J yC 17 Maar het ergst is terseke er rum toewaar niet alleen de schepen beweging loos vastgevroren zitten weer op een gezond peil gebracht. Wel waren inmiddels de prijzen sterk gedaald, maar de teelt was desondanks toch weer in beseheiden mate loonend geworden. Maar opnieuw staat het bedrijf, voor een catastrophe, nu blijkt, dat de aanwezige Fransehe oesters totaal door de vorst zijn uitgeroeid, en dal van de echte Zeeuwsche oesters thans nog hoogstens twintig proeent in leven kunnen zijn, De cultuur zal weer van voren af aan moeten beginnen en jaren zullen er dan mee gemoeid zijn, eer het bedrijf weer in zijn ouden om vang en op een loonend peil zal zijn hersteld. Het is een bedroevend schouwspel, naast, de oesterputteu de stapels ge storven oesters te zien opgetast. Rn wat zullen we te aanschouwen krijgen, wanneer het ijs uit de Ooster- sehelde verdwenen is, en de oester- banken kunnen worden afgeviseht, en de pannen opgehaald Enkele putten hebben nog een klei nen voorraad, die echter wrel zal zijn uitgeput, omdat er geen toevoer meer is van jong goed. Dan zullen we het voorloopig zonder Zeeuwsche oesters moeten doen. Maar dat zal te overkomen zijn. De millioenenschade, die het Iersek- sche oesterbedrijf daar echter bij lijden zal dat is voor de kweekers, groote en kleine, een catastrophe, die het nijvere Zuid-Bevelandsclie dorp nog in geen jaren en jaren te boven zal zijn. En de Arnemuidensrhe rissclters zijn gedwongen, thuis te blijven, nu hun schuitjes in de Veersche haren liggen vastgevroren maar waar heele stapels oesters door de vorst, zijn gedood- en de teelt is vernietigd. Nog bergen de oesterputten hier en daar onder het ijs 'n lorristen kleinen voorraad gpspanrd (jeblerev oester*.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17