PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week van 16 Februari tot 22 Februari 1940 14 Vrijdag 16 Februari Officieel werd vanmiddag door de Zweedsche regeering medegedeeld, dat Finland een verzoek om militairen bijstand tot Stockholm heeft gericht. Zweden heeft dit verzoek afgewezen. De Finsche regeering zou verklaard hebben, alleen tegen de Sovjet-overmacht te kunnen standhouden, als zij over twee divisies vrijwilligers had te be schikken. Nu Zweden hulp geweigerd heeft neemt men aan, dat de regeering te Helsinki zich nu tot de geal lieerden zal wenden. Indien echter geallieerde troepen via Zweden naar Finland zouden willen gaan, zou de Zweedsche regeering hier bezwaar tegen maken. SUMMA VEROVERD De Russen zijn er eindelijk in geslaagd, Summa, de plaats, waarop de Russen den zwaarsten druk hebben uitgeoefend, te veroveren. I)e Pinnen erkennen dit, doch zij vertrouwen, dat zij zich in de nieuwe ver dedigingslinies. welke enkele maanden geleden aan gelegd zijn, kunnen handhaven. De Russen melden echter, dat zij Kamara, op de helft tussehen Summa en Viborg, reeds bezet hebben. Ten gevolge van de benoeming van generaal Winkelman tot opperbevelhebber van de Neder- landsche land- en zeemacht vinden verschillende mutaties plaats in onze legerleiding. ALTMARK GEËNTERD In den laten avond van (Jezen dag werd een Duitscli schip binnen de Noorsche territoriale wateren ge ënterd door een Engelschen torpedojager. Zatertlag 17 Februari .Men zal zich herinneren, dat de Admiral Graf Spee in het zuidelijke deel van den Atlantisclien oceaan voor Kerstmis zeven Britsche koopvaardijschepen tot zinken heeft gebracht. De officieren werden als gevangenen op liet slagschip gebracht en draag lijk behandeld. De overige opvarenden echter werden op de Altmark overgebracht, een hulp- scliip van de Duitsehe vloot, dat volgens Britsche gevangenen, die van de Graf Spec vrijgelaten zijn, gewapend was met gecamoufleerde kanonnen. De Altmark verdween na het gevecht met de Graf Spee volkomen van de zee. er kon geen spoor meer van liet schip worden ontdekt. Op 15 Februari bleek het, dat de Altmark langs de Xoorsche kust naar het zuiden voer, gebruik makend van den bij - zonderen vorm van deze kust met zijn vele inham men, ten einde te trachten .100 a 400 Britsche zeelieden naar Duitschland over te brengen. Dientengevolge werden zekere Britsche oorlogs schepen. die op doeltreffende wijze waren opgesteld, in beweging gezet, en zekere luchtverkenningen werden verricht. Het resultaat hiervan was, dat een schip, den naam Altmark dragende en in elk opzicht overeenstemmende met de beschrijving, gistermiddag een toevlucht zocht in de Xoorsche Joesingfjord. Xa het invallen der duisternis voer de torpedo- bootjager Cossack op speciale orders van de Britsche admiraliteit de fjord binnen, enterde het sehip en bevrijdde de gevangenen. In dezen strijd werden zes Duitschers gedood en vijf ernstig gewond. Het Duitsehe petrolenmtankschip Baldur, dat- tijdens deze gebeurtenissen buiten de territoriale wateren passeerde, werd gesommeerd te stoppen door den jager Ivanhoe. De bemanning van de Baldur bracht het schip daarop naar Duitsehe methode tot zinken. DRIE PROTESTEN l)e Duitsehe gezant te Oslo heeft ten allerselierpste geprotesteerd tegen de overmeestering van het Duitsehe s.s. Altmark door den Kngelschen torpedo- bootjager Cossack in de Joesingfjord, dus binnen de territoriale wateren. Het protest richt sfieh ook tegen het feit, dat de Xoorsche regeering de Altmark geen voldoende bescherming heeft verleend. De gezant maakt er op attent. ,.dat het hier 0111 een aller-ern- stigsten toestand gaat, welke dë scherpste gevolgen kan meebrengen." Lord Halifax heeft geprotesteerd bij den Xoor- sclien gezant, dat de Xoorsche autoriteiten niet de aanwezigheid van driehonderd of vierhonderd Brit sche gevangenen aan boord van de Altmark hebben vastgesteld toen dit schip te Bergen doorzocht werd. Xadat de Britsche minister zijn protest had over handigd, diende de Xoorsche gezant het protest van zijn regeering in. waarin ernstig bezwaar gemaakt werd tegen de grove schending van de Xoorsche territoriale wateren. Xader wordt vernomen, dat het aantal van de Altmark gehaalde en te Leith ontscheepte Engel- sche gevangenen 314 bedraagt. Zondag 18 Februari Volgens het Sovjet-Russische legerbericht ligt het verst vooruitgeschoven punt, dat de Russen op de Karelische landengte bezet hebben, bij Sainio, een station, dat vandaag veroverd werd, slechts fj km. van Viborg verwijderd. De Russen bereiden intusschen behoedzaam hun