^scT,fC/ CRSTECC ccpieeSpcMml IN IEDERE WASMACHINE UITSLUITEND „OVERVETTE" RINSO-SOP i'taan AW FABER V lfet werd een met dubbele rente terug betaald voorschot. „En?" vroeg Mina Rutgers toen ze even later met hoog- roode wangen uit den zevenden heniel terugkeerde naar de nuchtere werkelijk heid. „Je bent me nog een antwoord schuldig!" Hendrik Carseboom had iets langer noodig om op de aarde te belanden. Toen hij er weer met twee beenen op stond, klonk liet rustig en hoopvol „Ga naar huis, Mina. Wacht, ik zal je een eindje brengen. En vertrouw op mijde Housekom wordt niet verkocht IX. Van heinde en ver waren ze gekomen Geldersche landjonkers en Brabantsche baronnen, textielfabrikanten uit Twente en heereboeren uit 't Sticht, antiquairs uit Amsterdam, veeboeren van de Hooge Veluwe en Haagsche kooplieden in tweede-liandsch. Want het is maar een zeldzaamheid dat op een oud adellijk kasteel boeldag wordt gehouden. Notaris Verhoeven, optredende na mens de Piersons Bank in Amsterdam, had z'n best gedaan. Hij had de groote trom laten slaan en advertenties ge plaatst in alle groote bladen. Boeldag op het oud adellijk kasteel de Heusekom! Dat moest een goudmijntje worden! Begin December, twee dagen nadat Willem van Heusden de volmacht voor publieke executie ge teekend had, werd de zaak bekend gemaakt. Tien dagen 0111 de reclame te laten doordringen. Vijf kijkdagen. Notaris Verhoeven voorzag een veiling, die ongeveer een week zou duren. Ze zouden precies voor Kerstmis klaar zijn. Het personeel van de Heusekom stond er bij met leede oogen en gebalde vuisten. Vijf lange dagen hadden ze de aan hun zorgen toevertrouwde heilig dommen zien ontwijden door menschen, voor wie letterlijk niets heilig was. Vreemde mannen, die met een catalogus in de hand rondsnuffelden, elk genum merd stuk bekeken en de waarde taxeerden. Het was een schande! De minste antipathie hadden ze nog voor de boeien, die de paarden en het vee wilden koopen. Maar wat te denken van de vreemde baronnen, die de heiligdommen van de Heusekom naar hun eigen kasteel wilden sleepen? Zouden ze het prettig vinden, dat kun collecties oude wapens van de muren werd gehaald? Zouden ze lachen, wanneer hun bedden verkocht werden? E11 zouden de antiquairs van Amsterdam zingen, wanneer uit hun woningen stukken werden gehaald, die honderden jaren in het bezit der familie waren Maar met „gevoelens" houden zaken- menschen geen rekening; de Piersons Bank verlangde geld en dat kon alleen maar verkregen worden uit de opbrengst van de Heusekom. Het was een donkere dag, die zeventiende December, toen de veiling begon. In de afgeloopen dagen, toen de kooplustigen gelogeerd waren in Doe- tincliem, had het herhaaldelijk ge sneeuwd. Het was bitter koud en men hoopte, dat de sneeuwjachten 1111 zou den ophouden. Maar op den ochtend van den zeventienden was de hemel donkerder dan ooit. Zoodat in de groote receptiezaal van het kasteel, waar de verkooping plaats zou vinden, alle lampen ontstoken waren. De zaal was stampvol. Onder een aan den muur hangend schilderij had men twee tafeltjes geplaatst, waaraan nota ris Verhoeven, een schrijver en Schut plaats namen. Schut was makelaar in Doetinchem en fungeerde als afslager. In de gedrukte prospectussen ston den twee groepen vermeld; roerende en onroerende goederen. Notaris Verhoeven zou zich deze veiling nog lang heugen. De verrassing begon al toen twee schilderijtjes van Gerard Don werden ingezet voor driehonderd gulden. Voor