De bala mis viiii zes actiefoto can het westelijk front, infanterie in den aanrol. CKurchilI maakt de balans op In deze zes maanden van den oorlog heeft Engeland 63.0CX) ton aan oorlogsschepen verloren, dit is de helft van hetgeen Engeland in de eerste zes maanden van den wereldoorlog verloor. Met aftrek van de winst gingen minder dan 200.000 ton aan koopvaardijsche pen verloren op 'n totaal van 21.000.000 ton. Alleen in de maand April 1 91 7 verloor Engeland 450.000 ton. Ken beeld can de Siegfriedlinie, de verdedigings werken aan de Duitsche zijde van den Rijn. Om het bezit var: de Westerplalte, een Poohche ver sterking bij Danzig, werd een zware strijd ge voerd, doe/t ten slofte moest de Poolsche bezetting zich overgeven. Korten tijd daarna was de Duitsche veldtocht in Polen beëindigd. <mt£ Toen op dien onvergetelijke,n Zondag van 3 September 1939 des morgens om elf uur Engeland en des middags om vijf uur Frankrijk aan het nationaal-socialist.isehe Duitschland den oorlog verklaarden, twee dagen, nadat de Duitsche troepen Polen waren binnengevallen, zal wel niemand gedacht hebben, dat deze oorlog zoo'n vreemd verloop zou hebben. Verwachtte niet iedereen, dat weldra duizenden vliegtuigen boven Londen, Parijs en de Duitsche industriecentra zouden verschijnen om in enkele uren tijds dood en vernieling te brengen? Dat was immers de moderne oorlog: in een Blitzkrieg den vijand overrompe len, te land, ter zee en in de lucht, en zoo'n chaos teweeg brengen, dat het pleit spoedig heslist zou zijn. En wat hebben wij in wer kelijkheid zien gebeuren? Thans, een half jaar, nadat de oorlog verklaard werd, vraagt de wereld zich angstig af of binnenkort het groote offensief gaat begin nen, want tusschen de Ge allieerden en Duitschland, tusschen de troepen in Maginot- en Siegfriedlinie, is het tot nu toe slechts tot wat schermutselingen ge komen, Alleen ter zee is sedert het uitbreken van den oorlog een strijd op leven en dood tusschen Engeland en Duitschland gevoerd. Dit valt geenszins te verwon deren. want de Britsche regeering nam onmiddellijk haar toevlucht tot haar scherpste wapen, de blokkade, welke zooveel bijgedragen had om haar den wereldoorlog te doen winnen, en Duitschland antwoordde met dezelfde wapens, die Engeland ook in den wereldoorlog zooveel schade hadden toegebracht: duikbooten en mijnen. En zoo zien wij van de eerste dagen van dezen oorlog af den strijd op zee in al zijn felheid woeden. De droeve reeks begon met de torpedeering van het Engelsche schip „Athenia", dat met een groot aantal Amerikaansehe passagiers aan boord op weg was naar de Vereenigde Staten en sindsdien is de trieste lijst van getorpedeerde of op een mijn geloopeh schepen een vaste rubriek in de dagbladen geworden. Het ergste is, dat onder de schepen der neutralen, die paft noch deel aan dezen oorlog hebben, de meeste slachtoffers vallen. Ook de Nederlandsche scheepvaart heeft al menig gevoelig verlies geleden. Wij dwaalden even af naar den strijd ter zee, omdat alleen daar op overduidelijke wijze blijkt, dat Europa in oorlog is. Ook het vliegtuig speelt immers tot dusverre nog een vrij ondergeschikte rol. Wanneer wij de balans van deze zes maanden oorlog opmaken, dan zien wij, dat in dezen tijd niet het legei\ maar de diplomatie de grootste activiteit heeft ontplooid.' oora.1 was dit het geval na den Duitschen veldtocht in 1 olen, waarbij dit land van de landkaart werd weg gen aagd. Hier gaven de Duitschers een voorbeeld van wat zij onder Blitzkrieg verstonden. Als een orkaan woedde achttien dagen de oorlog met al zijn verschrik kingen over het Poolsche land; toen de orkaan luwde kwamen ook Stalin's roode troepen opzetten en sleepten half Polen als een gemakkelijken buit iu de wacht. Het was de prijs, dien Berlijn moest betalen voor de dekking in den rug door Rusland. Naast den grooten oorlog tus" sclien de Geallieerden en Duitschland, welke eigenlijk geen oorlog is, hebben wij drie maanden geleden een anderen oorlog zien ontstaan in Noord-Europa, tusschen het kleine, dappere I* inland, dat met den moed der wanhoop voor zijn onafhankelijkheid vecht en den Russischen kolos, die uiteindelijk alleen door zijn numerieke en materieele over macht de Finnen kon terugdringen. Maar daarover straks. Eerst willen wij thans aan het diplomatieke spel, dat den oorlog tot nu beheerscht heeft, onze aandacht wijden. In de eerste plaats het testen van de wederzijdsche politieke macht in het binnenland, vervolgens de houding dei- oorlogvoerenden