PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week van 18 Maart tot 24 Maart 1940 Maandag IS Maart Tusschen kwart over 10 en kwart voor 1 is vandaag in het Italiaansehe station Brennero, op de grens tusschen Duitschland en Italië, de conferentie tus- schen de regeeringsleiders der twee landen gehouden, welker aankondiging gisteren de wereld verraste. Behalve Hitler en Mussolini namen ook de minis ters van huitenlandsche zaken, Von Ribhentrop en graaf Ciano, aan de besprekingen deel, welke in den salonwagen van den Duee werden gevoerd. Uiteraard bleven de besprekingen geheim, men verdiept zich in allerlei gissingende één beweert, dat er sprake is van een gezamenlijk vredesoffensief (een journalist met eenige fantasie publiceerde reeds elf eischen. waaraan voldaan moest worden), anderen daarentegen meenen, dat de samenkomst een voor bode is van actiever optreden door Italië. Van het onderhoud is echter niets uitgelekt en dus kan men slechts den loop der gebeurtenissen afwachten. Vanmorgen kort voor tienen is Sumner Welles, vergezeld van Tavlor, aangekomen bij het Yaticaan, waar hij met het gebruikelijke ceremonieel ontvangen werd. Om tien uur werd hij de particuliere bibliotheek van paus Pius XII binnengeleid. De gedelegeerden der Finsche regeering, Paasikivi en Vaino Voionma, die met de Sovjet-autoriteiten moeten onderhandelen over verschillende vraagstuk ken, voortvloeiende uit de toepassing van het Dinsdag j.l. geteekende Finsch-Russische vredesverdrag, zijn hedenmorgen via Stockholm naar Moskou vertrok ken. De staf van de Finsche ambulance van het Neder - landsclie Roode Kruis is hedenmiddag om twee uur per vliegtuig „Mees" van de K.L.M. naar Malmö vertrokken. Tegelijk vertrok een extra-vliegtuig, uit sluitend geladen met plusminus 3400 kg. bagage. Om elf uur vanochtend heeft de Paus een audiëntie verleend aan den Finschen oud-president Svinhufvud. De berichten, dat de Finsche ministers van onder wijs en defensie zouden zijn afgetreden, worden te Helsinki officieel tegengesproken. VERSTERKING PER AAEANPSE1EANPEN De zegsman van het Zweedsehe ministerie van huitenlandsche zaken heeft verklaard, dat Rusland alle bezwaren tegen versterking van de Aalands- eilanden aan den ingang van de Botnische Golf heeft ingetrokken. De Sovjet-Unie heeft een formeele diplomatieke belofte gegeven, dat zij geen verdere territoriale eischen in Noordwest-Europa heeft en verder den wensch uitgesproken, dat de vriendschappelijke be trekkingen met de landen in het noorden zoo spoedig mogelijk zullen herleven. De zegsman heeft verder ontkend, dat Rusland vrijhavenrechten aan de Bot nische Golf heeft verlangd. Men herinnert zich, dat de verhouding tusschen de Sovjet-Unie eenerzijds en Finland en Zweden anderzijds in 1936, toen de laatste twee landen gezamenlijk de Aalandseilanden wilden versterken, zeer gespannen is geweest. Rusland beweerde toen, dat Duitschland achter deze actie van Finland en Zweden zat. Dinsdag 19 Maart De Europeesche reis van Roosevelt's afgezant, Sumuer Welles, is geëindigd. Hedenavond is hij uit Rome naar Genua vertrokken zonder nog met Mus solini gesproken te hebben. Vóór zijn vertrek legde Sumner Welles aan de pers de volgende verklaring af: Ten einde den stroom van geruchten te stuiten, die over mijn missie de ronde doen, wensch ik stellig te verklaren, dat ik geen enkel vredesplan of vredesvoorstel van een der oorlogvoerende mogendheden of van eenige andere regeering ont vangen heb, dat ik een dergelijk voorstel ook niet aan een der oorlogvoerende mogendheden of aan een andere regeering heb overgebracht en dat ik evenmin een dergelijk voorstel medeneem om aan den president der V.S. voor te leggen. Mijn zending bestond uitsluitend in het winnen van inlichtingen voor den president en den minister van huiten landsche zaken met betrekking tot den huidigen toestand in Europa. Al heeft Sumner Welles niet meer met Mussolini gesproken: hij heeft niettemin nog langdurig gecon fereerd met den Italiaanschen minister van huiten landsche zaken, graaf Ciano, die met hem in het ge bouw van de golfclub te Rome de lunch gebruikt heeft. Het presidium van den Oppersten Sovjet heeft vandaag het op 12 Maart 