Van vanavond acht uur af hebben Britsche bom menwerpers, als antwoord op den aanval tegen Scapa Plow, de Duitsche vliegtuigbasis op Sylt ge bombardeerd. terwijl de voorzitter van bet Noorsche Storting, Hambro, pertinent ontkent, dat hij op 14 Maart een tegen de Sovjets gerichte rede heeft gehouden. Vanochtend vi">eg heeft de officleele spreker van Radio-Rome verklaard, dat „de Duce niet een voor stander is van vrede tot eiken prijs". Hij voegde hieraan toe: „Tot het uitbreken van den oorlog was de Duce de laatste Europeesche staats man, die het zoeken naar een oplossing en het bezweren van het oorlogsgevaar opgaf, doch het is niet waarschijnlijk, dat hij een hersenschim zal najagen." De Britsche minister van oorlog, Stanley, heeft in epn rede gesproken over de. positie der neutralen. Hij gewaagde van de in de buitenlandsche pers uit geoefende critiek, welke de Britsche regeering in het geval van Finland beschuldigde van schuchter heid en gebrek aan ondernemingsgeest en vervolgde: Waarom die critiek 1 Omdat wij teerhartig waren en de rechten der neutralen ontzagen. Dat is een zeer gevaarlijke les, die de neutralen ons beginnen te geven. Het zou een les kunnen zijn, die wij maar al te gaarne zouden leeren. Wij hebben geleerd dat het degene is, die zich niet aan de rechten der neutralen stoort, die in het voordeel komt. Thans leeren wij, dat hij, die zich niet aan de rechten der neutralen stoort, ook de bewondering oogst. Het is een les, die in dit land gretige en knappe leerlingen kan vinden. De Duitsche luchtmacht heeft getracht snel re vanche te nemen op de urenlange aanvallen van Britsche bommenwerpers op het eiland Sylt: gister middag hebben de Duitsche vliegtuigen hun aan vallen hervat en wederom de eilanden ten noorden van Schotland, o.a. de Shetland-eilanden, alsmede de omgeving van Scapa Plow bezocht. Tegen den avond hebben Duitsche bommenwer pers een Britsch konvooi aangevallen, dat ter hoogte van Scapa Flow voer. Volgens berichten van Fran- sche zijde is tevens een konvooi bestookt, dat zich in het Kanaal ter hoogte van Eastbourne bevond. Hierbij is een voltreffer terechtgekomen op het 5999 ton metende Britsche stoomschip „Barrhill". Intusschen heeft de Deensche gezant te Londen instructie gekregen om bij de Britsche regeering te protesteeren en vergoeding te eischen voor de schade, die Britsche vliegtuigen bij hun aanval op Sylt aan Deensch bezit hebben aangericht, doordat zij bij vergissing ook bommen op Deensch grondgebied hebben laten vallen. De verklaring van het offieieele Russische t elegraaf - agentschap, waarin het plan inzake een defensief verbond tusschen Finland, Zweden en Noorwegen onvereenigbaar met art,. 3 van het Russisch-Finsche Woensdag 20 Maart Om kwart voor één vannacht waren nieuwe vlieg tuigen gearriveerd, die onmiddellijk het bombarde ment voortzetten. Een vliegtuig wierp omstreeks middernacht bommen op List, dat op de noordelijke punt van het eiland gelegen iskort daarop stortte deze bommenwerper brandend neer op het strand aan de noordkust. Het is de felste luchtaanval geweest, dien de Britsche luchtmacht tot nu toe boven Duitsch gebied ondernomen heeft. Tal van bommen werden op de strategische punten van het eiland uitgeworpen. De aanval eindigde ten slotte tegen drie uur, maar om negen uur vanochtend kwamen de Britsche toestellen terug. Twee Britsche vliegtuigen hadden slechts tot taak foto's te maken van de schade, welke de Britsche bommenwerpers bij hun attaques van den afgeloopen nacht aangericht hebben. De lezingen daarover loopen nogal uiteen. Terwijl de Duitschers volhouden, dat slechts een huis beschadigd werd, zeggen de commu niques van het Britsche ministerie van Luchtvaart, dat aan de hellingen der watervliegtuigen en hangars aanzienlijke schade is toegebracht. De Duitschers melden, dat de Engelsehen over Nederlandsch gebied gevlogen hebben, doch dit wordt van bevoegde Nederlandsche zijde tegengesproken. FRANSCHE REGEERING AFGETREDEN Hedenochtend om vier uur heeft de Fransche Kamer, in geheime zitting bijeengekomen, de motie van vertrouwen in het beleid der regeering aange nomen met 239 stemmen tegen 1 en ongeveer 300 onthoudingen. Het aantal der afgevaardigden, dat voor de regeering stemde, bereikte dus nog niet de helft. Dientengevolge zijn de ministers vanochtend om 10 uur in ministerraad bijeen gekomen en hebben zich naar het Elysée begeven om hun collectief ontslag aan president Lebrun aan te bieden. Paul Reynaud, minister van financiën, is belast met de kabinetsformatie. Hij heeft deze opdracht in beraad