DE LAATSTE LEGERBERICHTEK liet. laatste Finsche legerberioht luidt als volgt: Op 12 Maart heeft de vijand aanvallen onder nomen op de noordwestelijke oevers van de baai van Viborg en de Finsche tegenaanvallen duurden tot in den morgen van 13 Maart. De vijand werd terugge worpen en 12 tanks werden vernield. De westersche mogendheden verklaarden zich na zekeren tijd bereid te helpen. Met betrekking tot de verklaringen van Cham berlain en Daladier zei Tanner, dat de Finsche militaire leiders de mogelijkheden van dit aanbod onderzocht hadden. Het was goed, op een zwak punt na: hoe kon deze hulp ons bereiken De Oostzee is afgesloten, Petsamo ver weg en boven dien door de Russen bezet. De eenige weg was door Noorwegen en Zweden. Opnieuw was de neutra liteitspolitiek van Noorwegen en Zweden een hinderpaal. Finlands geografische positie is de oorzaak van deze situatie. Finland stond alleen tegen een mach tigen tegenstander. We besloten ons te verdedigen, daarmee den kleinen naties toonend, hoe men zich tegen agressie moet verzetten. Het is niet onze schuld, dat we te klein zijn. Wij konden dezen strijd niet alléén winnen. Het onvermijdelijk einde zou geweest zijn: verwoesting van ons land. Het Finsche volk zou in een rampspoedige situatie gekomen zijn. Daarom begonnen we naar de mogelijkheid te zoeken voor het einde van de vijandelijkheden. Terstond na de radiorede van minister Tanner werd op alle openbare gebouwen in de Finsche hoofd stad de vlag halfstok gehesehen. Tal van particulieren volgden dit voorbeeld na. De Finsche avondbladen verschijnen met zware rouwranden om den tekst van het vredesverdrag. De Finsche radio heeft medegedeeld, dat het vredesverdrag, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag door de Finsche delegatie te Moskou onderteekend werd, tot dusverre nog niet is gerati ficeerd. Het te Moskou gesloten accoord tusschen de Sovjet-Unie en Finland is voor den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, Günther, aanleiding geweest, om een verklaring in den Zweedschen Rijksdag af te leggen. Van zekere zijde heeft men het reeds als een onvriendelijke daad jegens Finland voorgesteld, dat de Finsche regeering Russische voorstellen werden overgebracht, welke zij bijna niet kon aanvaarden. Het is mij onmogelijk, de gegrondheid van deze opvatting toe te geven. De Finsche regeering moest in ieder geval belang stellen in het vernemen van het doel, dat de vijand zich had gesteld. Het ver strekken van inlichtingen heeft natuurlijk niets gemeen met het uitoefenen van druk en de Finsche regeering heeft het evenmin als druk opgevat. In algemeeiien zin kan duidelijk worden verklaard, dat geen enkele druk, van welken aard ook, door ons is uitgeoefend. Het was noodig, dat de Finnen de grenzen van den Zweedschen bijstand kenden. Deze grenzen werden getrokken door de slechte constellatie van de inter nationale politiek. Deze beperking kan het Finsche volk een teleurstelling hebben bereid en invloed uit geoefend hebben op de politiek van zijn regeering, maar zij werd niet gebruikt als middel om druk .uit te oefenen ten einde het te brengen tot. het sluiten van een voor Finland ongunstigen vrede. F,venmin werd een enkele poging gedaan om de beslissing van dit land over oorlog of vrede te beïnvloeden. Er moet ook op worden gewezen, dat Zweden, zonder medewerking eener andere mogendheid, de partijen heeft gepolst. Men heeft geïnsinueerd, aldus Günther, dat Duitschland dienaangaande een zekeren druk op de Zweedsche regeering zou hebben uitgeoefend. De werkelijkheid is, dat over deze kwestie tusschen de Zweedsche en Duitsche regeering geen woord is gewisseld. Men zal voorts mogen constateeren, dat de vre desvoorwaarden, die door onze zorgen van Moskou werden overgebracht aan Helsinki, niet dezelfde zijn als die, welke hun uitdrukking vonden in het vredesverdrag. Zoo is er bijvoorbeeld als iets vol strekt nieuws aan toegevoegd de afstand van een gebied in de streek van Salla en van Kussamo, evenals de clausule betreffende den aanleg van een spoorlijn van Kandalaksi naar Kemijarvi. Deze bepalingen hebben voor ons een duidelijk belang. Veldmaarschalk baron Gustaaf non Mannerheim, die na het sluiten van den vrede van Moskou een dag order tot het leger richtte. In den ochtend van den dertienden Maart ging de vijand voort met aanvallen op de Karelisclie land engte, ten noordoosten van het Ladogameer en bij Kuhmo, tot 11 uur. Op dit tijdstip werden de vijan delijkheden aan beide kanten gestaakt. Het hoofdkwartier van het militair district Lenin grad deelt het volgende mede: ,,Op 13 Maart ongeveer 7 uur des morgens hebben onze troepen, na twee uur lang de stad Viborg be stormd te hebben, haar ingenomen. Van de andere, sectoren van het front viel niets bijzonders te melden. Te 12 uur (tijd van Leningrad) zijn de militaire ope raties aan alle sectoren van liet front in overeenstem ming met het gesloten verdrag gestaakt." Talrijke hoogere officieren van het Finsche leger zijn afgezet. