echt,ei- alleen tegen de kleine neutralen gerichtJapan- sche ei7 Italiaansche schepen worden tot nu toe ongemoeid gelaten, ook als zij zich in eei7 Engelsche haven aan een contrabande-controle onderwierpen. PE DUURTE Het indexcijfer der kosten van het levensonder houd voor arbeidersgezinnen, berekend op de basis van het peil der prijzen in 1911 1913 100. be draagt in Januari voor de totale kosten van het levensonderhoud 146.4 tegen 146.0 in December 1939 en 136.5 in Augustus 1939, de maand vóór het intreden van den oorlogstoestand in Europa. Voor de voeding alleen is het indexcijfer 138.3 in Januari tegen 137.3 in December en 124.4 in Augustus, aldus het Gemeentelijk Bureau van Statistiek te Amster dam. Voor het totale budget is er sedert de voorafgaande maand een toeneming met 0.3 en sedert de maand vóór den oorlog een toeneming met 7.3 Voor de voeding alleen is er een stijging met 0.7 sedert December en een stijging met 11.1 sedert Augus tus 1939. Woensilug 14 Februari Aan de lijst van getorpedeerde schepen zijn toe gevoegd het Britsche vrachtschip „Sultan Star" (12.306 ton), het Noörsehe vrachtschip „Eika" (260(( ton) en een schip aan de noordwestkust van Spanje, waarover verder nog niets bekend is. De Britsche admiraliteit deelt mede, «lat twee Duitsche dnikbooten, die bij het torpedeeren van de „Gretafield" (10.191 ton), de ..British Triumph" (8.501 ton) en de „Sultan Star" betrokken zijn ge weest. vernield werden en dat in het geval van de „Sultan Star" de duikboot haar slachtoffer slechts een half uur heeft oveiieefd. Voorts is wederom een Duitsch vrachtschip uit een Zuid-Amerikaansche haven vertrokken. Vele geallieerde oorlogsschepen bewegen zich op de vermoedelijke route, die de uit Vigo vertrokken Duitsche vrachtschepen gekozen hebben. Alles zal er op gezet worden althans enkele van deze schepen op te vangen. KNOEIERIJ MET MIEEEAIRE KEEEPING De militaire overheid heeft in samenwerking met de centrale re cherche een oplichterszaak op groote schaal met fournituren voor militaire kleeding ontdekt, waar voor nu reeds acht personen zijn gearresteerd. In verband met de uitbreiding van het leger in oorlogstijd moes ten voor het rijk duizenden uni formen worden vervaardigd en aangezien deze kleeding snel moest worden afgeleverd, heeft men tal van kleermakers in ons land werk kunnen verschaffen. Voor iedere uniformjas kregen de kleermakers een bepaalde hoeveelheid watten, die in de pakken moesten worden verwerkt. Hetgeen van deze watten overbleef moest weer aan het Rijk worden teruggegeven De politie vermoedt nu, dat de kleermakers, die zich aan de verduistering hebben schuldig gemaakt, te weinig watten in de uniformen hebben gedaan of bij een klein gedeelte watten ander materiaal hebben verwerkt, ten einde zoodoende flinke hoeveelheden over te houden en weer te verkoop en aan verschil lende opkoopers, die er zeer weinig voor betaalden. ENGEESCHE VRIJWIEEIGERS VOOR EINEAND Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering aan onderdanen van het Vereenigd Ko ninkrijk vergunning heeft gegeven dienst te nemen bij de Finschc strijdkrachten. Het te Londen geves tigde recruteeringsbureau heeft vergunning gekregen zich met de werving bezig te houden. Hulp van buiten is wel noodig, want de Finnen geven in hun legerberieht van vandaag nu zelf toe. De Pruisische minister president Hermann Goring hiel/1 op 15 Februari een. ernstige rede. waarin hij het Duitsche volk voorbereidde op lange jaren van oorlog en beperking. dat de Russen vooruitgeschoven stellingen van de Mannerheimlinie hebben bezet. Toch hebben de Russen nog geen ge makkelijke taak. Achter de in Russische handen gevallen stellingen van den Sum ma-sector liggen nog 17 km. gebied, dat versterkt is met kazematten, tankvallen en andere fortificaties. Geheele wouden zijn geveld, de vrijgekomen grond is be dekt met een net van prikkeldraadver sperringen en blokken graniet, die een on doordringbare barrière voor tanks en infanterie vormen De Russen zouden reeds weer een deel van hun posities bij Summa en Muolajarvi op hebben moeten geven, doch zich daar entegen gehandhaafd hebben bij Taipale- Een der grootste Finsche ski-fabrieken is verwoest. Het Finsche consulaat vroeg daarom heden Nederlandsche vrijwilligers, die bereid mochten zijn hun ski's aan Finland af te staan. De opperbevelhebber van de Japansche legers in Zuid-China heeft een telegram gezonden aan Tsjang Kai-sjek. Tsjen-sjeng, Pai Tsjoeng-hsi, Tsjang Fak-wei, Tsai Ting- kaien andfere Ohineesche legerleiders, waar in hij er bij hen op aandringt, „de les te leeren van de jongste campagne in Kwangsi en hun houding te herzien." De oorlog in China zou .Japan tot heden 1500 mil liard yen gekost hebben. Dontlerilag 15 Februari Vandaag loopt bon 4 af, de bon waarop men van 19 Januari af per persoon een half pond bruine hoonen e.d. kon krijgen. Maar de tweede distributie periode gaat niet morgen in, zooals men allicht had gehoopt en verwacht. Volgens een mededeeling