m Woetisdag 21 Februari Het opperbevel van de Duitache weermacht meldt Na middernacht zijn ver scheidene vijandelijke vlieg tuigen uit het westen en noordwesten, onder schen ding van het Xederlandsche gebied, naar de binnenzijde van de Duitsehe Bocht- ge vlogen. Het Britsche ministeri< van Luchtvaart deelt mede In den afgeloopen nacht hebben verscheidene toe stellen der luchtmacht met succes de Bocht van Helgo land verkend. De Xederlandsche re- geeringspersdienst meldt, dat er hedennacht bij Den Helder door afdeelin- gen luchtafweergeschut op vreemde vliegtuigen van onbekende nationaliteit ge schoten is. BELANGRIJKE VERHEZEN VOOR DE NE- PERLANPSCHE SCHEEPVAART De stoomtreiler Petten, 250 ton en bemand met twaalf visschers, is vandaag op een mijn geloopen en vijf uur later gezonken. De bemanning is gered en overgebracht aan boord van een anderen treiler, de „Vikingbank". Ten zuiden van Brest liep het Xederlandsche kust vaartuig de Alja op een wrak en verging. Ook van dit schip werden alle opvarenden gered. Behalve deze twee schepen ging ook de Tara ver loren, die met een lading graan voor de Xederlandsche regeering op weg was van Zuid-Amerika. naar Rotter dam. Het schip zonk na een explosie, pp 00 mijl ten zuidwesten van kaap Finisterre. Men wijst er op, dat zich daar ter plaatse geen mijnenvelden in de buurt bevinden, terwijl in dit deel van den Atlantischen Oceaan sedert het uitbreken van den oorlog voort durend Duitsehe duikbooten hebben geopereerd. Tevens werd vandaag een deel van de bemanning van het Xederlandsche tankschip ,,Den Haag dat. naar nu blijkt op 15 Februari op een mijn geloopen of door een torpedo getroffen is, te Londen aan wal gebracht. De bemanning werd na de explosie verdeeld over drie sloepen, elk met dertien man. Eén sloep, waarin zich de kapitein bevond, is na 75 u-ur te hebben rond gezworven door een Engelsch schip opgepikt. Het tonnage verlies van de Xederlandsche koop vaardijvloot is na 5maand oorlog reeds net zoo groot als in 1914 en 1915 samen. RUSSEN BOM BARDEEREN' ZWEEPSCH DORP Het Zweedsche dorp Pajala, gelegen in de vallei van de Torne in Xoord-Zweden, op ongeveer tien km. ten westen van de Zweedseh-Finsche grens, is om 1 uur hedenmiddag gebombardeerd. Het dorp heeft 4800 inwoners en een kwart van de plaats staat op het oogenblik in brand. Men meldt voorts, dat een Britsch eskader ten -noorden van -Noorwegen bij Pet-samo kruist. Men weet niet of dit Duitsehe sche pen wil opvangen, de ijzerertsverschepingen uit Narvik wil blokkeeren of wellicht een actie bij Pet- samo beoogt. Het bericht is overigens niet van officieele Britsejie zijde bevestigd. Finland heeft eindelijk hulp gekregen van de sneeuw. Een verblindende sneeuwstorm begon den afgeloopen nacht geheel Finland te teisteren en houdt deze aan, zooals in dezen tijd van het jaar meestal het geval is, dan wordt alle vervoer in het noorden, in Centraal-Finland en ook op de landengte onmogelijk. Een eerste gevolg van den sneeuwval zal zijn, dat er een einde komt aan de vele groote luchtaanvallen, die dag en nacht op de burgers ondernomen worden. President Hoosevelt. heeft aan boord van den torpedobootjager Lang op 19 Februari het verdedigmgsstelsel nan het I tmnmn-U inaad bestudeerd Ondanks het feit. dat de president roet vacantia is. zal hij aan boord ran de Tuscaloosa besprekingen met de mthtmre autoriteiten houden. Wij geven hierbij twee portretten van den president: de foto links is genomen op 1Maart 19-13. dus aan he begin van zijn eerste ambtsperiode: de foto rechts is van 3 September 1939, in beide gevallen sprak Hoosevelt voor de radio. Zeven "7 7- J.om onnroti ntï np?i.pht flPfLTPTflPLOtPn. moeilijke regeeringsjaren hebben hun sporen op zijn gezicht achtergelaten. MEER BEWEGINGSVRIJHEID Door de daartoe bevoegde instanties wordt sinds eenigen tijd overwogen wijzigingen te brengen in de bepalingen betreffende de zg. ,,Liebesgaben' voor particulieren in Duitschland, aangezien hiervan den laatsten tijd zooveel verzonden worden, dat men van een massa-uitvoer van levensmiddelen kan spreken. Nog steeds komen Britsch-Indische en Australische troepen in Egypte aan. Op de Roode Zee ontmoet men voortdurend