17 Arita, de Japansehe Sumner Welles. ilie door minister van truiten- Amerika uitgestuurd wordt landsehe zaken, ver- om in Europa Poolshoogte klaarde, dat zijn regee- te nemen." ring bereid was een niet-aanval»pari met de Zuidzee-mogendheden te sluiten. GEHEIME KAMERZITTING IA FRANKRIJK De parlementaire agenda, heeft plotseling een ingrijpende wijziging ondergaan. Het lag in de be doeling in de ochtendzitting van heden den datum vast te stellen voor het houden van een aantal inter pellaties over de algemeene politiek van het gouver nement. terwijl vanmiddag het met. spanning ver wachte debat over de propaganda en de censuur zou plaatsvinden. In plaats daarvan is de Kamer, na ongeveer een uur in het openbaar te hebben vergaderd, om circa elf uur in geheime zitting gegaan, om een aantal vraagstukken op de binnen- en buitenlandsche poli tiek van het gouvernement, alsmede op het verloop der krijgsverrichtingen betrekking hebbende, te be spreken. Tot deze procedure heeft de Kamer met 262227 stemmen besloten, alhoewel minister president Daladier haar dit ten sterkste ontraden had. Aangezien hij echter niet de vertrouwenskwestie had gesteld, kan aan dit votum niet dan een zeer beperkte politieke beteekenis worden toegekend. SPECIALE MISSIE VAN SEMAER WELLES NAAR EL'ROPA De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken. Oordell Huil, heeft medegedeeld, dat infor- meele diplomatieke besprekingen begonnen zijn met de neutrale regeeringen, met het oog op het duidelijke verlangen van alle neutrale landen naar uiteindelijk herstel van den wereldvrede op een gezonde, duur zame basis. Een van de eerste diplomaten, die hedenmorgen door Huil ontvangen werden, was de Nederlandsche gezant. Ook gezanten van verschillende andere regeeringen zijn op het ministerie ontboden en het ligt in de bedoeling de besprekingen tot alle neutralen uit te breiden. Een tweede belangrijke verklaring, al werd ge zegd. dat er tusschen beide geen verband bestond, was, dat de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, door president Roosevelt naar Europa gezonden wordt, om zich op de hoogte te stellen van de toestanden in Italië, Frankrijk, Engeland en Duitschland. Van de reis van Welles deed president Roosevelt zelf mededeeling. Welles heeft opdracht, aldus Roosevelt, geen voorstellen namens de Vereenigde Staten te doen en evenmin verplichtingen aan te gaan. Mededeelingen, die hij van tie Europeeselie regeeringsautoriteiten ontvangt, zijn uitsluitend be stemd voor den president en Oordell Hull. Ten aan zien van die mededeelingen zal de strengste discretie in acht genomen worden. GEEN PEUK IA PE MAAAERHEIMLIA IE In officieele kringen te Helsinki ontkent 'men na drukkelijk, dat de Russen er gisteren in geslaagd zouden zijn, een deuk in de Mannerheimlinie aan te brengen. Slechts eenmaal zijn de Russen er in ge slaagd, binnen de stellingen van de eerste linie te komen, maar dit was, zegt men, slechts een kwestie van minuten. Ondanks de voortdurende aanvallen houdt de Finsche linie stand. Sedert, eenigen tijd, waarschijnlijk reeds sedert eenige weken, worden op de Franscbe en Britsche ambassades in Moskou systematisch alle aeten door gezien en naar men in Moskousche regeeringskringen verzekert, verbrand. Tal van leden van het manne lijk en vrouwelijk personeel der beide ambassades, die dit feit blijkbaar bekend hebben gemaakt, zijn ontslagen. Wat. deze maatregelen te beteekenen hebben, is nog niet geheel duidelijk. JAPANSCHE TOENADERING TOT ZLIPZEE-MOGENPHEPEA De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Arita, jxeeft geantwoord op een interpellatie over <le Japansche politiek ten aanzien van de Zuidzee- inogendheden. Mijake. een vooraanstaand lid van de partij der sociale massa, had er op aangedrongen, dat de regeering de ontginning der natuurlijke hulp bronnen en de bevordering van handel en immigratie in Britsch-Indië, Nederlandseli-Indië en de Philip- pijnen zou aanmoedigen. Hij verklaarde zich tevens voorstander van het sluiten van een niet-aanvals- verdrag. om te bewijzen, dat Japan in dit Zuidzee gebied geen territoriale bedoelingen heeft. Minister Arita antwoordde, dat het voor Japan wenschelijk en noodzakelijk is, de economische banden in de Zuidzee nauwer aan te halen. De minis ter meende verder, dat bij een niet gering deel van het publiek een verkeerde voorstelling bestaat omtrent Japans territoriale verlangens. De Japansche