offensief tegen de tweede zóne van de Mannerheim- linie voor. AMELAND NA EXPLOSIE GEZONKEN De Ameland, een schip van 4537 ton, dat ge charterd was door den Rotterdamschen Llovd 0111 met een lading stukgoederen een reis van Rotterdam naar Java te maken, is vanochtend om twee uur. uitger ust met paravanes, uit Rotterdam vertrokken. Om negen uur vond een explosie plaats, toen het schip zich ten noorden van Schouwenbank bevond. De Xoorsche minister-president hield hedenavond een rede, waarin hij het standpunt van Noorwegen, ten aanzien van de hulp aan Finland verleend, uit eenzette; hij zei o.a Het is geen met de neutraliteit strijdige daad, wanneer men aan vrijwilligers en materiaal door tocht verleent. Maar het is wel een schending van de neutraliteit, wanneer men gewapende troepen door het land laat marcheeren. Maandag 19 Februari Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche torpedobootjager Daring getorpedeerd en gezon ken is. Negen officieren en 148 minderen worden vermist. Men vreest, dat zij omgekomen zijn. REGEERING PROTESTEERT TE BERLIJN De regeeringspersdienst meldt: De uitkomst van het onderzoek, door de regeering ingesteld naar de omstandigheden waaronder het m.s. Arendskerk van de N.V. Vereenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappij op 15 Januari j.l. op weg naar Zuid-Afrika is getorpedeerd, heeft haar aanleiding gegeven aan Hr. Ms. gezant te Berlijn opdracht te geven tot het uitbrengen van een breedvoerig gemotiveerd protest tegen deze ongerechtvaardigde vernietiging van een Nederlandsch schip, zich daarbij alle rechten of schadevergoeding voorbehoudend en maatregelen verzoekend tegen herhaling. Eenige dagen nadat men had gehooid, dat Zweden geweigerd had Finland bijstand te verleenen, ver moedde men in bepaalde kringen te Stockholm, dat deze houding der regeering een kabinetscrisis ten gevolge zou hebben. Doch nu heeft koning Gustaaf de politiek van zijn minister in een proclamatie ver dedigd, waarin hij o.a. zei: Met verslagen hart ben ik na rijpelijke overweging tot de conclusie gekomen, dat we in de huidige situatie dit standpunt moeten handhaven. Ik geloof inderdaad ten sterkste, dat indien Zweden heden in Finland tusschenbeide kwam, wij het grootste gevaar zouden loopen niet alleen in den oorlog met Rusland, maar ook nog in den oorlog tussehen de groote mogendheden betrokken te worden en een dergelijke verantwoording heb ik niet op me kunnen nemen. CREDIET VOOR DEFENSIE De regeering vroeg aanvullende credieten ter materieele uitrusting van onze weermacht en wel: voor de luchtverdediging 24 millioen gulden, voor de luchtmacht 20 millioen gulden, alles voor nieuwe aan schaffingen, en ongeveer 1 millioen voor 'n nieuwen mijnenveger, ter vervanging van de Willem van Ewijck en vernieuwing van enkele installaties op de Sumatra. Het voornaamste nieuws, dat de Finnen vandaag te melden hadden, is de groote overwinning ten noordoosten van het Ladogameer, waar de acht tiende Russische divisie, welker hachelijke positie reeds eenige dagen geleden bericht werd, thans door het verlies van 18.000 man volkomen vernietigd blijkt. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat de Russen op de Karelische landengte weer in actie gekomen zijn. Zij ondernamen plaatselijke aanvallen op de tweede linie deze zijn tot nu toe door de Finnen afgeslagen. De Russen hebben reeds 1000 dooden op het slagveld achtergelaten en verloren zeven tanks. Dinsdttg 2Q Februari Britsche en Duitsehe luchteskaders hebben elkaar vandaag tweemaal slag geleverd; eerst in de vroege ochtenduren boven de Noordzee nabij het Duitsehe eiland Sylt, later, na den middag, in de buurt van de Engelsche oostkust. Laatstgenoemde gevechten waren het hevigst. De Duitsehe vliegtuigen hadden het zoowel op Britsche treilers als op handelsschepen gemunt, o.a. op een aantal neutrale schepen, die van Duins kwamen of er heen voeren. In de meeste gevallen slaagden Britsche vliegers er evenwel in, de Duitschers te verdrijven. Bij een luchtslag bij Sylt is één toestel brandend in zee gestort. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, van welke nationaliteit het was. DEUTSCHE GEZANT BIJ MINISTER VAN KLEFFENS De Duitsehe gezant, graaf von Zeek von Burkers- roda, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan minister van Kleffens. Omtrent het doel van dit be zoek werden geen inlichtingen verstrekt, doch men neemt aan, dat de gedachtenwisseling heeft geloopen over de torpedeeringen van de Arendskerk en van de Burgerdijk.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14