PANORAMA- OORLOGSKROIMIEK WeeU van 4 Maart tot 10 Maart 1940 Maanfltifi 4 Maart De Britsche admiraliteit heeft een eoinntuniqué uitgegeven. waarin verklaard wordt, dat de week. die op 3 Maart is geëindigd, een bijzondere week is ge weest voor de Britsche vloot en haar optreden ten aanzien der koopvaardij. De eenige Engelsche sche pen, die tot zinken gebracht werden in die week, waren de Albano. groot 1 I7ti ton, en de ('ato, groot 710 ton, zoodat het totale Engelsche verlies slechts 1886 ton bedroeg. Aan den anderen kant brachten in diezelfde week vier Duitsche schepen zichzelf tot zinken om niet buitgemaakt te worden. Het waren de Wolfburg', 6201 ton. de Heidelberg, 0330 ton, de Troja, 2390 ton en de Arucas, 3309 ton. in totaal IS.490 ton. In het afgeloopen weekend is echter liet Britsch- Indisclie passagiersschip Domala door een Duit- schen honnnenwerper tot zinken gebracht, waarbij 108 mensehen om het leven kwamen. Van Dnitsehe zijde hericht men. dat de verliezen der Kngelschen grooter geweest zijn. Vandaag werden twee Britsche schepen, het tankschip Charles F. Mever (10.500 ton) en de Pacific Reliance (6.700 ton) tot zinken gebracht In Nederland verkeert men in ongerustheid over het stoomschip de Rijnstroom, waarvan men aanneemt, dat het gezonken is. aangezien men eigendommen van dit schip drijvend heeft aangetroffen. AEPEREAIMPSCHE SCHEPEiM POOR VEIEGTlJIGEiN1 BESCHOTEN Behalve de Sint-Annaland en de Schieland, werden ook de Limburg en de De Ruyter door vreemde vlieg tuigen aangevallen zonder dat veel schade werd aangericht; de Ariena daarentegen werd het slacht offer van de beschieting door een Duitsch bom bardementsvliegtuig, drie overlevenden van de uit vijf koppen bestaande bemanningkwamen vandaag in Engejand aan, nadat zij zesendertig uur op een vlot hadden rondgezworven. Heilen werd door de autoriteiten bekend gemaakt, dat de Roemeensehe regeering de Britsche en Fransehe petroleumondernemingen niet gedwongen heeft om petroleum naar Duitschland te exporteoren, hoewel Duitschland een scherp protest heeft inge diend. Voornamelijk hierdoor heeft Duitschland zijn maandelijkse!] quotum van 13".(100 ton niet kunnen krijgen. Men meent te weten, dat de houding van Turkije ten aanzien van Sovjet-Rusland in de laatste dagen een opmerkelijke wijziging heeft ondergaan. De ge- VelJviaarschalk lierman Göring maalde een tocht van acht Jagen lange Je Dnitsehe fronten- teneinde Je luchtmacht Jaar ter plaat re te inrpecteeren Göring op een rliegrelJ nabij het wtrt.ehjk front. ringo vorderingen, die de Sovjets in hun krijg tegen Finland bereiken, heeft het geloof aangemoedigd, dat de Russen op het oogenblik geen ernstige bedreiging voor de Turken vormen. De steeds grootere uitbreiding van de geallieerde Strijdkrachten in het nabije oosten zou te Moskou niet onopgemerkt gebleven zijn en als een voorspel opge vat worden van een offensief der geallieerden en Turken in de komende lente. Dit offensief zou dan tegen de petroleumterrcinen van Bakoe en de pijp leiding van Batoem gericht zijn. Ruglauds voornaam ste petroleum bronnen. SCHERP PROTEST PER ITAEIA A1MSCHE REGEERING TEGEiV' EIVGEESCHE HA1MPEES- BEEEMMERISGEA In een protest, door gezant Bastianini te Londen overhandigd, wordt o.a. gezegd: In het bijzonder wenscht de fascistische regeering zoo nadrukkelijk mogelijk te wijzen op de onwettig heid en den ernst van het door de Britsche regeering genomen besluit om den over zee vervoerden import van Dnitsehe kolen naar Italië aan controlemaatrege len te onderwerpen, te meer, wijl de Britsche regee ring weet, dat de betrokken kolen in een absolute levensnoodzakelijkheid en arbeidsbehoefte van het Italiaansche volk voorzien. In deze omstandigheden is de maatregel, dien de Britsche regeering genomen heeft, van dien aard, dat deze de economische en politieke be trekkingen tusschen Italië en Groot-Brittannië, zooals deze door de accoorden van 16 April 1938 werden geregeld, moet vertroebelen en in gevaar brengen. De fascistische regeering wenscht bij deze hernieuwing van haar formeel protest van nu af de gegevens en de feiten vast te leggen van deze situatie ten aanzien van de verantwoordelijkheid aangaande een verdere ontwikkeling van den toestand," De Duitsche gezant te Brussel heeft tijdens een bezoek aan den minister van Buitenlaiidsche Zaken. Spaak, namens zijn regeering excuses aangeboden over het luchtgevecht van een Duitsche Dornier tegen drie Belgische toestellen. Fit een mededeeling, die inmiddels door het de partement van Bnitenlandsche Zaken werd verstrekt, is