AANVULLING PANORAMA-OORLOGSKRONIEK VAN 23 FE BR UA If 1-25 FEBRUARI 1940 11 Vrijdag 23 Februari Het. Britsclie ministerie van luchtvaart deelt mede, dat vliegtuigen van de Royal Air Force in den afge- loopen nacht weer geslaagde verkenningsvluchten boven Oostenrijk en Boliemen hebben uitgevoerd. Hore Belislia heeft, voor de eerste maal sedert zijn vertrek uit het kabinet, gesproken, en wel te Devon port. Hij drong er op aan, dat Engeland en Frankrijk in het Finsche conflict zouden interveniee- ren. Hij zei o.a. De voortdurende tegenstand van Finland met zijn kleine leger tegen de overmacht van troe pen en wapenen van den aanvaller, die 40 maal zoo groot als Finland is, geeft ons reden te geloo- ven, dat de kracht van Rusland op een onzekere basis rust. Is hier geen aanleiding om het gewicht van Frankrijk en Engeland ter zee, in de lucht en te land in de schaal te werpen? Het risico van hulpverleening aan Finland mag groot zijn, maar het risico het niet te helpen nog grooter, daar dit dappere land niet voor zichzelf alleen vecht. Het verdedigt den pas naar de beschaving. De Londensclie City heeft de 760 officieren en manschappen van de kruisers „Ajax" en Exeter", die naar de thuishavens terugkeerden, na in Rio de la Plata te hebben deelgenomen aan den slag tegen het Duitsehe vestzakslagschip „Admiral Graf Spee", een officieele en tevens een geestdriftige ontvangst bereid. „TARA" ZO PER WAARSCHU WING GETORPEDEERD I)e directie van de maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam heeft van den kapitein van het stoom schip „Tara" een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de „Tara" Woensdagochtend ter hoogte van Finisterre zonder waarschuwing is getorpedeerd. Een 714 cm. granaat, bestemd voor een buiten - landsch vliegtuig, dat vannacht boven Amsterdam vloog, en wegens schending onzer neutraliteit beschoten werd, stortte niet ontploft neer en schoot door het dak van een school. Ook te Rotterdam en Rijsoord sloegen twee projectielen in zonder te ont ploffen. Op 10 km. van Viborg wordt, aldus Reuter, op het oogenblik een zware strijd geleverd. In de nabij heid der stad vallen granaten, die van verre afstan den geschoten worden en bommen uit vliegtuigen parachutespringers hebben aanvallen gedaan, maar Viborg is nog in handen der Finnen. De Russen hebben ontkend, dat hun vliegtuigen het Zweedsche dorp Pajala hebben gebombardeerd. Zaterdag 24 Februari Het Zweedsche kabinet heeft in zijn Zaterdag op het ministerie van huitenlandsche zaken gehou den zitting besloten deviezencontröle in te voeren. REDE VAN HITLER Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der nationaal-socialistische partij heeft Hitier heden avond in de groote zaal van het Hofbrauhaus, waar hij indertijd voor de eerste maal te München in het- openbaar optrad, voor tweeduizend menschen een groote rede gehouden. Hij zeide o.a. Ik wilde onze levensruimte waarborgen en onder levensruimte verstond ik het gebied in Midden- Europa, dat niet onder de heerschappij van Enge land heeft gestaan. En dan wilde ik onze koloniën, ons eerlijk eigendom, terug hebben en dat waren mijn eenige wenschen. De hoop, dat Rusland en Duitschland weer vijanden zouden worden, zal niet in vervulling gaan en met Italië en Japan zijn dat drie groote staten die in den vorigen oorlog tegenover ons ston den, en thans niet tegen ons zijn. Ook in militair opzicht staan de zaken anders. De veldtocht in Polen heeft bewezen, dat die iets sneller is afgeloo- pen dan de strategen te Londen en Parijs verwacht hebben en dat zal ook in de toekomst nog blijken. De geest van onze soldaten is beter dan in 1914, omdat de leiding dapper is en hun volle vertrouwen heeft. Ook economisch zijn wij goed voorbereid door onze autarkie. Noch op militair, noch op economisch gebied kan Duitschland overwonnen worden en dat weten wij allen. REDE VAN CHAMBERLAIN In zijn te Birmingham gehouden rede heeft de Britsche minister president Chamberlain nog eens uitvoerig de oorlogsdoeleinden van Engeland uiteen gezet. Hij zei o.a. Wij vechten voor de vrijheid van persoon, voor de vrijheid van geweten en voor godsdienstvrijheid. Wij strijden tegen vervolging, waar die ook moge worden gevonden. Wij strijden 0111 den geest van het militairisme uit te bannen en tegen de opstapeling van wapeningen, welke geheel Europa tot den bedelstaf brengt, niet het laatst Duitschland zelf. Slechts door dien geest uit te drijven kan Europa veiligheid erlangen. Die veiligheid behoeft het. willen de volken van Europa voor een bankroet bewaard blij ven. Hier zijn deze doeleinden in concrete be woordingen geformuleerd. 1. Onafhankelijkheid voor de Polen en de Tsjechen moet worden verkregen. 