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat eenige dagen geleden een poging tot een staatsgreep ondernomen is. De minister van Defensie, Niukkonen, en de minister van Landsverdediging, Hannula, hebben vandaag ontslag genomen, en dit ontslag staat buiten kijf met den staatsgreep in ver band. Hun uittreden uit de regeering wordt uitgelegd als een teeken, dat liet hun niet gelukt is aanhangers in den Rijksdag te vinden. De Finsche opperbevelhebber, generaal Manner heim, heeft vandaag de volgende dagorder uitgevaar digd, die voor de ladio is voorgelezen. Hierin werd o.a. gezegd Soldaten van het roemrijke Finsche leger. Tusschen ons land en de Sovjet-Unie is vrede ge sloten, een gedwongen vrede, waarbij aan Sovjet- Rusland bijna elk slagveld is afgestaan, waarop gij uw bloed vergoten hebt voor alles, wat ons heilig is. Gij hebt den oorlog niet gewild, gij hebt de werken des vredes bemind. Ruim 15.000, die met u te velde trokken, zullen nimmer meer hun huizen terugzien en hoevelen van u hebben voor altijd de mogelijkheid om te arbeiden verloren! Maar gij hebt den vijand ook harde slagen toegebracht en indien 200.000 vijan delijke soldaten nu op de besneeuwde velden lig gen, dan is de schuld daarvan niet bij u. Gij hebt hen niet gehaat noch- him eenig kwaad toegewenscht. Gij hebt uitsluitend de hardvochtige wet van het geweld gevolgd: „Dooden of gedood worden." De vernietiging van ruim 1500 Russische tanks en 700 Russische vliegtuigen spreekt van de heldhaftige daden, die dikwerf door enkelingen verricht werden. Ik prijs en breng den dank van 't vaderland over aan de Lotta's, voor den zelfopofferenden arbeid, waar door zij duizenden mannen wisten vrij te maken voor den strijd aan het front, Ik dank de arbeiders achter het front en de arbeidersploegen, die de vuurlinies versterkten. De Finsche onderhandelaars met ministerpresi dent Ryti en staatsminister Paasikivi aan het hoofd zijn vanmiddag om 4 uur Moskouschen tijd uit Mos kou vertrokken De Britsche premier, Chamberlain, heeft heden middag in het Lagerhuis een verklaring over Finland afgelegd. Hierin zei hij o.a., Daladier's verklaring van gis teren bevestigend: Men was altijd de opvatting toegedaan geweest, dat de Finsche regeering moest beslissen over den gang van zaken, welken zij het beste passend achtte bij haar belangen. Bij haar beslissing kan zij ervan verzekerd zijn, dat het Britsche volk een is in zijn sympathie met de Finnen in den toestand, waarin zij zich bevinden. Wanneer eens de geschiedenis van dezen oorlog geschreven zal worden, zal de wereld van uw krachts inspanningen vernemen. Zonder de snelle hulp in wapenen en oorlogs- materieel, die Zweden en de westelijke mogendheden ons gegeven hebben, zou onze strijd tegen de ontel bare kanonnen en vliegtuigen van den vijand ondenk baar geweest zijn. Helaas kon de waardevolle belofte van bijstand, die de westelijke mogendheden ons gegeven hebben, niet verwerkelijkt worden, daar onze nabuurstaten, die op de veiligheid van eigen huis bedacht waren, het recht van transito van de troepen weigerden. - Het is niet juist, dat de Finsche regeering herhaalde verzoeken gedaan heeft. De Finsche regeering heeft wel herhaaldelijk om materieel gevraagd en aan elk verzoek is voldaan. Reeds op 25 Februari jl. is de Finsche regeering er van op de hoogte gesteld, dat, indien zij een beroep op ons zou doen, wij bereid waren manschappen te zenden en dat wij bezig waren met toebereidselen daartoe te treffen. Onder de omstandigheden, waarin de Finsche regeering ver keerde. besloot zij een dergelijk beroep niet te doen. Van Duitsche zijde is men van meening, dat de westelijke mogendheden een groot verlies aan prestige hebben geleden doordat zij er niet in ge slaagd zijn het oorlogsterrein naar het noorden uit te breiden. De ambulance-commissie van het Nederlmdsche Róode Kruis heeft hedenmorgen in gezamenlijk overleg met het bestuur der Finsch-Nederlandsche Vereeniging besloten, dat het Nederlandsche Roode Kruis, indien het vredesverdrag geratificeerd wordt, zich telegrafisch tot de Finsche autoriteiten zal wenden, ten einde haar aanbod tot uitzending der ambulance te handhaven. Sumner Welles hield ook vandaag in Londen ver schillende conferenties. Een Britsch-Indiër deed een aanslag in de vergadering van de East India Association, eveneens te Londen, en doodde den vroegeren gouverneur van de Pendsjaab. In Amsterdam werd weer een geheime zender ontdekt en een mijn ontplofte aan den Waddenzee dijk te Texel. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, bracht een bezoek aan paus Pius XII. De Duitsche hoogwaardigheid sbekleeders in één der gangen ran het Vaticaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15