- volgen» de Duitsehers. Admiraal Raeder zegt hi<ir- omtreut: Waarom zou president Roosevelt het Ameri- kaanschen schepen verboden hebben de gevaar lijke zones rondom Engeland te bevaren? Zijn verbod is het beste bewijs tegen de door Engeland gevolgde methode, die de neutralen dwingt deze gebieden te bevaren zonder in staat te zijn hun veiligheid te waarborgen. Dultschland kan de neu tralen slechts adviseeren de vérziende politiek van president Roosevelt tot voorbeeld te nemen. In Duitschland worden op het oogenblik tabletten vervaardigd, die vitamine C en 1) bevatten en die men aan kinderen en oudere mensehen zal ver strekken ten einde tekort aan bepaalde voedings middelen te coinpenseeren. Verschillende bijzondere rechtbanken hebben in Duitschland zware straffen (eenige jaren tuchthuis straf en eenige jaren' eerverlies) uitgedeeld wegens het luisteren naar buitenlandsche radiostations. Woenstlag ft Maart Omtrent het bombardeeren en beschieten van Nederlandsche schepen door Duitsche vliegtuigen werd hedenochtend in de Wilhelmstrasse officieel medegedeeld, dat het in de praetijk voor Duitsche vliegtuigen in de meeste gevallen heel moeilijk, zoo niet onmogelijk, is om vast te stellen, of neutrale schepen toevallig, vrijwillig of gedwongen in bege leiding van Engelsche of vijandelijke schepen varen. In liet onderhavige, geval werden volgens Duitsche informaties de Nederlandsclie schepen beschoten, omdat ze hun lichten doofden, hetgeen als daad van verzet werd opgevat, alsmede omdat zij zich in begeleiding van vijandelijke oorlogs schepen bevonden. Dit werd officieel over liet incident medegedeeld. 1MEDEREAADSCHE DUIKBOOT GERAMD De sleepboot Amsterdam heeft vanmorgen voor de haven van Den Helder de Nederlandsche onderzeeboot 0 11 geramd. De O 11 is gezonken. Veertien opvarenden, die zich op dek bevonden, redden zich door terstond te water te springen. Onmiddellijk toen de boot zonk, gingen (1e luitenant- ter-zee Steinmetz en de officier M. S. D„ de chef der machinekamer, Gestel, naar beneden. Zij spron gen dus niet van de boot af. maar zij kropen welbe wust naar beneden door het luik van den comman dotoren om zich bij de bemanning te, voegen van het zinkénde schip. Luitenant-ter-zee Steinmetz nam het commando op zich. In de duikboot werden terstond alle waterdichte schotten gesloten, zoodat.het schip achter de boeg huiskamer watervrij werd gehouden. Daarmee werden drie opvarenden, die zich vóór de boegbuis- kanier bevonden, prijsgegeven. Men liet de olietank in liet achterschip leegloopen, waardoor dit boven water kwam. De geringe diepte van het water ter plaatse maakte, dat ook de com mandotoren boven het wateroppervlak verscheen. Officieren in hulp barkassen openden dezen, waar door alle opvarenden op drie na konden worden gered. Een door de Britten bezet gehouden voorpost van de Maginot-linie werd vandaag door de Duit sehers na een lievig gevecht veroverd. De geslaagde aanval werd door de Duitscliers met behulp van luidsprekers aan de Fransclie soldaten op ver schillende punten van het front medegedeeld. In het Lagerhuis heeft men aan Churchill ge vraagd of er pogingen gedaan waren om de zen dingen .van Zweedsch ijzererts van Narvik naar Duitsche havens te onderscheppen. Churchill antwoordde: „De regeering weet dat die verschepingen plaatsvinden en zij kent ook hun belangrijkheid voor Duitschland, maar hét aan houden van deze zendingen zon tot vele ernstige gevolgen leiden. Tot nu toe heli ik geen stappen gedaan." ITAE1AAASCHE KOEEflSCHEPEtt DOOR BRITTEIM OPGEBRACHT Een groot aantal Italiaansqhe kolenschepen, waar van de meeste uit Roftetdam, zijn voor onderzoek naar Duins gebracht. De lading van acht vaartuigen. De 0.11 werd door drie bokken gelicht en naar een ondiepe plaat* gesleept, waar men den onderzeeër onderzoekt. Dei transport passeert de Sumatra. Wij hebben in de laatste weken de ernstigste waar schuwingen uit Palestina ontvangen, dat er on danks den schijn onder het oppervlak, een toene mende onrust van Arabieren was en dat zij op nieuw critisch en vijandig jegens de mandaat- mogendheid waren geworden. De Arabieren wisten, dat die regeering beloofd had, deze landreglementen in te voeren. Zij ver trouwden erop, dat de belofte zou worden uitge voerd en vanwege dat vertrouwen zijn zij vrede lievender geweest en in oorlogstijd bereid om met de Joodsche leiders ep ook met de regee ring samen te werken. Wanneer wij dit ver trouwen thans vernietigen, zou de geheele stem ming van de Arabieren in Palestina weieens kun nen veranderen. Troebelen in Palestina zullen hun weerklank hebben in Transjordanlé', Iran, Saoedie- Arabië, Egypte en Indlë. Hierin ligt (lus de kern van de zaak: het is een oorlogsnoodzaak, welke de Britsche regeering er toe heeft gedreven niet langer te aarzelen met stap pen. welke zij beschouwt als erkenning van recht matige Arabische aanspraken. 