JIU-JITSU De „verdediging»"-sport j bij uitnemendheid ~Jr *4 Van Nieuwenhuizen heeft den messteek opgevangen en ontwringt vervolgens het gevaarlijke wapen. De aanvaller valt hierbij ruggelings ter aarde. Maurice van Nieuwenhui- zen laat zien in welke pa rate houding en aanvangs- stand een jiu-jitsu-gevecht begonnen kan worden. Nog niet zoo heel lang geleden bepaalde het jiu-jitsu zich tot het land van oorsprong, Japan. Doch langzamerhand is men ook hier deze edele sport gaan waardeeren en telt zij in Europa reeds vele enthousiaste beoefe naars, waaronder zeer kundige mannen. Men is geleidelijk gaan inzien, dat brute kracht niet altijd als overwinnaar uit den strijd behoeft en mag komen. Methodische verdediging en hersenwerk eischen ook hun aandeel op. En deze Japansche methode is wel het summum van scherpte in het uitbuiten van omstandigheden, waardoor kracht vrijwel geheel op den achtergrond treedt. Jiu-jitsu is voornamelijk berekend op den bouw en de bewegingsmogelijkheden, de ligging en de kwetsbaarheid der organen. Vandaar dat de Ja panners de ze sport jiu-jitsu, d.w.z. kunst der soepel heid, genoemd hebben. Zoodra een jiu-jitsuër een handeling verricht, waardoor het lichaam in strijd met de mogelijkheden komt, dikwijls vergroot door de kracht van een hef boomwerking, brengt pijn of een begin daarvan den aanvaller in een toestand van machteloosheid en overgave. De kennis van het jiu-jitsu behelst een hoeveel heid afweerbewegingen van handen, armen en beenen met een bijbehoorende serie grepen en sla- gen, waarvan de sterkste aanrander het slachtoffer wordt. Wordt men evenwel zelf door een onver- wachten aanval tegen den grond gesmakt, dan is het onderdeel van de studie: het valbreken, een leerzaam en nuttig middel om, zonder zich te hebben bezeerd, De stoot is opgevangen in den greep gelijktijdig is de arm, meegevend aan de kracht eau den stoot, doch veranderd van richting, omgewrongen. De aanvaller is geheel machteloos. De nierschaar is een beengreep in liggende houding, welke weinig kracht vordert en toch zeer pijnlijk is. De aanvaller wordt gemakkelijk weggewenteld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 24