Wat meer afgelegen, maar dan nolc dee te, landelijker is de nieuwste uitbrei ding ran Middelburg in de Nadorst. Ook de moderniseering van heit ziekenhuis beeft tot de stadsvernieuwing van Middelburg het hare bijgedragen zooveel extra luidruchtig leven en vroolijk vertier brengt. Loopt u de hoofdstraten van't stadscentrum maar door, er, zie, of er in Middelburg niet gewérkt en geleefd wordt. En al is er 'n tijd geweest, dat de hoofd stad van ons gewest dertigduizend inwoners telde en bloei en weelde kende, op het einde der zestiende eeuw ook is het toch alweer een eeuw geleden, dat we er nog maar dertienduizend inwoners telden, ,die zich nog nauwelijks staande wisten te houden. En niemand, die beweren kan, dat de tegenwoordige bijna negentienduizend Middelburgers in armoede leven. Markthandel, kleine scheepvaart, industrie alle kansen, die de centrale ligging bood, zijn dooi de Middelburgers benut. En met een succes, dat tot een dankbare tevredenheid stemt. En als een der kenmerken van een (loode stad het verval en de afbraak van straten en woonhuizen is dan is toch zeker een der bewijzen voor het leven van een stad de bouw van nieuwe, en lang niet on aanzienlijke behuizingen, ja van heele, riante woon wijken. En zoo'n verjonging kunnen we in Middelburg sinds jaar en dag weer beleven. Zelfs al wordt het in zijn ontwikkeling sterk beperkt door zijn nauwe grenzen. Die werken een forensenleven sterk in de hand; velen, die in Middelburg uit noodzaak of uit voorkeur willen wonen, moeten zich vestigen in de veel ruimer van bouwterrein voorziene landelijke randgemeenten. wel. Maar waar, zooals onmiddellijk langs de singels, nog maar even de gelegenheid open bleef, is er gewoekerd met de aanwezige ruimte om Middelburg van aantrekkelijke en comfortabele woningen te voorzien in een trant, die bij de tegenwoordige levenswijze en levenseischen past. En wanneer de ruimte ontbrak, dan moest er wel toe worden overgegaan, oudere, stadsgedeelten af te breken en te ontruimen voor moderner woningbouw. Soms misschien tot schade van een tra ditioneel en schilderachtig stadsbeeld. Maar soms ook zekér ten voordeele van een hygiënische en lichte, vroolijke vesting. Want piëteit voor het verleden en voor zijn herinneringen is een mooi ding. En er zijn zeker tijden geweest, dat de Middelburgers daarin meer tekort schoten dan tegenwoordig. Maar bij herinneringen en bij het hius- Een lust voor het oog is het landhuisOlm enweide dat langs den Singel in een goed bewaardgebleven landschap'n idyllischef jeet maakt. verleden blijven stil staan zonder oog voor de eischen van het nieuwe leven dék is nu juist, wat Middel burg tot doode stad zou stempelen Ook het park De Griffioen behoort tot de best geslaagde Middelburgsehe uitbreidingen buiten de singels. stads-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 25