i ,^™ii 9 -- S'Sip i,.;-,.-.i v:-;V..vi\ r*w. /•- ji Gezicht op een groote hal, waarin en mag dit niet doen, doch de staat doet liet voor hem en in liet groot. Om voorraden te kunnen vormen moet men meer produceeren dan er verbruikt wordt, vandaar dan ook, (lat alle fabrieken op hun hoogste capaciteit werken, in de eerste plaats natuurlijk de ijzer- en staalindustrie. Van de staalindustrie wordt gezegd, dat men hierin „prins of bedelaar" is, omdat zij met geweldige vaste kosten werkt, waardoor winsten direct in verliezen omslaan, als de capaciteit niet voldoende benut kan worden. De staalindustrie beleeft in deze overigens zoo droeve tijden een periode van bloei en de productie van de 21.000.000 ton ijzer en van de 23.000.000 ton staal, cijfers van het jaar 1938 voor Duitscliland, zal intusschen wel weer grooter geworden zijn. Maar behalve staal en ijzer, die noodig zijn voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal, en behalve petroleum en steenkool, die het oorlogsapparaat op gang moeten houden, dienen ook voedselvoorraden aangelegd te worden, omdat immers de toevoer van bepaalde producten geheel of gedeeltelijk is geblokkeerd. Want de Duitsclie handelsvloot van ongeveer 4.000.000 ton ligt zoo goed als stil, zoodat uit overzeesche gewesten niets kan worden geïmporteerd. Dat echter niet alleen in Engeland en Frankrijk, doch ook in Duitscli land reeds lang geleden rekening gehouden werd met een oorlog van langen duur bewijst de instelling van het vierjarenplan onder leiding van minister Göring, de stijging in de productie der staalindustrie (tegen over 1932, het crisisjaar, met 500 en tegenover 1929 nog met ongeveer 140 en de snelle invoering van liet distributiesysteem. Overproductie is op het oogenblik een woord, dat men in de oorlogvoerende landen niet meer kent, integendeel, hoeveel er ook is, er is nooit genoeg! Een zee van appelen wacht op verwerking tof jam of een anderen vorm van conserveering. De stapel heeft een hoogte van meer dan een meter. Blikjes vleesch bij het gros. muren van blik, die eerst gebruikt worden in de maandenwaarin minder dan anders geslacht kan worden. elhede rwe liggen opgeslagen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 7