Britsche transportschepen. Het verkeer door liet Suez-ka na al is echter sterk gedaald. Nog slechts tien a twaalf schepen per dag passeeren het kanaalzij zijn voor het meerendeel van Britsche nationaliteit. De Italiaansche tonnage, die wat hoe veelheid betreft de Britsche op den voet volgde, is aanmerkelijk afgenomen. GEVALLEN VAN SPIONNAGE Na een langdurig en uitgebreid onderzoek, dat door de Groningsphe recherche werd ingesteld in samenwerking met, de rijksrecherche, is een spionnage- geval, dat overal in het land zijn vertakkingen had, ontdekt. In den nacht van Woensdag op Donderdag kon de politie overgaan tot arrestatie van zes ver dachten, zoowel in het oosten van de provincie Gro ningen als in de provincie Noord-Holland. A an deze zes verdachten is er slechts één vreemdeling. Onmid dellijke aanleiding tot dit ingrijpen van de politie was een poging tot ontvluchting van twee geïnterneerde buitenlandse he militairen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag door marechaussee op den Afsluitdijk werden aangehouden. De gearresteerden waren bij deze ontvluchtingspoging hei rokken. Voorts maakt men in verschillende deelen van liet land, met name in de buurt van Amersfoort en Tilburg, melding van lichtkogels. In verband hiermee heeft de luchtverdediging in Den Haag de politie in verschillende plaatsen verzocht uit te kijken naar drie auto's. Ook uit Loenen aan de Vecht wordt bericht, dat hoog in.de lucht drie roode ballonnetjes werden waargenomen. Donderdtuf 22 Februari Bij hun aanvallen aan de noordoostkust van Engeland hebben de Duitschers, naar van Engelsche zijde gemeld wordt, twee vliegtuigen verloren. Over een aanval, dien Britsche toestellen op de Duitsehe vliegtuigbases Helgoland en Borkum gedaan hebben, deelt men mede, dat de Engelschen daar ter plaatse Duitsehe torpedobooten hebben gebombardeerd. A an het resultaat was nog niets bekend. VOOR MILITAIREN De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft een schrijven aan de korpsen doen uitgaan, ten einde aan de desbetreffende commandanten kenbaar te maken, dat er geen bezwaren bestaan aan de onder de wapenen zijnden buiten de verloven en voor zoover de dienst zulks toelaat, een ruimere bewegingsvrijheid toe Te staan. Hierdoor zullen alle militairen des avonds na af loop van den dienst natuurlijk wanneer zij geen wacht of straf hebben zich uit hun kantonnement of garnizoen mogen verwijderen, en dus niet meer gebonden zijn aan een bepaalde grens van b.v. 10 kin., zooals veelal gebruikelijk voorgeschreven was. De eenige beperking welke blijft bestaan, is, dat de manschappen zich op de avondappèls moeten melden. FRAUDE BIJ EEGERLEVERANTIES Behalve de wattenaffaire, die zooveel stof heeft doen opwaaien, zijn nog andere gevallen van fraude aan het licht gekomen. Het is gebleken, dat eenige militairen steekpenningen hebben aangenomen en medegewerkt hebben aan een opzettelijk te hooge schatting van particuliere auto's, die door de militaire autoriteiten gerequireerd werden. Het rijk is door deze corruptieve handelingen voor meer dan hon derdduizend gulden benadeeld. Voorts werden een sergeant en een soldaat veroordeeld, omdat zij zich hebben laten omkoopen bij het keuren van een auto. dien zij ongeschikt verklaarden voor militair gebruik. Tevens heeft de politie zeven arrestanten gemaakt. Deze lieden hebben fraude gepleegd bij het rijden van zand voor defensie. Zij hebben veel meer vrachten opgegeven en genoteerd dan ze in werkelijkheid deden. De regeering wil aan her euvel, dat in Nederland geschillen worden beslecht en schulden verhaald, die aan de belangensfeer van het koninkrijk te eenen- male vreemd zijn, paal en perk stellen. Immers dik wijls pogen, na het uitbreken van oorlog, onderdanen van de oorlogvoerenden op onzijdig gebied beslag te leggen op het vermogen van schuldenaren. Hiertoe wordt een wettelijke voorziening voorge steld, waardoor de executie van vonnissen en andere executoriale titels ten aanzien van schuldenaren, die noch hier te lande, noch in België (met dit land is een verdrag in dezen gesloten in 1925) woonplaats of zetel hebben, wordt beperkt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15