spionnage in engeeanp 2. Verlaging der uitvoerrechten op Roemeensche producten. 3. Verlaging van de prijzen der voor Duitschland bestemde Roemeensche producten. 4. Invoeging van Bohemen en Moravië in het Duitscli-Roemeensche clearingsysteem. 5. Levering van brandstof voor Duitsche vaar tuigen op den Donau, buiten de voor Duitschland gereserveerde hoeveelheid Roemeensche petroleum. Per vliegtuig is hedenmiddag om één uur een com missie van ongeveer twintig officieele Sovjet personen aangekomen, om de voorbereiding te treffen voor de overneming van Hangö. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat de foto's, die Woensdagmorgen boven het eiland Sylt gemaakt zijn om te constateeren, welke schade het bombardement der Britsche vliegtuigen heeft aangericht, mislukt zijn. In weerwil van deze mislukte foto's en ondanks het feit, dat de Duitsche autoriteiten neutrale journalisten op het eiland heb ben rondgeleid om te laten zien, dat er nagenoeg geen schade is aangericht, blijven de Britten over tuigd, dat de jongste aanval op Sylt groot succes heeft opgeleverd. Een van de piloten, die aan den luchtaanval op Sylt heeft deelgenomen, meldt nog, dat de Duitschers van een nieuw projectiel gebruik hebben gemaakt. Het zag eruit als een tiental roodkleurige kogels, die zich verspreidden en met groote snelheid omhoog- schoten. Een andere vlieger noemde dit nieuwe lucht doelwapen „een nieuw kanon", dat projectielen om- hoogzendt, die als zij explodeeren op „Romeinsche kandelaars" (een soort van vuurwerk) gelijken. Tijdens debatten in het Engelsche Lagerhuis heeft kolonel H. W. Burton de aandacht gevestigd op het feit, dat er nog zoovele vreemdelingen, zelfs van vijandelijke nationaliteit, verblijf houden iu streken langs de oostkust en vrij rondloopen in de haven plaatsen, binnenhavens en op de werven. Hij uitte de sensationeele aanklacht, dat er van Engelands oostkust uit, zoowel bij Harwich en Boston als in Hull en Grimsby, signalen gegeven worden aan Duitsche vliegtuigen, „die langs de kust vliegen, om Engelsche steden en kustplaatsen te bombardeeren of Engelsche schepen tot zinken te brengen." Bij het. onderzoek, dat dit Lagerhuislid in zekere kustplaat sen had ingesteld, was hem gebleken, dat vertegen woordigers van treiler-firma's zijn beschuldigingen volkomen onderschrijven. Deze firma's toch krijgen van hun visschers en van de kapiteins hunner treilers voortdurend berichten over pogingen, welke door vreemdelingen worden ondernomen om in contact te komen met binnenkomende en uitgaande zeelui, klaarblijkelijk ten einde informaties uit hen los te krijgen over de bewegingen der Britsche visschers- vloot op de Noordzee. Hun informatie krijgen ze evenwel ook zonder met. zeelui te spreken eenvoudig door hun oogen goed den kost te geven. De plaatselijke bladen, de perio dieke mededeelingen op de borden buiten de bureaux der reederijen, het inkomen en uitvaren van schepen en zoovele andere bronnen van informaties zijn er in een drukke haven-in-oorlogstijd, waarmee een aan dachtig speurder, als hij dat wil, de oorlogvoering van Engeland schade zal kunnen toebrengen. Het perso neel van menigen treiler heeft al verband gezocht tusschen de jongste aanslagen aan de oostkust, en het weinig gecontroleerd verblijf houden van vreem delingen zelfs van vijandelijke nationaliteit aan de oostkust. En dan blijft er steeds het gevaar van geheime zenders. „Het is heel gemakkelijk," had een reeder te Huil aan het parlementslid gezegd, „om van onze kust aan Duitsche bommenwerpers het vertrekuur te signaleeren van een schip naar zijn rendez-vous- plaats „ergens aan de oostkust", waar het zich bij een Britsch konvooi wil voegen. Zoo is het slechts te verklaren, dat we zoovele schepen verloren, die op weg waren naar die door de admiraliteit in het geheim opgegeven plaatsen. Signalen worden niet, alleen door lichten gegeven, want daar wordt natuurlijk scherp op gelet door de kustbewaking. Zij kunnen ook op zulk een manier gegeven worden, dat ze geen mensch opvallen. Het is reeds gebleken, dat