Nu de invoer van verschillende artikelen en grond stoffen. vooral over zee, zoo onzekeï is geworden, is het, meer dan in tijden van overvloed, noodig, het geen voorhanden is zoo economisch mogelijk te ge bruiken. Daartoe behoort ook het verzamelen van afval, hetwelk nog als grondstof kan dienen voor ver schillende doeleinden en het behouden van hetgeen vroeger als van weinig waarde werd weggegooid of verwaarloosd. De minister van economische zaken heeft thans besloten, de koppen van verschillende soorten visch met name kabeljauw e.d. te doen gebruiken ter verwerking in de fabrieken tot vischmeel. Dit kan het eenvoudigst geschieden door het vervoer van ge noemde visch van de verschillende afslagplaatsen te verbieden, tenzij de visch eerst van den kop is ont daan. De koppen kunnen daar dan worden verza meld. FlftSCHE VERLIEZEN Veelzeggend zijn de officieele cijfers, die thans ge publiceerd worden van de zware verliezen, die Fin land op elk gebied geleden heeft, als gevolg van de 3 maanden oorlog. Ruim 15.000 man van de keur troepen zijn gedood, er zijn naar schatting tusschen de acht- en tienduizend oorlogsweduwen en 20.000 a 30.000 weezen. Dakloos geworden zijn 525.000 men sehen. De Russische aviateurs hebben 64.000 bommen laten vallen, die 122 steenen huizen vernielden en 364 beschadigden. Voorts werden 1460 houten huizen vernield en 2619 beschadigd. Vier kerken zijn door brand vernield, vijf beschadigd. Er zijn 46 hospitalen gebombardeerd, waarvan een direct geheel vernield werd, zeven tot den grond toe afgebrand zijn en twaalf zwaar beschadigd werden- De schade, door de Russische bombardementen aangericht, wordt op twee milliard Finsehe marken geschat. Aan steun werd uitgekeerd 200 millioen Finsehe mark, waarvan 24 millioen uit de Vereenigde Staten afkomstig was. De waarde van het afgestane Viborg wordt op twee milliard Finsehe mark geschat. Over wogen wordt, aan elk gevlucht gezin tien ha land af te staan. Het gerucht ging. dat de Russische volkscommissa ris van buitenlandsche zaken, Molotof, een bezoek aan Berlijn zou brengendit gerucht is echter ten stelligste tegengesproken. Wel erkende men, dat -Molotof in de naaste toekomst wel eens naar Berlijn zou kunnen komen. De Hongaarsche minister-president, graaf Teleki, is vandaag te Rome aangekomen. De Duitschers hebben vanavond een grootsch opgezette vredespropaganda langs het front aan den Rijn ingezet. Vliegtuigen wierpen strooibiljetten uit, spandoeken werden uitgespreid en met luidsprekers sprak men de soldaten van het vijandelijk kamp toe. Dezen antwoordden met mitrailleurvuur. Ook de Duitschers begonnen te schieten en de actie eindigde in een levendig artillerieduel. Tcinkufweergeschut, zorgvuldig gecamoufleerd tijdens n werd in den eertor van het weetelijk front. eelke bezet 24 Maart Het voorspel van de Finsch- Russische vredes onderhandelingen en de eigenlijke reden waarom de Finnen over vrede begon nen te spreken, was de door braak van de Russen door de derde en sterkste linie van de Mannerheimlinie, bij Summa. Dit was een feit van de allergrootste mili taire beteekenis. Wanneer men zich afvraagt wat de oorzaak is geweest, dat deze sterke linie, die in som mige opzichten krachtiger scheen dan de Maginot- of de Siegfrifjdlinie, het begaf, zijn er drie redenen: in de eerste plaats slaagden de Russen er in, het eenige zwakke punt- van de linie te ontdekken, in de tweede plaats de oververmoeid heid van de Finsehe verdedigers en de onmogelijkheid om de beste soldaten in den strijd te houden en in de derde plaats het feit, dat de Russen plotseling hun beste troepen in den strijd wierpen. De Mannerheimlinie was een reeks van verster kingen, die was aangelegd met gebruikmaking van aüe voordeelen die het terrein van de Karelische landengte kon opleveren. De kracht van de linie was niet de kracht van de voorste reeks verdedigings werken, doch van alles wat achter deze voorste reeks lag. Loopgraven, tankvallen, mijnvelden, scherp- schuttersposten en voorts een aantal ondergrond- sche betonnen forten en kazematten. Die forten waren bijzonder stevig geconstrueerd van gewapend beton, zij lagen zes tot tien meter onder den grond. De Russische artillerie richtte zich dag in dag uit op deze forten. Van sommige werd alle aarde weg geschoten zij kregen directe treffers, doch veel schade werd niet aangericht. Toen hebben de Russen de intensiteit van hun bombardementen nog doen toenemen en vele granaten ontploften vlak voor de versterkingen, zoodat vaak de grond onder de be tonnen sterkten werd opengescheurd. Andere grana ten kwamen dan weer in de gaten, die op die manier ontstonden, terecht, zij ontploften onder