LOUIS DE VRIES veelztfdig karakterspeler EEN ACTEUR VAN DEN OUDEN STEMPEL HEENGEGAAN Louis de Vries, die op 10 Maart te Nice. waar hij voor herstel van zijn gezondheid vertoefde, op 6 3-jarigen leef tijd is overleden. Iemand van den ouden stempel. Dikwijls is deze karakteristiek behalve een weemoedig com pliment de aanduiding van iemand uit een periode, die voorbij is, die weliswaar in zijn tijd groot geweest is, maar die tot de vorige generatie behoorde, welke heeft afgedaan. Yoor de acteurs van den ouden stempel geldt dit niet, want deze oude garde, die het tooneelspel zoozeei' ,,in het bloed" had, wist zich aan te passen zonder aan kracht te verliezen. Van deze veel- zijdigen, die met hetzelfde gemak klassieke of natu ralistische zoowel als romantische stukken speelden, was Louis de Vries één der grootsten. Hij was één der weinige acteurs, wiens naam tot ver over de landsgrenzen bekend was, die in 1929 te Kopenhagen werd uitgenoodigd om Sliyloek te spelen in het Nederlandsch te midden van Deense he tegenspelers. Louis de Vries in één zijner beroemdste rollen: Shyloek In de voorstelling van IS April 1936 vertolkte Louis in ile Koopman van Venetië". de Vries voor de 1500ste maal de rol van Paneras Duif in hel stuk van Heijermans „Schakels" Louis de Vries was van eenvoudige afkomst, de zoon van arme en doofstomme ouders. En in een liefderijk, doch voor een aankomend tooneelspeler eigenaardig mulieu, ontwikkelde zich een talent van den aller- eersten rang. Zelf was hij van meening, dat hij zijn mimisch talent geërfd had van zijn vader, die hem scènes uit de Bijbelsche Ge schiedenis en uit Schiller iu gebaren voor speelde en naar het. verrassende resultaat te oordeelen, moet zijn „opleiding" in het ouderlijk huis zeer goed geweest zijn. „Die jonge man moet aan liet. tooneel," besliste Louis Bouwmeester, toen hij zijn naamgenoot bij de rederijkerskamer „Adun- do", waarvan hij regisseur was, zag spelen en Louis de Vries kw&m aan het tooneel en werd een waardig opvolger van den „grooten Louis", een opvolger, géén epigoon. Het aantal stukken, waarin De Vries speelde, is bijna niet te tellen, men schat het aantal rollen, dat hij verlokte, op ruim vierhonderd; Heijermans, Hauptmann, Vondel, Shakespeare, l'irondello, Fabrieius, Bernstein, de namen der schrijvers zijn reeds voldoende om te toonen, hoezeer De Vries in alle genres thuis was. In April 1930 vierde hij een merkwaardig jubileumhij speelde voor de 500ste maal Paneras Duif in Heijermans' „Schakels", wel'een bewijs, dat hij op gelukkige wijze veelzijdigheid aan eenzijdigheid paaide. Louis de Vries in Hendrik IV van Shakespeare. Louis de Vries in de „Familie Lehmann" van Reivhenbarh

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 10