de Melde wilt posflieslellers en Biesboscli «1 Een Pooltocht van vele Hilometevs! Ben ijsbarrieade wordt genomen. J Een wondermooi plekje in de witte eenzaamheid. Een beetje afleiding lange den een ingevroren xeheepje wordt route bedraagt ongeveer vijfenveertig kilometer, in normale omstandigheden al een flinke afstand, doch in dezen poolwinter bijna niet uitvoerbaar. En toch trekken dagelijks twee bestellers er op uit, over het ijs, dwars door de polders, en brengen hun post op de plaatsen waar ze zijn moet. Barend Verhoeven en Jan Rolaff heeten ze, eenvoudige kerels, die zonder mopperen hun zware taak ver vullen. Toevallig was het de dag van de groote route, dus van vijfenveertig kilometer. Om acht uur 's morgens vertrokken we, de bestellers gewapend met ijshaken om de sterkte van het ijs te onder zoeken. Er was geen goud in den mond van dezen morgenstond! De lucht stond somber grijs en op de Amer werden we begroet door een scherpen noord ooster, die al dadelijk probeerde of onze ooren en neus wel vorstvrij waren. Zig-zag ging het naar den overkant en daar, op den dijk, kregen we de sfeer van het poollandschap te pakken. Zoo ver het oog reikte, was alles van '11 smetteloos wit, onderbroken door rietvelden en hier en daar een huisje. Geen levend wezen, mensch noch dier, was te bespeuren. De noord-ooster had dien nacht zijn best gedaan en het sneeuwkleed recht getrokken over water en veld, zoodat een decimetersdikke sneeuwlaag alle gebaande paden had verborgen. Deze moesten dus opnieuw gezocht worden, wat, vooral op het ijs, niet meeviel. Immers, onder dat sneeuwkleed kon best een zwakke plek in het ijs zijn. Hier bewezen de ijshaken goede diensten. Ze zochten hun weg door de sneeuw naar het ijs en wij volgden in den paradepas, knieën optrekken, been strekken, enz. Een makkelijke manier van loopen is dit nu juist niet. Merkwaardig was het dat de menschen, wien wij post brachten, nog verwonderd waren, dat we er in dit weer op uittrokken om hen te voorzien van kranten, brieven, ouderdomsrente, enz. Want de bestellers zijn tevens wandelende postkantoortjes. Ze verkoopen postzegels, briefkaarten, rentezegels, betalen ouderdomsrente uit en postwissels, ont vangen belasting en girostortingen, nemen post mee Als u eens iets bijzonders mee wilt maken, dan moet u eens een dagje meegaan met onze postbestellers in den Biesbosch," schreef ons de heer v. d. Hoven, postkantoorhouder in» Drimmelen. Dies togen wij op pad om een repor tage te maken van dezen buitengewonen dienst. De Biesbosch omvat een aantal polders, onderling gescheiden door vaarten en van het vasteland, aan de zijde van Drimmelen, door de rivier de Amer. De postdienst van Drimmelen heeft in de polders zesentwintig bestellingen, 's Zomers wordt de post vervoerd per motorboot en te voetin den winter geschiedt dit zooals het uitvalt. Weer of geen weer, de menschen krijgen hun kranten en brieven. De lengte van de grootste

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 6