1940 tusschen de Sovjet- Unie en de Finsche republiek gesloten vredesverdrag geratificeerd. Het Sovjet-telegraafagentschap (Tass) meldt In de huitenlandsche pers wordt beweerd, dat er onderhandelingen gaande zijn tusschen Finland, Zweden en Noorwegen over het sluiten van een zoogenaamd „defensief verbond", dat de mili taire bescherming van Finlands grenzen ten doel zou hebben. Eveneens wordt beweerd, dat de Sovjet-Unie geen bezwaar zou hebben tegen zulk een „defensief verbond" tusschen Finland, Zweden en Noorwegen. Tass is gemachtigd mede te deelen, dat deze be richten over de houding van de Sovjet-Unie niet kloppen met de feiten, aangezien (zooals kan blijken uit de bekende anti-Sovjet-rede op 14 Maart gehouden door Hambro, den voorzitter van het Noorsche Storting) zulk een verbond gericht zou zijn tegen de Sovjet-Unie en regelrecht zou indrui- schen tegen het vredesverdrag, dat op 12 Maart tusschen de Sovjet-Unie en Finland gesloten is. REPE VAN CHAMBEREA1N De Engelsche minister-president hield vanavond een rede over den stand van den oorlog, waarin hij o.a. ten aanzien van Finland zei Het is juist, dat wij ons afvragen, of wij een zuiver geweten hebben in deze zaak en of wij alles gedaan hebben wat wij mogelijkerwijs konden doen. Wij moe ten om te beginnen onze critici er aan herinneren, dat Engeland zelf in oorlog is. Wij staan tegenover een onscrupuleuzen en zeer machtigen vijand. Weken lang heeft hij zijn strijdkrachten samengetrokken voor een aanval, die in enkele, uren kon beginnen. Onzerzijds hebben wij alles gedaan om onze eigen krachten ter verdediging en voor den aanval op te bouwen en uiteraard moest onze strategie gericht zijn op ons hoofddoel. Alle verzoeken om hulp van be vriende neutralen moeten dus worden afgewogen tegen onze eigen behoeften. Dat gold evenzeer voor Finland als voor ieder ander neutraal bevriend land. Al wat wij gaven, werd gegeven ten koste van eigen kracht en met risico voor ons eigen volk. Xadat. hij opsomde welk materiaal naar Finland gestuurd was, vervolgde Chamberlain Het Britsche kabinet bestudeerde den toestand en kreeg de overtuiging dat een doeltreffende troepen macht tot hulp van Finland niet kon worden ver kregen op de basis van vrijwillige dienstneming en dat de tegen Mei benoodigde troepen alleen beschik baar zouden zijn, wanneer zij op officieele basis op de been gebracht werden als behoorlijk georganiseer de expeditie. De plannen werden besproken en goedgekeurd in de bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad op 5 Februari. De voorbereidingen voor de expeditie werden ten uitvoer gelegd met alle mogelijke snel heid, en in begin Maart stond een expedltieleger van 100.000 man gereed om te vertrekken, twee maanden dus voor Mannerheim om de komst er van had gevraagd. BR1TSCH-1NP1SCHE CONGRES- PARTIJ VERGAPERT Azad, de voorzitter van de Britsch-Indische Con grespartij, opende de bijeenkomst te Ramgorth met de woorden: „Wij wenschen het Britsche imperialisme niet te zien triomfeeren, waardoor de periode onzer onder drukking verlengd zou worden. Wij weigeren abso luut Engeland in dezen ooriog te helpen. Britsch- Indië moge het vooruitzicht van het nationaal- socialisme ai niet wenschen te overwegen, het is het Britsche imperialisme nog meer moe. Indië heeft recht op zelfbeschikking." Hij eindigde met een betuiging van trouw aan Gandhi. „Slechts onder zijn leiding kunnen wij de toekomst met. vertrouwen tegemoet zien. Laat ons trachten, ons hem waardig te toonen", aldus Azad. Vroeger op den dag was in het kamp van Bose, die tegen Gandhi oppositie voert, op eenigen afstand van het kamp van Gandhi, de zitting van het „anti compromis-congres" geopend, wraar ongeveer vijftig duizend menschen bijeen waren. In Lahore hebben ernstige onlusten plaats gehad, waardoor twee politie-autoriteiten ernstig gewond en eenige politiebeambten en 23 demonstranten gedood zijn. Na vier maanden gedoofd te zijn geweest, zijn de straatlantaarns in den tweeden nacht na het sluiten van het vredesverdrag te Helsinki ontstoken. In den eersten nacht liet men ze deels uit voorzichtigheid deels als teeken ran mil>r nog nil.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14