gehouden. Opnieuw is een Nederlandsch schip op een mijn geloopen, nl. de Phobos, een tankvaartuig van de Koninklijke Shellgroep, bruto-tonnage 7412 ton, laadvermogen 10564 ton. De eerste stuurman en een Chinees worden vermist, de rest van de be manning werd gered. Het schip is blijven drijven en werd later aan den grond gezet, HET DEFENSIEVE VERBOND Paul Reynaud is vandaag geslaagd met de vor ming van zijn kabinet. Om 3.45 begaf hij zich met zijn nieuwe medewerkers naar het Elysée om hen daar aan president Lebrun voor te stellen. Volgens de vanmiddag gepubliceerde lijst van ministers bljjft Daladier minister van oorlog, Reynaud wordt behal ve minister-president ook minister van buitenland sche zaken. In de zeer talrijke regeering zijn drie socialisten opgenomen. Men telt niet minder dan tweeëntwintig ministers. In Duitschland is dr. Todt, de man die den West- wall bouwde, benoemd tot rijksminister voor de bewapening en de munitie. Hiermee is Göring van 'n deel zijner werkzaamheden ontlast en heeft men dus ook in Duitschland een apart departement voor de bevoorrading in 't leven geroepen, evenals reeds vroeger in Frankrijk en Engeland geschiedde. Heden vertrok van Schiphol de rest der Neder landsche ambulance, bestemd voor Finland. Het groote Engelsche passagiersschip de „Queen Mary" is vandaag om 8.20 uur (2.30 Amst. tijd) uit de haven van New York vertrokken onder het geloei der sirenes van de daar voor anker liggende schepen. De „Mauretania" heeft het anker laten vallen bij het lichtschip Ambrose, vermoedelijk in verband met het openen der verzegelde orders. De Nederlandseh-Britsche onderhandelingen heb ben thans geleid tot een definitieve regeling. Het ministerie voor economische oorlogvoering heeft dit vanavond medegedeeld in het volgende commu niqué „Besprekingen, die gedurende eenigen tijd te Lon den hebben plaats gevonden tusschen Britsche en Nederlandsche vertegenwoordigers, nopens handels vraagstukken welke voortspruiten uit den oorlogs toestand, zijn thans met succes afgesloten en heden werd een overeenkomst geparafeerd. Er zal een ge mengde commissie worden ingesteld, welke te Londen of Den Haag bijeen zal komen en die zich bezig zal houden met alle kwesties, welke bij de uitvoering der overeenkomst mochten rijzen." De Deensche koopvaardijvloot heeft in twee dagen tijds vier schepen verloren, in totaal ruim 6000 ton. Volgens de te Londen ontvangen berichten zijn alle vier schepen door een duikboot getorpedeerd; 46 menschenlevens zijn daarbij verloren gegaan. In een aanvullend decreet heeft rijkskanselier Hitier bepaald, dat dr. Todt, de nieuwe minister, ge machtigd is in te grijpen in alle aangelegenheden betreffende bewapening en munitievoorziening. Hij heeft het recht, instructies te geven aan bepaalde onderdeelen van het leger en de administratieve en economische diensten, alsook personeelswijzigingen aan te brengen. VAN FINLAND Naar aanleiding van het bericht van Tass, volgens hetwelk het sluiten van een militair bondgenootschap tusschen Finland, Zweden en Noorwegen in strijd zou zijn met de bepalingen van het tusschen Finland en de Sovjet-Unie gesloten vredesverdrag, daar het tegen Moskou gericht zou zijn. heeft de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Guntlier, ver klaard, dat dit bericht op een misverstand schijnt te berusten, daar er slechts sprake kan zijn van een louter defensief verbond, dat uitsluitend gemeen schappelijk verzet tegen een aanval zou beoogen. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Tanner, beeft een soortgelijke verklaring afgelegd. De motorkotter „Vier Gebroeders", Ym. 203, is hedenmorgen de visschershaven binnengeloopen met aan boord 'vier Duitsche vliegers, die de kotter gistermiddag om zes uur op de Noordzee had op gepikt, terwijl zij in totaal uitgeputten toestand in een gummiboot ronddreven. PAUL REYNAUD GESLAAGD Een rij vrachtwagens in de straten van Helsinki, bestemd voor de grensgebieden, die aan Eusland af gestaan en'"dientengevolge ontruimd zullen worden. Britsche cavalerie in Palestina. Op den achtergrond hei dorp Nazareth. vredesverdrag wordt genoemd, heeft in de drie be langhebbende Scandinavische landen een depri- meerenden indruk gemaakt. De eigenlijke diplomatieke onderhandelingen over dit verbond waren nog niet begonnen; daar het idee van Finland was uitgegaan, wachtten de regeeringen te Stockholm en Oslo de gedetailleerde Finsche voor stellen af. Of deze thans nog zullen worden ingediend, is aan twijfel onderhevig. Donderdag 2/ Maart

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15