de betonnen blokken, lichtten die omhoog en op deze manier geraakten vaak de kanonnen in de forten en de ma- chinegeweren buiten werking. Dan konden de Rus sische patrouilles wél naderen. Het felst moesten de Finsehe troepen strijden bij Summa, om te voorkomen, dat de Russen verder dan die plaats kwamen. De beste ski-troepen en de beste cavalerie-afdeelingen hielden de Russen eenigen tijd tegen te Summa. Maar aangezien de strijd niet afnam in hevigheid, moest het Finsehe commando ten slotte deze afdeelingen terugnemen om hun de hoog noodige rust te ge ven, omdat anders een nuttelooze moordpartij zou ontstaan, en ze vervan gen door buitenlandsche vrijwilligers, die wel ge oefend waren, doch nog nimmer gevochten hadden. Doch deze troepen wa ren niet vermoeid en goed gevoed en goed uitgerust. De Finnen moesten, dood moe als zij waren, de vrij willigers in de voorste loop graven laten om verzet te bieden tegen de meedoo- genloos voortdurende Rus sische aanvallen. Mogelijk werkte de Russische inlich tingendienst erg goed, mogelijk hadden de Russen ook geluk, zeker is dat zij op 10 Februari heel plotseling him krachtig- sten aanval langs den weg naar Summa deden. In minder dan geen tijd verloren de vrijwilligers- oejening, die gehouden afdeelingen een zeer groot is door Britsehe troepenaantal mannen enofficiereu, Ken Duitsehe voorpost aan het westelijk front: een machinegeweer bestrijkt een weg. die door Niemandsland loopt. die geen ervaring hadden van het vechten in zulk een hel van vuur. De beste Russische troepen, die nog in den strijd verschenen waren, kwamen dien dag en zij sloegen met groote snelheid dwars door deze eerste Finsehe linies heen. De gevolgen waren ontzettendde onervaren troepen schrokken terug voor dezen strijd en achtervolgd door Russische tanks, namen zij de vlucht. Hun loopgraven werden bezet door de Sovjettroepen. De aanval der Russen op Summa was goed berekend, zoowel wat tijd als plaats betreft en de drie beste divisies van het roode leger hadden hem uit te voeren, namelijk de 100ste, de 103de en de 49ste. Jonge soldaten, goed geoefend, ook in guerilla- tactiek, met ski-afdeelingen en tanks op de goede plaatsen. Aangevoerd door drie van de beste af- deelingscommandanten van het roode leger, die wis ten wat zij deden en die den strijd van nabij volgden. De aanvallen kwamen steeds op 't juiste oogenblik en de troepen vielen aan met alle volharding en door tastendheid, die tot dusverre het geheim van de Finnen was geweest. Ze volgden een snelle methode van aanvallen, terugtrekken en opnieuw aanvallen, waarbij zij een zoo goed mogelijk gebruik maakten van de gesteldheid van het terrein. En dit tegen on geoefende troepen. Het was een gelukkig moment voor de Russen en een hoogst ongelukkig voor de Finnen. De Russi sche tactiek was in alle onderdeelen af. De Russen maakten thans een goed gebruik van de bosschen. zij gebruikten hun tanks om de terugtrekkende troepen te achtervolgen en zij gebruikten op hetzelfde oogen blik de troepen weer om de uiterste vleugels van de Finsehe linie aan te vallen. Zij deden flankaanvallen, omsingelden en neutraliseerden iederen post en ieder onderdeel van een linie dat op hun weg lag, tot zij opnieuw voor Finsehe troepen kwamen, die dit keer geen linies meer achter zich hadden! In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Engelschen verkenningsvluchten uitgevoerd boven N.W. Duitschland: één vliegtuig keerde niet terug. Volgens Duitsehe berichten werd bij deze gelegenheid tusschen 22.45 en 2.45 acht maal Nederlandscli rechtsgebied geschonden. De Duitschers voerden verkenningsvluchten uit boven Oost-Frankrijk. De Hugo Stinnes uit Hamburg is door een Engel- sche duikboot tot zinken gebrachtde kapitein van het schip werd door den onderzeeër aan boord geno men. In een rede, welke lord Halifax, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, hield, zei hij, dat zoodra Engeland de overwinning bevochten had, de Finnen zouden deelen in de resultaten, welke hieruit zouden voortvloeien. Vanavond zijn in het noorden van ons land vreemde vliegtuigen gesignaleerd; zij vlogen zoowel in oostelijke als in westelijke richting. Door de duis ternis viel de nationaliteit niet vast te stellen. Het luchtafweergeschut heeft het vuur op deze toestellen geopend. Engelsche duikbooten en torpedojagers hebben in de buurt van Noorwegen en zelfs in de territoriale wateren, Duitsehe schepen aangehouden, doch daar na weer laten gaan. Noorwegen heeft tegen de schending der territoriale wateren door Britsehe oorlogsbodems te Londen geprotesteerd. Zutertlag 23 Maart Zondag

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17