carolsgracht", het groote nieuwe fortificatie-systeem, waaraan thans hard gewerkt wordt, terstond met brandbare vloeistoffen overdekt worden. Het kanalensysteem zal in geval van een plotselingen aanval een be slissende rol spelen, daar het een veilige dekking moet leveren voor de troepen, die dan intusschen op oorlogsvoet gebracht kunnen worden. In de fortificaties zijn ook reusachtige tank vallen opgenomen. Vrijdag 9 Februari Enkele eskaders bommenwerpers hebben vanmiddag om 12 uur een aaru'al gedaan op een vijftiental Britsche schepen in de Noordzee. Men meldt, dat zes vaartuigen werden getroffen of tot zinken gebracht, terwijl één Duitscli toestel neerstortte. i)e Britsche admiraliteit deelde mee, dat een torpedoboot- jager twee Duitsehe duikbooten heeft vernietigd. EEN MINUUT DE VOLLE LAAG I)e Fransche minister van Marine vertelde heden in een radiorede, dat één minuut vuur van de ,,Punkerque" 1.2 millioen francs kostte; één minuut vuur van de Richelieu", een ander Fransch slagschip, kost meer dan 2 millioen francs. De minister deed daarop een beroep op het Fransche volk om het land te helpen de overwinning te behalen en in te schrijven op de bewapeningsleeningen De Deensche marine heeft verordend, dat het voor voet gangers verboden zal zijn. zich te bevinden in de voor de Deensche kust gelegde mijnenvelden. Oorspronkelijk bestond een dergelijk verbod slechts voor schepen. Het is echter noodiggebleken, ook een dergelijk verbod voor voetgangers uit te vaardigen, omdat dezen lange wande lingen gingen maken op de dichtgevroren Sont tusschen Dene marken en Zweden en in zuidelijke richting naar Duitschland; wandelingen, die niet van gevaar ontbloot waren, aangezien een enkele misstap in een mijnenveld een vreeselijken dood ten gevolge kan hebben. De voornaamste mijnenvelden liggen ter hoogte van Kopen hagen, ten zuiden van de Deensche eilanden in de Sont. en in de Groote en Kleine Belt. De commissie Van 't Haaff, die den minister op korten termijn moest adviseeren inzake de veiligheid ter zee, heeft een rapport uitgebracht, waarin de regeering o.a. wordt aan geraden maatregelen te nemen om zich de bevoegdheid te verschaffen, een tijdelijk uitvaarverbod uit te vaardigen, als de omstandigheden daartoe aanleiding zouden geven. In verband met de handhaving van de neutraliteit acht de commissie het noodig een voorschrift op te nemen, waarbij het verboden is van het zien of het aanhouden door een oorlogs schip of militair vliegtuig, ook van niet-oorlogvoerende landen, radiografisch of telefonisch, aan wien ook, kennis te geven. Het voorschrift is als instructie voor den kapitein opgenomen. In het algemeen beveelt de commissie „radio-stilte" aan. Tusschen de Nederlandsche onderhandelaars en de Britsche regeeringsvertegenwoordigers is zoo goed als over de gelieele linie overeenstemming bereikt. De onderhandelingen zijn zoo ver gevorderd, dat binnen enkele dagen het afsluiten van een accoord tot regeling van het handelsverkeer tusschen Neder land en Groot-Brittaniiië verwacht wordt. NIEUW LEENINGSONTWERP -ggT'

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16