een spion aan de oostkust die nu achter slot en grendel zit op de bleek van zijn huis een viertal hooge palen met, waschlijnen had staan; door de „wasch" uit te hangen in noordelijke of oostelijke richting werden bepaalde overeengekomen mededeelingen aan vijandelijke vliegers verschaft". Hitler en Mussolini tijdens hun onder houd non den Brenner. Vrijdag 22 Maart Bij zijn eerste contact met de Kamer heeft de nieuwe Fransche minister-president Reynaud niet veel succes geboekt. De motie van vertrouwen, waarmee de besprekingen over de regeeringsver- klaring werden beëindigd, verkreeg 268 stemmen156 stemden tegen, 111 onthielden zich van. stemming. Aangezien de kamer 551 leden telt, kan dus de meer derheid niet bepaald groot genoemd worden. Het Nederlandsche tankschip „Phobos", door een mijn of torpedo zwaar beschadigd en op de zuidoost kust van Engeland verloren gewaand, wordt, op het oogenblik dat. wij dit schrijven, de Theems opgesleept, en in veiligheid gebracht. Het is een groot wonder te noemen, dat men dit schip nog heeft kunnen redden. Met zware slagzij aan stuurboord lag het op een zeven mijl uit de kust. en verkeerde in zinkenden toestand, zoodat allen het schip hadden moeten verlaten. Thans is de gelieele bemanning weer aan boord genomen. Voor den eersten keer in dezen oorlog is de Brit sche marine tegen de Duitsche scheepvaart opgetre den in de wateren tusschen Zweden en Denemarken, waardoor de Duitsche ertsschepen naar Duitschland varen. Buiten de Deensche territoriale wateren, ter hoogte van Skagen, heeft een Britsche duikboot het Duitsche, 4.947 ton metende, met erts geladen vracht schip „Heddernheim" (de vroegere „Stad Delft") tot zinken gebracht. De 36 leden der bemanning zijn in veiligheid en reeds onderweg van Skagen naar Duitschland. Al leen de eerste machinist is door de Engelschen ge vangen genomen. De Britten hadden uitlevering van den kapitein geëiseht, maar zij kregen ten ant woord, dat deze dood was. Hij ging echter even later als matroos verkleed in een der reddingbooten. De wrakstukken van het Britsche vliegtuigdat Vrijdagmiddag na een gevecht met Duitsche toe stellen Djt Kederlandseh gebied neerstortte. BRITSCHE JAGER BIJ KHUISDIJK NEERGESTORT De regeeringspersdienst, meldt: Gisteren omtrent het middaguur is boven Duitsch gebied in de buurt van de Nederlandsche grens een gevecht geleverd tusschen een Britsch vliegtuig en een of meer Duitsche vliegtuigen. Het, Britsche toestel heeft blijkbaar getracht een noodlanding te maken en is neergekomen in een stuk geïnundeerd land op Nederlandsch gebied bij Kruisdijk. Het toestel is diep in den grond gedrongen. Hierdoor, zoomede door den waterstand, wordt de berging l>emoeilijkt. Aangenomen moet worden, dat. de in zittenden zijn omgekomen, althans is niet gebleken, dat. zij zich met valschermen hebben gered. Kruisdijk is een plaatsje in de buurt van Lobith. Dat de oorlogsdreiging met. het daaropvolgende uitbreken van de vijandelijkheden niet zonder in vloed is geweest op de wapen- en minutieverkoopen der Vereenigde Staten, blijkt uit de cijfers, die thans bekend worden gemaakt. In 1939 hebben de Vereenigde Staten ruim negen maal zooveel wapens en oorlogsmateriaal naar het buitenland verkocht als in 1937. üit het jaarverslag van het controlebureau op de munitie, dat vandaag is gepubliceerd, valt te constateeren, dat de export in 1939 204.555.000 dollar heeft bedragen tegen 24.243.000 dollar in 1937. DUITSCHE VEREASGESS I1V ROEMElMlB De Duitsche economische delegatie, onder leiding van dr. Clodius, heeft de Roemeensche regeering heden haar verlangens kenbaar gemaakt. De verlangens van Duitschland kunnen in vijf punten worden samengevat: 1. verhooging van de koopkracht der rijksmark door revaluatie ten opzichte van de lei. Ontmoeting van Hitler en Mussolini aan den Brennerpas. Tusschen beide dicta toren ziel men den Duitsehen minister van buitenlandsche zaken von Ribben trop. rechts den Ttaliaansehen minister van buitenlandsche zaken, graaf Giano.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16