VREDESGERECHTEN In Stockholm blijven hardnekkig vredesgeruc.hte.n loopen. Men neemt aan, (hit de Zweedsehe regeering bemiddelend is opgetreden tusschen Finland en Rusland en dit laatste land zou reeds zijn voorwaar den gesteld hebben. De Finsehe regeering heeft aanvankelijk geweigerd zieli uit te laten over voorwaarden tot staking van den strijd, doch vanavond gaf zij in vage bewoordin gen toe, dat zij van het bestaan van dergelijke eiselien op de hoogte is. Deofficieele verkla ring luidde als volgt De Finsehe regeering deelt officieel tnede, dat de Sovjetregeering nieuwe en vergaande eischen gesteld heeft. Verdere bijzonderheden zullen later worden bekend gemaakt. 's Middags was het telefonisch verkeer met Stock holm onderbroken, doch voor middernacht werd het weer vrijgegeven. Vrijdag 8 Maart De vredesgerucliten zijn na liet officieele Finsehe communiqué van gisteravond allang geen geruchten meer. Wat de détails betreft tast men echter in het duister, omdat de betrokken partijen niets loslaten. Men neemt echter aan. dat de Finsehe regeering zich eenigen tijd geleden tot Zweden heeft gewend, eerst om hulp, daarna om bemiddeling. Svinhufvud, de oud-president van Finland, Tanner en Paasikivi zouden naar Stockholm gereisd zijn. Volgens een bericht uit Stockholm zou Paasikivi als vertegen woordiger van Finland vandaag reeds rechtstreeksche onderhandelingen openen met de Russische gezante in Zweden, mevr. Kollontay. Van andere zijde wordt echter tegengesproken, dat Paasikivi zich in Stock holm bevindt. Het Finsch-Russisch conflict, dat aanvankelijk nauwelijks meer dan plaatselijke beteekenis scheen te hebben, schijnt echter allengs een kwestie te wor den, welke wellicht doorslaggevend zal worden voor het verdere verloop van den Europeesclien oorlog en althans in toenemende mate in het middelpunt der Europeèsche politiek zal komen te staan. Vandaag wordt bekend gemaakt, dat de Duitscbe minister van buitenlandsche zaken, Von Ribben- trop, zich morgen naar Rome zal begeven en iedereen brengt deze reis natuurlijk in verband met de onderhandelingen tusschen Finland en Rusland en de bemiddelingspogingen van Zweden. Een vaste tijd is echter nog niet aan te geven, doch men neemt aan, dat men ook in Duitseliland de ont wikkeling der situatie in het hooge noorden met leede oogen aanziet en er toe wil medewerken hier een vrede tot stand te brengen. Wat Italië betreft meent men een zekere wijziging in de houding van Rome waar te nemen ten aanzien van het Finsch-Russisch conflict. Zoo schrijft de „Regime Fascists" o.a. in een artikel, dat beschouwd kan worden als een polemiek op zekere buitenlandsche commentaren over Italië's houding ten aanzien van Helsinki: „Wat voor erken telijkheid is Italië aan Finland verschuldigd, dat te Genève, waar het zich aansloot bij de sancties, een blind instrument was in handen van (le Engelschen? Overigens hebben de Italianen veel voor Finland gedaan en dat meer uit haat voor het communisme dan uit sympathie voor dit land." In de geallieerde pers worden de Finsch-Russisclie onderhandelingen niet met enthousiasme besproken, vooral nu men merkt, dat Duitseliland deze in de hand wil werken. Men verwijt de Britsche en Fian- sche regeering, dat de hulp aan Finland niet effectief geweest is. Aangaande de door Frankrijk aan Finland verleende, hulp worden wellicht in verband hiermee van officieele zijde de volgende cijfers verstrekt, aan gaande de totale hulp van de geallieerden. Deze heeft volgens die opgave bestaan uit 405 vliegtuigen, waarvan 67 bommenwerpers, 916 kanon nen met meer dan 2.300.000 granaten, 150 antitank- kanonnen, 5.224 machinegeweren en mitrailleurge- weren, 450.000 handgranaten, 1.050 zee,mijnen. 10.000 antitankmijnen en 50 a 60 millioen geweer patronen. Hieraan wordt van gezaghebbende Fransclie zijde toegevoegd, dat de geallieerden bereid zijn met deze hulp door te gaan en haar zelfs uit te. breiden, wanneer Finland daartoe slechts den wenseh kenbaar maakt. Van betrouwbare zijde wordt, echter nogmaals be vestigd, dat de Zweedsclie regeering besloten heeft zich tegen elke, po ging, om detachementen of troepen via Zweden naar Finland te zenden, met geweld te verzetten, onver schillig door wie een dergelijke poging gedaan wordt. Dat het Finsclie probleem acuut is geworden, bewijst niet alleen de aangekondigde reis van Von Rib- bentrop naar Rome, doch ook de aankomst van Svinhufvud, den vroegeren Finschen staatspresident, te Berlijn. De gewezen Finsehe staatsclief, die te Stockholm te zaï'nen met den Finschen staatsraad. Paasikivi, heeft geconfereerd, heeft zich na zijn aankomst in de rijkshoofdstad onmiddellijk in verbinding gesteld met den Zweedseken gezant en ver volgens een bezoek gebracht aan het rijksministerie van buitenland sche zaken in de Wilhelmstrasse. Sumner Welles vertoeft op het oogenblik in Parijs, doch door de on verwachte vredesonderhandelingen tusschen Finland en Rusland is zijn bezoek eenigs- zins op den achtergrond geraakt. Naar eerst nu vernomen wordt werden in de laatste dagen nog eenige Nederlandsclie schepen door vlieg tuigen aangevallen en gebombardeerd of beschoten, o.a. de Saba. Zaterdag 9 Maart De Duitsclie minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, is vanochtend te 9.15 uur naar Rome vertrokken. In politieke kringen meent men te weten, dat de reis van minister von Ribbentrop naar Rome een veel uitgebreider karakter zal dragen dan alleen het ondernemen van een bemiddelingsactie in liet Rus sisch-Finsehe conflict. Men beweert, dat het (1e be doeling zou zijn, Italië met het Duitsch Sovjet-Rus sisch bondgenootschap te verzoenen. Von Ribbentrop zal bovendien Maandag door den Paus ontvangen worden. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering heeft besloten de dertien Italiaansche schepen met Duitsche steenkool, welke onlangs zijn aangehouden, vrij te laten, met de lading. De Italiaansche schepen, welke nog niet met hun lading steenkool op de thuisreis zijn vertrokken, zullen de havens, waar zij zich op het oogenblik bevinden, in ballast verlaten en geen andere Italiaansche schepen zullen worden gezonden om in deze havens steenkool te Iaden. De Finsehe oudpresident Svinhufvud, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft, is door Hitier ont vangen. Zooals bekend, zal hij later doorreizen naar Rome. DIRECTE OIMDEKHAIVPFLIIVREK TIJSSCHEIM ITIMCAIMD Eitl RE'SLAXD Sedert enkele dagen bevindt zich te Moskou een Finsehe delegatie, welke besprekingen met de vertegen woordigers der Sov jet-regeering voert. Men neemt aan, dat deze Finsehe dele gatie bestaat Uit Paasikivi, die ook vóór den oorlog te Moskou onder handeld heeft, gene- ra'al Walden, als vertegenwoordiger van het leger en SII ettes .sprak tijden» zijn bezoek (tan Parijn met voor aanstaande overheidspersonen, o. a. niet president Lebrun en mini ster-president Daladier. De afgezant van Rooseiielt wet pre sident Lebrun. Het grootste schip ter wereld, de Queen Elizabeth, van 85000 ton, kwam na een zorgvuldig geheim gehouden reis in de haven van New York aan, waar het opgelegd zal worden. eenige ambtenaren. De Finsehe premier Ryti zou naar Moskou onderweg zijn of daar reeds zijn aangekomen. Men verwacht, dat de Finscli-Russische onder handelingen weldra in het eindstadium zullen komen. De Russen dringen er blijkbaar op aan, (lat de vredes voorwaarden geregeld moeten zijn. alvorens een wapenstilstand wordt gesloten. REISSEtt TEI\ WESTEN VAIV V1BORG Russische troepen zijn er, naar uit het Finsehe legerbericht blijkt, in geslaagd, de noordwestelijke kust van de Yiborgbaai te bereiken. Zij hebben zich daar genesteld op de schiereilan den ten oosten van de Sakkijiirvi, en zouden een gebied bezetten van 15 km. lengte en 5 km. breedte- Vooral van de l'uraseilauden schij nen de Russen ondanks hun zware verliezen, over het ijs naar de kapen aan do andere zijde van de Viborgbaai te zijn getrokken. Slagen de Russen er in, zich op deze steunpunten ten westen van Viborg te handhaven, dan wordt de verdediging van deze stad veel moeilijker. Men beweert, dat de Finnen teleurgesteld zijn door de houding der Zweden, daar zij op daadwer kelijke hulp gehoopt hadden. In Amsterdam heeft de rijks recherche dezer dagen een huiszoe king gedaan in een woning aan de Honthorststraat en daar een ge heimen zender in beslag genomen. Tevens heeft de politie te Vlissin- gen een stuurman van de groote vaart, betrokken bij een ernstig geval van spionnage, dat zich te lissingen of in de naaste omgeving moet hebben voorgedaan, gearresteerd. PEURDER BROOD De minister heeft besloten, den verkoopprijs van de buitenlandsche tarwe met f 2.25 per 100 kg. te ver- hoogen, waardoor de bloemprijs hier te lande met een bedrag van f 1.70 per 100 kg. zal stijgen, hetgeen metterdaad kan leiden tot een prijsstijging van 1 cent per brood van 800 gram. Dit is slechts een ge deeltelijke vergoeding voor de hoogere kosten, die de staat heeft te dragen. Zondag 19 Maart Vanmorgen is Sumner Welles op het vliegveld1 van Heston bij Londen aangekomen, DE VREPESOlMDERHAlMDEEINGErc De Finsch- Russische besprekingen te Moskou duren nog steeds voort. Een besluit is nog niet gevallen. Vanavond heeft de Finsclie regeering te Helsinki het volgende communiqué gepubliceerd Sovjet-regeering en de Finsehe regeering met elkaar in contact getreden. Dit contact is tot stand gebracht door bemiddeling van de Zweedsehe regeering. Het doel van dit contact was de mogelijk heden te onderzoeken voor het sluiten van vrede. Beide partijen waren tot de conclusie gekomen, dat het nuttig zou zijn rechtstreeksche besprekingen te voeren. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, die vanmorgen te Rome is aange komen, heeft een uur na diens aankomst een onder houd met Mussolini gehad, dat één uur en een kwartier duurde. Hitier hield in het Zeughaus een rede, waarin hij o.a. zei: Als Führer der natie, als kanselier van het Rijk en als opperste bevelhebber van de Duitsche weer macht leef ik nog slechts voor één enkele taak: dag en nacht aan de overwinning te denken en voor haar te worstelen, te werken en te strijden, zoo noodig ook mijn eigen leven niet te sparen, in de overtuiging, dat dit keer voor eeuwen over de Duitsche toekomst beslist wordt. Er wordt beweerd, dat een overeenkomst tusschen Londen en Rome tot stand is gekomen, volgens welke de kolenexport van Engeland naar italic verdubbeld zou worden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16