B S lisl üffE 4 De noria inde buurt van Restan, een dorp hoog op den linkeroever van den Oranten gelegen. Op den voorgrond zien wij de goot, waarin hel water uit de aan hel scheprad bevestigde kruiken gestort word 1 en die het naar de landerijen voert. Een primitieve doch zeer schilderachtige bevloeiingswijze. ontwikkeling van zeven eeuwen. De oudste huizen zijn eenvoudige vierkanten, uit zware muren van nauwelijks behouwen steenbrokkeo gevormd. Geda teerde gebouwen uit de eerste en tweede eeuw onzer jaartelling waren meest tempels van somtijds bijzon der fraaie bewerking, maar nagenoeg allo zijn bijna geheel vernield, omdat het bouwmateriaal voor andere doeleinden is weggehaald. Dok vindt men er publieke baden, groote bazars, villa's en dikwijls prachtige graftomben in eindeloos verschillenden bouwtrant. De kerken van de vierde eeuw na Christus zijn eenvoudig van structuur, met haast geen orna menteering, maar die van de vijfde en zesde eeuw zijn meer versierd dan eenige christelijke kerk vóór de opkomst der gothiek in Europa en sommige geleerden zijn van meening, dat men den oorsprong der oud-christelijke bouwkunst in deze streken moet zoeken. Merkwaardig zijn ook de bruggen: zij vormen niet alleen prachtige ruïne-s, maar het komt voor dat de zware bogen een bedding overspannen, waarin thans het geheele jaar door geen druppel water te vinden is. Dit de omvangrijke nederzettingen blijkt tevens, dat het binnenland van Syrië tweeduizend jaar geleden bevolkt was op een wijze en in omstandigheden, die reeds wegens de klimatologische gesteldheid des lands tegenwoordig volstrekt onmogelijk zou zijn deze oude, talrijke en zeer beschaafde bevolking moet hoofdzakelijk van den handel in wijn en olijven bestaan hebben, hetgeen veronderstelt, dat wijnbouw en olijvencultuur destijds op veel grooter schaal ge dreven werden dan thans. Een enkele geleerde zoekt het verval van de streek hierin, dat de latere bevol king de destijds bestaande bossclien uitroeide ter wille van bouwmateriaal en brandstof; als zij dan geiten en schapen liet grazen in de aldus ontbloote streken, konden deze niet opnieuw met bosch bedekt worden. Syrië zou dan op dezelfde wijze dor gewor den zijn als hijvoorbeeld Griekenland, dat vroeger waarschijnlijk ook vruchtbaarder was. Of deze theorie echter juist is, staat te bezien, want de oorzaak der droogte in het binnenland van Syrië wordt volgens anderen veroorzaakt door het Eibanongebergte, dat de zeewinden, die vochtig zijn, belet, verder dan de kuststreek in het land door te dringen en dit gebergte was er vroeger natuurlijk ook. Daar waar het land in cultuur is. moet het bijna altijd kunstmatig be vloeid worden en men treft in deze streken dan ook allerlei toestellen en werktuigen aan om het water naar plaatsen te brengen, waar het van nature niet komt. Het opvallendste toestel is de noria, een groot scheprad, dat door den stroom in beweging gebracht wordt en al draaiend, volgens het principe van den baggermolen, het water op liooger niveau brengt. Het. zal niemand ver wonderen.dat in Syrië diefstal van water een dikwijls voorkomend misdrijf is en streng gestraft wordt.... als men het ontdekt. Toch moet men zich dit land ook weer niet als een woestenij voorstellende beroemde ceders van den Libanon geven ons reeds een liecl ander beeld en in de dalen liggen de dorpen tusschen het groen verscholen - men vindt hier moerbeiboomen, onmisbaar voor de bloeiende zijde teelt. populieren en cvpressen en enthousiaste reizi gers prijzen de schoonheid van het landschap. Syrië, zeggen zij. is Zwitserland en de Riviera tegelijker tijd. Docli de heldere, frissche berglucht in den zomer, de exotische bekoring van het dagelijksch leven en de ruïnes der kruisvaardersburchten en Romeinsche tempels kunnen wellicht toeristen lokken, de bergen zijn kaal en zoo blijft het allergrootste deel van dit land onbebouwd, de akkers bevinden zich alleen A an de Syrische kust kan men zich menigmaal aan de Riviera wanen en velen voorspellen hel land dan ook een groote toekomst ten aanzien van het toeristenverkeer. Moderne hotels zijn reeds verrezen in de groote sleden aan de kust. Een indrukwekkend gebouw te Beiroet. maar in de nabijheid van de beken en rivieren en elk groen plekje is juist zoo opvallend groen, omdat de rest een geelrood woestijn- of steppenland vormt. Syrië is Fransch mandaatsgebied geworden ten gevolge van de geheime overeenkomst van Sykes en Picot, aldusgenoemd naar haar ontwerpers, die in 1916 werd bekrachtigd en waarbij Engeland de. vrije hand gelaten werd in Irak, terwijl Syrië aan Frankrijk zou worden toegewezen. Dit was niet in overeenstemming met de belofte der Engelschen aan de Arabieren. Zoo kwam het dan ook. dat het conflict aan liet einde van den Europeeschen oorlog hier nog niet afgeloopen was. In Ilanias- Spjfpv; cns liet emir Feisal zich namelijk tot koning kronen, in overeenstemming met de.Engelsche beloften, die echter in strijd waren met de geheime Engelsch-Fransche afspraken. Dé Franschen verdreven koning Feisal dus, die ten slotte koning BH van Irak werd. Aanvankelijk hadden de Franschen hier dan ook met eenige moei - lijkkeden te kampen. In de eerste, plaats door de ongelukkige verdeeling van Syrië "tSf A» in Groot-Libanon, den Aloeïetenstaat, den Sandsjak van Alexandrette, Djebel Droes en het eigenlijke Syrië, waardoor dit laatste land van de zee afgesloten was en eigenlijk voornamelijk uit woestijnland bestond, aangezien de vruchtbaarste streken (behalve de omgeving van Damas cus) bij de kust liggen. In de tweede plaats omdat de Syriërs zich in hun op stand tegen de Turken als martelaars voorde nationale Arabische zaak voelden. In de derde plaats, omdat de Franschen het land niet op de Turken hadden ver overd. nadat reeds de Arabische natio nale vlag in Damascus en Aleppo, in Beiroet. Tripolis en Lattakié geheschen was. liet bewind was in het begin even min erg gelukkig en in 1935/36 vonden dan ook opstandige bewegingen plaats. Hierna werd de verstandhouding echter beter: de Djeliel Droes, de Aloeïetenstaat en de Sandsjak van Alexandrette werden bij Syrië gevoegd (de Sandsjak werd later, zooals men weet, aan Turkije terug gegeven), de opheffing van het mandaat werd in het vooruitzicht gesteld, waar na het plaats zou gaan maken voor een militair verbond en op het oogen- blik schijnt het, dat de bevolking, die overigens maar 2y2 millioen menschen telt en nog verdeeld is in achttien ver schillende religieuze secten. zich ver zoend heeft met het Fransche régime.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 4