Een nieuwe koers in Frankrijk MINISTER-PRESIDENT PAUL REYNAUD, HELDER SPREKER EN VOORTREFFELIJK ORGANISATOR Het maakte op den buitenstaander een vreem den indruk, dat juist toen Daladier van liet bestaan van een geallieerd expeditie-leger voor Finland gewag gemaakt had de Finsch-Rus sische vrede tot stand kwam. De minister-presi denten der oorlogvoerende en neutrale staten, die ten nauwste bij het Finsch-Russische conflict be trokken waren, hebben allen een toelichting gegeven: Günther in Zweden, Koht in Noorwegen, Chamberlain in Engeland, Daladier in Frankrijk. De loop der gebeurtenissen was verklaarbaar aan de hand van deze duidelijke uiteenzettingen, doch in Frankrijk trok men, zij het ook zeer beleefd, een zekere conclusie uit de harde feiten: een motie van vertrouwen in Dala- dier's beleid werd aangenomen met 300 onthoudingen. Het was geen verwijt, doch slechts een vingerwijzing, maar Dala dier trok zijn conclusies en trad af. Geenszins een „breuk" of een „crisis", want hij blijft minister van Landsverdediging in het kabinet, doch de nieuwe leider is Paul Reynaud. Revnaud is al een jaar of tien bijna onafgebroken minister; hij kent drie departementen Financiën, Justitie en Koloniën, hij is goed zestig jaar en ziet er uit als vijftig, hij kerit. de pro blemen der landsverdediging en heeft daar enkele jaren geleden behartigenswaardige dingen over gezegd en geschreven. In een boekje over de organisatie van een modern leger betoogde hij dat de allesoverbeerscheiide plaats toegekend diende te wor den aan de gemotoriseerde af- deelingen en hiermee bewees liij, dat hij ook thuis was in proble men, die eigenlijk buiten zijn specialiteit, het financieels terrein, liggen. Hij heeft het vertrouwen van het Fransche volk, omdat liij in zijn redevoeringen een heldere uiteen zetting van den stand van zaken geeft: hij tracht te overtuigen vóór hij tot, dwang zijn toevlucht neemt, doch reeds als Garicutuwr van den nieuwenminister president. Geteekend door Derso, den beroemden Tlongaarschen caricaturist. minister sprak liij op een toon. dien men eerder van 'n minister president ver wacht zou heb ben. Men ver gelijkt, lieni met Churchill of ook met Poincaré, waaruit blijkt, dat hij noch de één noch de ander is, want Churchill was of is de „sterke" man, de kracht, Poincaré was de „scherpe" man, het intellect, misschien beide? De wijze, waarop Reynaud Frankrijk voor schokken, bij den overgang van vredes- in oorlogstoestai d on verm ij delijk geacht, bewaard heeft, zijn toe passing van de deviezencontrêle, zijn monetair aceoord met En geland, waarbij franc en pond pracrtisch tot één munt werden samengesmolten, geen van deze ingrijpende maatregelen onder vond ernstige critiek. H ij werkte een aantal andere decreten uit, die niet tot het ressort van het departement van Financiën behoorden, en zette deze zonder moeite door. De wijze, waarop hij zich de voort zetting van den oorlog voor- Ttntnond wordt (tangelda-mpt door een aantal iovmialistcn Paul Reynaud tijdens de radio-redevoering van 29 Februari, waarin hij verschillende decreten van de regeering toelichtte. stelt, blijkt o.a. uit de woorden tijdens zijn rede van een maand geleden. In deze rede zei hij o.a.: Het gunstigste, waarop Hitier kan hopen, is dat de Fransehen inslapen in hun gewoonten uit vredestijd. De gelieele tactiek van Duitschland gaat uit van de gedachte, dat wij onze reserves zullen uitputten, ter wijl het de zijne, dank zij ongehoorde ontberingen, zal behouden. Indien wij niet gewend waren de dictatoren als „dynamische" persoonlijkheden te bestempelen, dan zouden we Reynaud wellicht als zoodanig karak- teriseeren. Een slagvaardig man, met een gemakkelijk aansprekenden toon, goed gehumeurd, helder en beknopt, als hij zijn beleid verdedigt, goed georiën teerd op allerlei gebied en een expert op zijn eigen, zeer belangrijk terrein: een nieuwe figuur op het schaakbord der historie en wellicht één, die even snel manoeuvreert als zijn tot nu toe wel zeer vlugge tegenstanders. De nieuwe minister-president van Frankrijk, op hef oogenblik, dat hij het Elysée verlaat na een ministerraad onder voorzit lersehap van president Lebrun

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 10