De Zweedsclie burgerij be rei dt zich voor Rechts Generaal O. G. Thörnell, opperbevelhebber van de Zweedsche weermacht Vrouwelijke tramconduc teur te Stockholm, die tijdelijk het beroep van haar man uitoefent, nu hij opgeroepen is voor den militairen dienst. Een dienstplichtige „er gens" in Zweden oefent zich met het machine-ge weer in zakformaat Hoewel de laatste storm voorloopig voorbij getrokken is, woedde hij toch zoo dicht bij de deur, dat men in Zweden wakker geschrok ken is. De minister van landsverdediging verklaarde onlangs, dat de reservisten van oudere lichtingen onder de wapenen zullen worden geroepen, terwijl de laatste lichtingen aanzienlijk langer onder de wapenen zullen blijven. Daarnaast of liever daar achter worden de burgers georganiseerd tot de vor ming van een front achter de linies, plaatselijke burgerwachten worden uitgerust met de nu zoo bekende „machinegeweien in zakformaat", waarmee de Finnen zooveel succes hadden tegen de Russen. Jongens van 10-17 jaar worden afgericht voor allerlei diensten, oudere jongens komen als reserve bij de brandweer; vrouwen nemen de plaats van de gemobiliseerde mannen in. in de stad zoowel als op het land, op de boerderij en op do tram. Zweden moet zich tot de tanden wapenen, wil het geen gevaar loopen, en na. den oorlog tusschen Finland en Rusland is men hier in koortsachtige haast begonnen. Een paar schoolmeisjes, die „eleclrüch" leeren melken op een boerderij. De scholen zijn gedurende de koudste maanden een tijd hing gesloten en in dien tijd werden de leerlingen opgeleid voor practisch werk, zoodat zij desnoods de mannelijke arbeidskrachten kunnen vervangen. Schuilkelder op een plein in Stockholm'. Men gebruikt hiervoor wijde rioolbuizen, aangezien de rots- achtige bodem te hard is om de kelders ondergrondsch Ie kunnen maken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 10