Duizenden bewoners ran de streek werken aan de uitgebreüle prikkeldraad- versperringen. als ook draadlooze telefoon- en radioverbindingen zorgen voor contact tusschen de stellingen en liet hoofdkwartier. Het bouwen van deze westlinie geschiedde in het grootste geheim. De geheele streek, waar zich de ver sterkingen bevinden, werd tot militaire zone ver klaard, waar men slechts met vergunning van den generalen staf reizen mocht. Slechts zeer betrouw bare personen mochten in dit gebied verblijven, en zelfs de bewoners van de streek hadden een speciale vergunning noodig om zich vrij te mogen bewegen. Het werk hier is nu geheel gereed, en de laatste hand wordt op het óogenblik gelegd aan de afwerking. De ZttiflgrenS Terwijl de westelijke grens van Roemenië zeer versterkt is, verlaat men zich wat de grens naar het zuidende Bulgaarsehe en de Joego-Slavische grens betreft, hoofdzakelijk op de natuur. Deze grens is 601.4 km. lang, waarvan 388 km. door den Donau en 213.4 km. door de z.g. conventioneel© grens gevormd wordt. Deze laatste is de grens naar Bulgarije, dat eenerzijds door Turkije, anderzijds door Joego-Slavië in bedwang wordt gehouden. Roemenië verwacht dus van deze zijde geen aanval. Er zijn hier enkele versterkingen aangebracht, maar voor het overige rekent men op de natuur. Langs den Donau zijn artillerie stellingen gebouwd, die een poging van den vijand den Donau over te steken zeer bemoeilijken, zoo niet onmogelijk maken. De noordgrens Een interessant probleem voor de Roemeensdie legerleiding vormde de vraag omtrent de verster kingen aan de Russische zijde. Tot aan den oorlog in September was deze grens 812 km. lang en daar waar de rivier de Dnjester de grens vormde, heelemaal niet versterkt. Men zag n.l. dat de Russen aan hun zijde slechts defensieve en dan nog zeer zwakke versterkingen 'maak ten, en omdat Roe menië zelf geen aan valsplannen had', leek het voldoende hier. slechts lichte hinder nissen op te werpen en verder te vertrouwen op de gesteldheid van het land. De Dnjester te overschrijden zou den Russen niet mee vallen. In Bessarabië stonden slechts weinig troepen. Want. de goede verstandhou ding tusschen Roe menië en Rusland, tot aan het uitbreken van den oorlog toe, recht vaardigde deze hou ding. Maar de oorlog bracht verandering. Polen werd door Rusland aa nge vallen en de ongevaarlijke Roemeensch- Poolsche grens van 346.6 km. bestaande uit 159.3 k m .Ceremush -Pruth - Parca lab-ri viergrens en 112.4 km. Dnjester- grens plus nog 74.9 km. politieke grens werd door de Russen bezet. Nu weid de zaak echter anders, de raad- Soldaten graven <le tankvallen uit en geven deze den voorgeschreven vorm T)e gereedgemaakte vallen worden daarna met pri I: keidraad overs pa n urn. selachtige houding van Rusland dwong Roemenië tot liet nemen van ver dedigingsmaatregelen langs de nu zeer lange Roemeensch-Russische grens. Dus begon men in aller ijl met den bouw van versterkingen. Het geheele land werd gemobiliseerd en alles werkte aan de versterkingen in het noorden en noordoosten, die op I April 1940 gereed moesten zijn. Duizenden goede renwagens vervoerden cement, ijzer, aarde, en uit alle deelen van het land kwamen mensehen naar Bessarabië, waar heden honderdduizenden aan het werk zijn. Het is duidelijk, dat deze grens toch niet zoo stevig zijn kan als die van het westen. Het moet alles te haastig geschieden, maar toch is ze sterk genoeg -om het stuk gebied tusschen de Dnjester en Pruth tegen een inval van een vijand te beschermen. Hier ook bevindt zich het systeem kanalen, die bij een inval bedekt zullen worden met hoogst brandbare vloeistoffen: de Carolsgracht, een nieuw en naar men meent zeer effectief verdedigingssysteem. Met behulp van zware rupsbandploegen en baggermachines worden de kanalen gegraven.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 23