de schilderijen scheen weinig animo te bestaan. Het bieden verliep aanvan kelijk zeer flauw. Iemand rechts in den hoek bood tien gulden meer, waar na door een persoon bij het venster het bod met tien gulden verhoogd werd. Niemand anders interesseerde, zich voor de twee schilderijtjes. Notaris Verhoeven bleef in z'n cata logus turen. Zoo nu en dan drong de stem van makelaar Schut tot hem door. Driehonderdtwintig gulden geboden. wie meer dan driehonderdtwintig gulden voor twee meesterwerken van Gerard Dou.driehonderddertig gul den rechtsdrieveertig links wie meer dan driehonderden veertig gulden. drie veertig eenmaal, drie veertig andermaal. „En tien," riep een stem rechts. Onmiddellijk daarop riep de stem links: „En tien!" „Driehonderdzestig gulden geboden driehonderdzestig gulden voor twee prachtige schilderijen van Gerard Dou. niemand meer dan drie zestig? Drie zestig eenmaal.... drie zestig andermaal. „En tien." klonk het van rechts. „En tien," werd binnen een seconde van links geroepen. Verhoeven werd nieuwsgierig; het waren steeds dezelfde stemmen, die „en tien" riepen. Hij keek naar rechts en zat een oogenblik paf. Voor alle kooplus tigen had men in de leeggehaalde recep tiezaal lange houten banken neergezet. Daar moesten ze door elkaar plaats nemen: baronnen en boeren, fabrikan ten. en kooplieden. Doch bij den muur rechts was iets bijzonders te zien. Daar had men de hemel mocht weten waar het allemaal zoo gauw vandaan kwam een prachtig gebeeldhouwd en met wit linnen bedekt tafeltje nee: gezet. Op de tafel stond een porseleinen pot, uit welks tuit een heerlijke geui opsteeg; je hoefde geen buitengewoon scherpen neus te hebben om te ruiken dat het versch gezette koffie was. Aan het tafeltje zaten drie personen. Een dezer drie was notaris Verhoeven bekend. „Hé, wat moet collega Boerhout hier doen?" vroeg hij zich verwonderd af. Zijn verbazing nam echter toe toen bij bemerkte, in welk gezelschap collega Boerhout was. Twee dames. De een, slank en bleek, was uiterlijk kalm. Een opvallende schoonheid, die reeds lang de bewonderende blikken dei' aanwezigen had getrokken. Naast haar zat een andere dame zachtjes te huilen. Achter die twee stond, met den hoed in de hand, Machielse, de rentmeester van de Heusekom. Notaris Verhoeven, die in zijn lange praktijk dergelijke dingen meer had meegemaakt, herkende het drama: de beide vrouwen behoorden blijkbaar tol de naaste omgeving van den baron en waren gekomen om uit piëteit een paar souvenirs te koopen. Als ze het nou maar kalmpjes aan doen, dacht Verhoeven. Ze hebben dan misschien kans, iets van hun gading machtig te worden. Want als de veiling hyena's bloed ruiken, dan nemen ze die twee schaapjes als slachtoffers. Voorloopig scheen er geen gevaar te dreigen. De beroepskoopers interesseer den zich niet voor schilderijen en toen een paar Geldersche landheeren merk ten, wie zoo verzot was op de beide Dou's, gaven ze snel het woord door: „Charlotte van Heusden is zelf aan bod: niet tegeubieden." Vervolg op bladz. 30 lieeft- voor vlug en duidelijk schrift. voor snel en rechtsgeldig onderteekenen, voor de statistiek en de organisatie, voor de boekhouding en de cor rectie. vooreen vlot, loopend dictaat. Hcrkenni»?""1'"' De gouden «eejeehu.1 jp het groene potloo IN 1'/2 UUR HEEFT U EEN GEZINSWAS VAN VIJF PERSONEN PRACHTIG SCHOON, DANK ZIJ HET NIET VERHOOGDE PRIJS SLECHTS 12| CT. PER PAK

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 27