2. Wij moeten eenige tastbare en bevredigende be wijzen en waarborgen hebben, dat beloften en verzekeringen, die worden gegeven (door Duitsch land) ook zullen worden nageleefd, Onder de huidige Duitsehe regeering kan er geen veiligheid in de toekomst bestaan. De elementen, die bereid zouden zijn mede te werken aan den herbouw van Europa worden (in Duitschland) mee- doogenloos vervolgd. De Duitsehe natie is af gesneden van alle contact, zelfs met de openbare meening der neutralen. De Duitsehe regeerders hebben bij herhaling bewezen, dat men niet mag vertrouwen dat zij hun woord zullen houden. Noch het woord gegeven aan buitenlandsche regee ringen, noch het woord gegeven aan het eigen volk. Daarom moet Duitschland zelf den eersten stap doen en ons bewijzen, dat het eens en vooral afziet van de leuze, dat macht recht is. Zondag 25 Februari Vandaag kwamen Myron Taylor, de persoonlijke vertegenwoordiger van president Roosevelt bij het Vaticaan, en Sumner Welles, de afgezant van den president, die in Europa „poolshoogte" gaat nemen, te Napels aan. NEDERLANDSCHE JAGER DOOR PUTSCH VLIEGTUIG BESCHOTEN De Regeeringspersdienst meldt: Een Nederlandscli jachtvliegtuig heeft heden ochtend boven Oss een Duitsch Heinkel-vliegtnig op omtrent achtduizend meter hoogte aangetroffen. Het Duitsehe vliegtuig werd achtervolgd in de richting Tilburg, waar het werd aangevallen, waarop het Duitsehe toestel terugvuurde. Het Duitsehe vlieg tuig is bij Reusel over de Belgische grens ontkomen. Het Nederlandsche jachtvliegtuig heeft een treffer in den neus en twee in den staart. Naar aanleiding van het feit, dat het Duitsehe toestel niet alleen Nederlandscli rechtsgebied heeft geschonden, doch bovendien de vermetelheid heeft gehad, het vuur te openen op een Nederlandscli vliegtuig, dat in de rechtmatige uitoefening van zijn bewakingstaak optrad, zal de Nederlandsche re geering te Berlijn ernstig protesteeren. De Scandinavische ministers van buitenlandsche zaken hebben vandaag geconfereerd. In een commu niqué, hierover uitgegeven, werd o.a. gezegd: Men kwam overeen, ernstige bezwaren te laten liooren tegen de schending van de principes van het volken recht in de oorlogvoering ter zee en tevens te pogen deze af te wenden, daar hierdoor immers aanzienlijke verliezen aan mensclienlevens en economische goede ren der neutrale staten worden geleden, wanneer zij hun scheepvaart handhaven om hun wettigen en noodzakelijken handel te kunnen drijven. Zij besloten, dat hun regeeringen elkaar weder- keerig zullen steunen bij de onderhandelingen met de belligerenten over deze kwesties. Volgens een Russisch# communiqué staan de Russische troepen op slechts 6 km. van de Finsche havenstad Viborg, volgens de Finnen bedraagt die afstand echter 20 km. Het is mogelijk, zoo meldt men, dat de tegenwoordige loop der Finsche linies het noodig maakt, dat nog een aantal punten prijs gegeven moet worden. DEENSCHE TREILER BESCHOTEN Vanochtend om tien uur arriveerde in de haven van IJmuiden de Deensche Esbjerg 544 „Olvmpia". die op de Noordzee door een onbekend gebleven vliegtuig beschoten is. Even na de beschieting kwam de vlieger terug en maakte met zijn arm een beweging naar het oosten (het schip zette koers naar de Engel- sche kust), waarmee hij blijkbaar te kennen wilde geven, dat het schip onmiddellijk zijn koers moest wijzigen en in de aangeduide richting moest varen. De schipper van den kotter wendde het roer en hierop verdween het vliegtuig. De Belgische en Deensche visscliers zijn op het oogenblik zeer actief op de Noordzee, aangezien de zeevisch tegen hooge prijzen in Engeland en Duitschland verkocht kan worden. Ook Belgische treiters zijn op de Noordzee beschoten en zoodoende gedwongen naar de uitvaart- havens terug te keeren. De Fjnnen melden, dat zij twee Russische vliegers gevangen genomen hebben, die aan het bombarde ment van het Zweedsche dorp Pajala deelgenomen hebben. De twee vliegers, die den rang van luitenant hebben en in Noord-Finland een noodlanding moes ten maken, deelden mede, dat zij 21 dezer om 11 uur des morgens uit Moermansk opgestegen waren, om met dertien bommenwerpers Rovaniemi aan te vallen. Zes machines zijn na korten tijd teruggekeerd, de andere zijn doorgevlogen. De Russen dachten, dat zij Rovaniemi bombardeerden, toen zij boven Pajala vlogen. Op hun terugtocht is het eene vliegtuig gedaald op Finsch gebied. Zie vervolg van deze kroniek op kladzgde 1# Ken granaatafgeschoten door een kustbatterij te Leith f Schotlandkwam terecht in een huis aan den overkant van de Firth of Forth baai, waar aanzien lijke schade werd aangericht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 11