's Werelds grootste schip, de vijfentachtigduizend ton metende Queen Elizabeth, heeft een even ge heimzinnige als fantastische „maiden voyage" ge maakt, Zij heeft in het diepste geheim den overtocht over den Atfantiseheii oceaan gemaakt en wordt vanmorgen vroeg in de haven van New York ver wacht. De Fransclie krijgsraad heeft Paul Ferdonnet, deri verrader van Stuttgart, en zijn medewerker, Obreeht, bij verstek ter dood veroordeeld. De instructie tegen beide verraders werd reeds geopend in October jl., toen bleek, dat Ferdonnet, die eens als omroeper voor de radio van Stuttgart werkzaam was. zich voor den Duitschen propaganda- Dandertlftg 7 Maart Bij de tusschentijdsche verkiezing in het district Kettering van Northamptonshire in Engeland is de conservatief Profurao gekozen met 17,914 stemmen. De anti-oorlogscandidaat Ross verkreeg 6616 stem men. Gisteren en vandaag vertrokken drie Duitsche schepen uit Willemstad (Curasao) n.l. de Seattle. Mimi Hora en de Hannover; de Seattle is echter door een Engelsch oorlogsschip aangehouden en naar Jamaica opgebracht. ITAEIAAASCH SCHIP GEBOMBARDEERD Vanavond om half acht is het Italiaansche stoom schip Amelia Lauro door een Duitsch vliegtuig met bommen bestookt. Het drijft brandend op de Noord zee: de bemanning werd aan boord van het Italiaan sche schip de Titania gebracht. Te zelfder tijd telde men 16 Italiaansche schepen met 100.000 ton kolen aan boord in de Duins. zij liggen te wachten tot. zij over de hun toegewezen havens verspreid zullen worden, waar zij hun lading kunnen lossen, die vol gens de Britten nu onder de contrabande-bepalingen valt. Men vreest, dat twee Nederlandsche schepen ver loren zijn gegaan, nl. de Veclit 1965 ton) en de Grutto (920 ton): van beide vaartuigen is wrakhout aange spoeld. Drie bewoners van het eiland Schiermonnikoog, die vanmiddag op eigen houtje een toevallig op het strand gevonden vliegtuigbom wilden demonteerén: zijn het slachtoffer geworden van hun onvoorzichtig heid. De bom ontplofte, één der drie werd op slag gedood, de andere twee zijn kort daarop overleden. die samen zestigduizend ton steen kool bevatten, is reeds in beslag genomen. In hoever de kwestie van het. aanhouden der Italiaansche steen- koolschepen van ernstigen invloed zal zijn op de politieke en econo mische betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Italië kan thans nog niet worden nagegaan. Wel kan men zich verwonderen over liet feit, (lat Engeland en Frankrijk minder inschikkelijkheid tegenover Italië betoonen dan men verwacht had. Het Engelsche Lagerhuis heeft vandaag gedebatteerd over het besluit der regeering (1e verknopen van land door Arabieren aan Joden in zekere deelen van Palestina te verbieden. Minister MacDonald uitte zich van regeeringswege over deze kwestie als volgt: Carica tuur tan admiraal Hoeder, die in een in terview den kleinen neutralen de houding ran de Vereenigde Stalen ten voor beeld stelde. dienst, leende en via een Duitschen zender tweedracht onder hef Fran sclie volk trachtte te verwek ken. In een agressieve rede richtte graaf Czaky. de llongaarsche minister van buitenlandsche zaken, zich tegen de propaganda der Tsjechen om hun staat te doen herleven. IIij zei o.a. Het is van belang dat wij er in geslaagd zijn en dat op ons initia tief onze machtige vrienden er in geslaagd zijn aan de groote wester- sche mogendheden te doen begrijpen, dat zij zich door ontijdig beloften te doen op een zeer gevaarlijk pad zouden begeven, daar dit zou leiden tot de oprichting van een ontijdig geboren staat, hetgeen ook een ontijdig geboren oorlog tot gevolg zou kunnen hebben.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15