regeering heeft alles gedaan om een dergelijk mis- Gat teut uur rati L'ordell Huil, Amerikaansch mi nister van buitenlandsche zaken Cari'-atuur roil Franklin Roosevelt, president der Vereenigde Staten van Noord - A m eri ka verstand uit den weg te ruimen en zon. geen enkel bezwaar hebben tegen het sluiten van een niet-aan- valsverdrag, als de Zuidzeeinogendheden daartoe bereid zijn. Men merkt in verband hiermee op. dat de Neder landsche regeering tot dusver nimmer aanleiding ge vonden heeft tot het sluiten van non-agressie-pacten, omdat zulke overeenkomsten niet passen in het raam der Nederlandsche zelfstandigheidspolitiek. Zaterdag IQ Februari De geheime debatten in de Fransche Kamer zijn geëindigd met een schitterende overwinning van het kabinet-Daladier. Nadat 's middags met gesloten deuren van 3.30 tot 6.30 be raadslaagd was, heeft de Kamer met alle. stemmen van de 534 aanwezige afgevaardigden, de volgende, door alle fractie-voor zitters geteekende motie van jy vertrouwen aangenomen „De K amer. na kennisgenomen J te hebben van de mededeelingen, die de regeering gedaan heeft in een geheime zitting, welker discussies gekenmerkt werden door een hooggestemde vader landsliefde, brengt hulde aan de krachtsinspanning der regeering en aan de heldhaftigheid van onze legers en spreekt het ver trouwen uit, dat de regeering, Een Britsehe torpedoboot-jager op zoek naar duikbooten, die, den handel zooveel a tbr enk doen. met medewerking van het parlement, den oorlog tot de overwinning voortzet." Officieel wordt medegedeeld, dat de Fransche militaire autoriteiten en de controle-commissies, belast met het instellen van een onderzoek naar vrij stellingen aan hen, die als specialisten in fabrieken voor oorlogsmateriaal werken, vele gevallen van bedrog hebben ontdekt. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn 13.000 militairen naar het front terug gezonden; twintig militairen, onder wie zich werk gevers en werknemers bevinden, zullen voor den krijgsraad moeten verschijnen. De te Brussel en Den Haag gevoerde besprekingen in zake het weer doen functionneeren van de Still- lialte tusschen Duitschland en alle neutrale landen hebben tot positieve resultaten geleid. REPE VAN ROOSEVELT In een vanmiddag op de trappen van het Witte Huis gehouden rede tot leden van Amerika's jeugd- congres, heeft president Roosevelt verklaard, dat de Sovjet-Unie 'n even absolute dictatuur is als elke andere dictatuur in de wereld. Ruslands oorlog tegen Finland, aldus Roosevelt, beteekent de invasie van 'n naburig land, zóó oneindig klein, dat het de Sovjet- l'nie geen schade zou kunnen berokkenen. Roosevelt's woorden werden, zoodra hij „Fin land" noemde, door geestdriftig gejuich onder broken. De sympathie van Amerika, aldus Roosevelt, is voor 98 procent met de Finnen. Jaren ge leden hoopte ik, dat Rusland zijn moeilijkheden zou te boven komen en dat zijn bewind ten slotte een vredelievend en populair bewind zou worden, dat niet zou raken aan de onschendbaarheid van zijn buurstaten. Die hoop is nu ófwel voorbij óf wordt voor betere tijden bewaard. Ik had vroeger belangstelling voor het Russische experiment, omdat vele Russische leiders getracht hebben, het lot van millioenen slaven te verbeteren. Ik hield echter niet van het regime van het com munisme, ik verafschuw het zonder onderscheid dooden van duizenden onschuldige menschen. Ik keurde ten voile de uitbanning van den godsdienst af, al zag ik zeer goed in, dat Rusland naar de religie zou terugkeeren, omdat 5000 jaar ge schiedenis bewezen heeft, dat de menschheid altijd in God geloofd heeft, ondanks de tientallen mis lukte pogingen, God uit te bannen. In Zweden treedt men met groote strengheid te gen de communisten op. De actie was gericht tegen het communistische dagblad „Ny Dag", doch men deed eveneens invallen in de partijhuizen en in de particuliere woningen van vooraanstaande com munisten. Zondag 11 Februari De aangekondigde reis van Sumner Welles naar Europa en liet vertrek van den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou zijn aanleiding geweest tot het ontstaan van het gerucht, dat Amerika een be middelingspoging tusschen Finland en de Sovjet- Unie voorbereidt. Tanner, de Finsche minister van buitenlandsche zaken, heeft echter verklaard, dat de Finsche regeering hier niet 0111 gevraagd heeft en ook van zulk een initiatief niets afweet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17