l)ied te vinden: geruchten omtrent Russisch -Turksche grensincidenten, Fransche troepenconcentraties in Syrië, Engelsche troepen concentraties in Egypte, de petrolenmbronnen van Bakoe, de petrolenmpijp- leiding, die door Syrië loopt, het Suezkanaal. Als we ons Syrië voor stellen, dan denken we aan een woestijn, een uitge droogd land en inderdaad: overal vinden wij hier de bewijzen, dat deze streken eens vruchtbaarder geweest moeten zijn, dat zij dich ter bevolkt waren dan op het oogenblik. Syrië is een land van ruïnes. Men vindt in sommige deelen als het ware bij eiken voetstap de sporen van vroegere be woning door een beschaafd volk: straatwegen, muren, die de velden afscheiden, terrassensoms een ten deele verlaten, gedeeltelijk in puin gevallen stad. Op een hooggelegen punt ont waart men overal in den omtrek dergelijke verlaten steden en dorpen, tot vijftien of twintig tegelijk, sommige zijn zóó goed bewaard gebleven, dat men zich van een afstand moeilij k kan voorstellen, dat er geen menschen wonen. Sommige woningen zijn, wat de steenen constructie betreft, nog bijna onge schonden de houten daken zijn echter overal verdwe nen; elders vormen groote gebouwen schilderachtige ruïnes. De bouwtrant van deze verlaten steden ver tegenwoordigt minstens 'n Geweldige schepraderen, no ria's genaamd, zijn in de r ivieren gebouwd om t droge land te hunnen bevloeien. De ingang en de brug van de citadel van Aleppo, door Arabie ren in de 15e eeuw gebouwd. De brug verbindt de citadel met een bastion (gerestaureerd in de 16e eeuw), dat diende tot ver dediging van de daarachter gelegen poort. Een Alouïetische boer voor het kasteel van Margagdat in de 11e eeuw door de Arabieren gebouwd werd, doch dat de kruis vaarders veroverden en uitbreidden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 3