van den minister van economische zaken hebben de ongunstige weers omstandigheden der afgeloopen weken stagnatie veroorzaakt in de aflevering en het vervoer van peul vruchten. Daardoor zijn de hoeveelheden, die de telers hebben ingeleverd, slechts gering geweest. Het grootste gedeelte van den thans aanwezigen voorraad dient gereserveerd te worden voor de weermacht en het overblijvende is niet groot genoeg om alle aanvra gen van den handel te kunnen bevredigen. Daarom wordt de tweede dis tributieperiode uitgesteld, totdat de zekerheid bestaat, dat de voor ziening van den handel zonder moeilijkheden zal kunnen geschie den, hetgeen, indien de weers omstandigheden gunstiger worden, vermoedelijk in de eerste helft van Maart het geval zal zijn. PROTEST PER REG EER ENG TEGEN TORPEDEERING VAN PE „BURGERPEIK' De Nederlandsche regeering heeft naar aanleiding van de torpedeering van de „Burgerdijk" reeds haar ernstige be denkingen tegen deze daad aan de Duitsche regeering kenbaar gemaakt, in afwachting van het schriftelijk tot deze regeering te richten betoog. Dat de Nederlandsche regeering volledige schade loosstelling zal vorderen, kan als vanzelfsprekend worden aangenomen. In gezaghebbende kringen werd nog vernomen, dat, indien al, gezien het apert onrechtmatige van deze handeling, de mogelijkheid niet mag worden uitgesloten, dat de dnikbootcommandant tegen zijn instructies heeft gehandeld, dit de Duitsche regeering toch niet van haar verantwoordelijkheid zou kunnen ontslaan. Bovendien zou er in het aan genomen geval voor haar alle reden bestaan aan de daad haar goedkeuring te onthouden, ten einde de onderstelling teniet te doen. dat Duitsehland. door thans ook schepen, geladen met voor de volksvoe ding van neutrale staten onontbeerlijke goederen, te torpedeeren, elementaire levensrechten van neutra- Op 15 Februari kwam met de ..Boskoop" tier K.N.P.M. de voltallige bemanning van het getorpedeerde s.s. ..Burger- dijkaan. Van links naar rechts: de heer Dijk, le stuur man. de heer Henkeninspecteur ran den nautisch en dienst van ile Holland-Am erikalijn en kapitein Seri int nel: van de Burgerdijk" len zou willen aantasten. In dit verband werd nog in herinnering gebracht, dat het grootste deel der lading van de rechtstreeks naar Rotterdam en dus niet voor eenig belligerente tussehenhaven be stemde „Burgerdijk" aan een Nederlandsche re- geeringsinstantie was geadresseerd, waarvan de duikbootcommandant zich zonder moeite kon overtuigen. De kruiser Exeter", die zulk een belangrijke rol heeft gespeeld in den zeeslag tegen de „Graf Spee", is heden triomfantelijk de haven van Plymouth bin- nengeloopen. De Duitsche legatie te Oslo heeft een krachtig démenti uitgegeven tegen de berichten, volgens welke Duitsehland met Rusland zou samenwerken tegen Finland. De Duitsche houding in het Finsch- Russische conflict is strikt neutraal, zoo zegt het communiqué. Dit is o.a. bewezen door het feit, dat Duitsehland onlangs het elearingverdrag met Finland heeft verlengd. Valsch zijn de berichten, dat Duitsehland een embargo heeft gelegd op ver schepingen naar de Finsche haven Petsamo en valsch zijn de berichten omtrent de deelneming van Duit sche officieren aan den strijd in Finland. De meest ingrijpende maatregelen, welke Göring aankondigde in zijn radiorede van hedenavond, waren het te werk stellen van een millioen Poolsclie en Tsjechische landarbeiders in de Duitsche landbouw bedrijven, ter vervanging der werkkrachten, die thans aan het front staan, alsmede de verhooging van den melkprijs met twee Pfennig per liter en van den boter - prijs met twee Pfennig per pond. Deze maatregelen worden genomen ten einde den Duitschen boer aan te sporen meer aandacht te schenken dan voorheen aan de vet- en melkproductie. Dat de reden, waarom de „Burgerdijk" getorpe deerd is. ook in de Vereenigde Staten onrust gewekt heeft, blijkt uit de mededeeling van minister Huil, waarin hij zei, dat de Amerikaansehe ambassade te Berlijn opheldering tracht te verkrijgen omtrent de door de Duitsche pers gepubliceerde verklaring, dat ieder neutraal schip, de Amerikaansehe inbegrepen, dat op weg is naar een haven der geallieerden of een contrabande-contröte-station. door Duitsche dnik booten en kaperschepen „voor goeden prijs" zou worden verklaard. Vanmiddag is op een vergadering van de „Veree- niging van Nederlandsche K offiebranders en Thee- pakkers dat zijn dus de leveranciers van koffie aan de winkeliers besloten om in verband met de verhoogde invoerrechten met ingang van Woens- dag a.s. den prijs van koffie te bepalen van de goed koopste soorten op minimum 46 ct. per pond. Andere soorten zullen verhoogd worden met een maximum van 6 cent per pond. SUCCES PER RUSSEN De massa-aanvallen der Russen hebben in den loop van hedenmiddag zoo'n geweldige kracht ontwikkeld, dat de Finsche verdedigers een aantal punten aan liet (simi mafront in de voorste linies hebben moeten opgeven.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15