gebleken, dat do Duitsche regeering niet alleen haai' oprechte leedwezen heeft betuigd, maar boven dien heeft verzekerd, dat aan de bestaande instruc ties, waarbij het overvliegen van neutraal grond gebied wordt verboden, krachtdadig zal worden herinnerd. Geruchten gaan. dal Hitler in een onderhoud met Sumner Welles de volgende voorwaarden heeft, ge steld. welke eerst vervuld moeten zijn. opdat aan dezen oorlog een einde zou komen Erkenning van den status quöin Oost-Europa, zoo als die door Duitschland is geschapennon-interventie in de Duitsche levensruimte door niet onmiddellijk daarbij betrokkenen: teruggave van de Duitsche koloniën, ook in zoover de mandatarissen Engelsche dominions zijn. Dil heeft betrekking op Duitsch Zuid-West-Afrika en op hel deel van Nieuw-Guinea, dat vroeger aan Duitschland heeft behoord en thans door Zuid-Afrika reap. Australië worden bestuurd. De andere gewezen Duitsche koloniën in Azië blijven buiten beschouwing, want ze belmoren aan Japan. Dit zijn echter vermoedens: van Duitsche zijde wor den al deze veronderstellingen tegengesproken. Vanmorgen is bericht ontvangen, dat de verdedi gers van Viborg in goede orde in noord-westelijke richting terugtrekken en wel naar de nieuwe defen sielinie. die op het verst afgelegen punt slechts 5 km. ten noorden van Viborg ligt. Toch schijnt de stad nog niet geheel prijsgegeven of gevallen te zijn. Men neemt aan. (lat de Finnen bij de verdediging van Viborg 17.ou(i man hebben verloren. Dinstlag 5 Maart De Zweedsche legatie te Moskou heeft telegrafisch meegedeeld, dat de Sovjet-regeering. na in zake het bombardement van l'ajala nogmaals een onderzoek te hebben ingesteld, vastgesteld heeft, dat een of twee Sovjet-vliegtuigen op 21 Februari, na den koers te zijn kwijtgeraakt, bommen hebben laten vallen op het gebied van l'ajala. De Sovjet-regeering heeft naar aanleiding van dit incident haar leedwezen betuigd. De strijd op het ijs van de Viborgbaai is vandaag voor het rootle leger noodlottig verloopen. Uitgaande van de kleine eilanden in de Finsclie Golf, die zij reeds eerder bezet hebben, trachtten de Russen met kleine lichte tanks over de ijsvlakte naar Virolabti te trek ken, dat zestig km. ten zuidwesten van Viborg ligt. In allerijl hebben de Finnen versterkingen naar dat bedreigde punt gezonden en dank zij het welgerichte vuur van de kustbatterijen moesten de Russen af deinzen en hun pogingen om, zonder hef verzet bij Viborg te breken, Helsinki dichter te naderen, op geven. STAIMPPEAT PER DUITSCHE REGEERIING OMTRENT BESCHIE TING VA1\ \EDI RI YVDSTHE SCHEPEiV In afwachting der rapporten van de bemanningen der vliegtuigen neemt men voorloopig te Berlijn aan, dat de Nederlandsclie'schepen niet voldaan hebben aan de bevelen der vliegtuigcommandanten. Dezen moeten bij het aanhouden van neutrale schepen eerst aan het betreffende schip seinen, dat het voor het ondergaan van een onderzoek dient te stoppen, li. dergelijke gevallen landt het vliegtuig op het water en een kano brengt een onderzoekings commissie aan boord, evenals dit hij een aanhouding door duikbooten het geval is. Blijkt het schip contra bande aan boord te hebben, dan moet de bemanning gesommeerd worden het schip te verlaten. Daarna kan het tot zinken worden gebracht. Indien het vliegtuig zonder waarschuwing hom men laat vallen of machinegeweervuur opent, han delt het in strijd met het internationale recht. In dit verband wijst men op een interview van ad mi raai Raeder met een vertegenwoordiger van een Amerikaansch persagentschap, waarin o.a. ge zegd werd Ten slotte stellen de neutrale handelsschepen zich bijzonder bloot aan de gevaren van den oorlog, wanneer zij zich begeven in de kust wateren van een oorlogvoerende mogendheid. In het kustgebied van een oorlogvoerend land dient men er uiteraard rekening mede te hou den, dat van beide zijden met gebruikmaking van alle moderne strijdmiddelen gevochten wordt. Vooral geldt dit voor de zeegebieden voor de Britsche kust, waar de Britsche admi raliteit de neutrale koopvaardij dwingt gebie den te bevaren, die met mijnen „besmet" zijn en zoowel door het misbruiken van neutrale vlaggen als het gebruiken van handelsschepen voor oorlogsdoeleinden het onderscheid tus schen vijandelijke en neutrale koopvaardijsche pen vrijwel onmogelijk maakt. Het blijkt, dat de tendenz der Duitsche zee-oorlog voering neerkomt op dit ééne punt: dat de neutralen de vaart op Engeland dienen te staken. Slechts Amerika heeft in dit opzicht verstandig gehandeld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14