tegenover de neutralen, het standpunt <ler oorlogvoerenden in het Finscli-Russisch conflict, waar hij ook Scandinavië nauw betrokken is, en ten slotte de groote niet-oorlogvoerende mogendheden, Italië en 1 urkije, die vooral den Balkan als een gunstig operatie terrein voor hun politiek beschouwen. Engeland en Frankrijk zijn den oorlog begonnen nie als voornaamste doel: do vernietiging van het nationaal socialistische regiem in Duitschland. In de eerste maand» hebben wij dit herhaaldelijk uit Chamberlains en Halifax mond kunnen hooien. Londen en Parijs verwachtten, dai er m het Derde Rijk spoedig een opstand zou uitbreken welke óf zou uitgaan van «1e Duitsche volksmassa, dj,' zich door Hitler's politiek bedrogen zou achten, óf 2üt geleid worden van boven af door hoogere conservatie,, klingen. Daarom wierpen de Engelsche vliegtuigen bov Duitschland geen bommen uit, maar brochures en pain. fletten, waarin zij hel vol! aanspoorden, tegen him leiders in opstand te komen. Deze hoop der Geallieerden is niet vervuld, en na de eerste maanden van dei oorlog moesten zij erkennen dat het verloop der gebeur tenissen anders was gewi dan zij verwacht hadden Dit was de eerste phase van den strijd; het was d( periode, waarin Engeland ook meende Frankrijk zag reeds veel eerder onjuistheid van dit standpunt in dat de blokkade Duitschland spoedig op de knieëen zou dwingen. Kerel later bemerkte het, dat de lekken in Oost-en Zuid-oost Europa zóó groot waren, dat de. uitwerking dei- blokkade voor een belangrijk percentage werd teniet gedaan. Bij het begin van dit jaar begon Engeland - en Frank rijk volgde als steeds trouw de leiding van Londen - een andere taktiek te volgen. Chamberlain en Halifax maakten nu geen onderscheid meer tusschen het Duitsche volk en zijn leiders, maar zij waarschuwden de Duitschen, dat zij mede-verantwoordelijk waren voor alles wat nog zou gebeuren. De Britsche premier verklaarde, dat de stilte, die den oorlog tot nu toe had gekenmerkt, wel eens dc stilte kon zijn, welke den storm voorafgaat. En Winston Churchill, de eerste lord der admiraliteit, verweet d< neutralen, dat zij zich niet aansloten bij de Geallieerden die volgens hem toch ook voor hi'in belangen vochten. In het Nabije Oosten groeide onder den Fransehen generaal Weygand en onder den Britschen generaal Wavell een machtig leger, dat gereed werd gemaakt om bij de minste verdachte beweging op den Balkan of in het Nabije Oosten in te grijpen. Dat was de tweede phase van den strijd. Engeland laat zich niet meer in de eerste plaats leiden door voorzichtigheid; het grijpt, zijn kansen,ook al moet het inbreuk maken op de rechten der neutralen Een voorbeeld hiervan is het incident met de „Altmark" waarbij een Engelsch oorlogsschip in de Noorsohe terri toriale wateren een kleine driehonderd Engelschen, die zich aan boord van 't Duitsche schip bevonden, bevrijdde. Heeft Engeland zich in dc mentaliteit van het Duitsche volk, dat trouw achter zijn leiders blijft staan, vergist' ook de berekeningen van de Duitsche regeering ten aan zien van de Geallieerden zijn niet uitgekomen. Berlijn heeft steeds gemeend, dat 't mogelijk zou zijn. Frankrijk van Engeland te kunnen scheiden. „Engeland vecht too den laatsten Franschman," spotten de Duitschers. Maai] Farijs laat Londen niet los. omdat liet, weet, dat het dan! zeker vervalt tot een tweede- of derderangs mogendheid] Een geheel nieuwe, onverwachte situatie deed zich voor, toen Rusland heft kleine Finland binnenviel, omdat hef niet, zooals de Oostzee-staten Estland, Letland en Litauen wél gedaan hadden, zijn onafhankelijkheid wilde prijsgeven. Daarom greep het naar de wapenen, toen de Russische stoomwals het land dreigde te verpletteren. Drie maanden heeft het dezen strijd reeds weten vol té houden, drie maanden heeft het de wereld om hulp ge\ raagd in den vorm van militairen hijstand, wapenen cn liegtuigen, drie maanden heeft het vergeefs gewacht. Wel stuurden de mogendheden, vooral Zweden en Noorwegen, Ten einde den opmarsnh der Duitsche troepen te stuiten trachtte t terugtrekkende Poolsche leger zooveel mogelijk de bruggen achter zich te vernieten. Ken foto ran de onge blazen brug over den Weichsel bij Dirschau. De inval van het roode leger maakte een eind aan al tegenstand van de Poolsche troepenRussische en Duitsche officieren te RresPLttowsk, waar de voorloopige gr/iKta tusschen Duitseh en Russisch gebied werden vastgesteld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 20