PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week ran 25 Maart tot 31 Maart 1940 14 Munitie voor de machinegeweren van Dvitsche vlieg tuigen. Augustus 1926 voor den Fransehen franc in New York een slotkoers geregistreerd van 1.96, doch toen noteerde de dollar in Amsterdam nog 2.50 gld., zoo- dat- de pariteit voor de Fransche valuta te onzent nog uitkwam op 4.90. Inmiddels is echter de dollar teruggebracht tot 59.06% van zijn oorspronkelijke waarde en waar de gulden slechts 22% van zijn oor spronkelijke waarde verloor, beteekenen de New- Yorksche slotkoersen van gisteravond voor ons dus absolute laagterecords voor pon den en Fransche francs. Op verzoek van de Fransche regee ring is de Sovjet-ambassadeur Soerits door zijn regeering teruggeroepen. De reden hiervan is, dat de ambas sadeur na den Finsch-Russischen vrede een telegram aan Stalin heeft willen verzenden, waarvan de in houd, volgens de opvatting van Parijs, incorrect jegens de Fransche regeering was. Hoewel de Sovjet- regeering zich met de Fransche zienswijze niet kan vereenigen, heeft zij aan het desbetreffende verzoek voldaan. Het bedoelde telegram bevatte o.a. de volgende passages, waartegen de Fransche regeering bezwaren had: „Dank zij de wijsheid der Sovjet- regeering en de dapperheid van ons roode leger, zijn de plannen der Engelsch-Fransche oorlog-ophit sers, die alles in het werk gesteld hadden, om den oorlog in het noord oosten uit te breiden, opnieuw mislukt." Generaal Weygand verklaarde on langs tijdens 'n interview ten aan zien van het Syrische leger, waar over hij hevel voert: ik ben een brandweerman, die klaar staat om op te treden, waar het vuur uitbreekt. Ken parade der Syrische troepen. Alleen de leuze: vrede naar binnen en naar buiten kan de noordsche volkeren vereenigen. En in deze gedachtensfeer gaan wij er over beraadslagen, hoe wij ons streven en onze gemeenschappelijke be schermende maatregelen zullen organiseeren en leiden. Dinsdag 20 Maart Reyuaud, de Fransche minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken, heeft een radiorede gehouden. Hij zeido o.a.: lie oorlog zal hard zijn. Wij zullen hard moeten strijden, hard moeten werken en ons veel moeten ontzeggen. Maar wij zullen overwinnen. De gezamen lijke hulpbronnen der beide grootste wereldrijken zullen de overwinning waarborgen, mits zij deze volkomen willen en weten in te zetten. Zelfs nrtg boven een militaire overwinning zullen onze diploma tieke successen vooral afhangen van onze kracht, van het aantal onzer strijdwapens, onzer kanonnen, onzer vliegtuigen. En dat aantal hangt weer af van onze moreele vastberadenheid, onze bereidheid ons op offeringen te getroosten, van den wil der Fransehen. die achter, zoowel als dergenen, die Aén liet. front staan. De toekomst hangt dus van ons af. Dus welzijn ligt in onze handen. Wij gaan de beproeving tegemoet met het hoofd omhoog, bereid haar te ondergaan, doch baas te worden, in den geest van krijgers, in den geest van overwinnaars. PO\D m FRAAC GEZAKT Op de buitenlandsche wisselmarkten hebben de Engelsche en Fransche valuta's gevoelige verliezen geleden. Omgerekend tegen een dollarkoers van 1.88*/, was vandaag op de New-Yorksche beurs de Amsterdamsehe pariteit van het pond sterling 6.68 y2 en voor den Franschen franc 3.78%- Deze slotkoersen beteekenen voor New York nog geen absoluut laagterecord. Zoo werd op 4 Maandag 25 Maart Het is ondoenlijk eiken dag de verliezen, die oorlog voerenden en neutralen ter zee lijden, op te sommen. Doch zoo nu en dan wordt een land wel bijzonder zwaar getroffen: dit is de laatste dagen het geval met Denemarken. Vlak achter elkaar gingen zeven Deen- sche schepen verloren, terwijl bijna 70 man om het leven kwamen. De Denen ondernamen hedenavond een stormloop op hun winkels, voornamelijk tabaks zaken en slijterijen, als gevolg van een mededeeling via de radio, dat te beginnen met middernacht de verkoop van een aantal artikelen tijdelijk zou worden stopgezet. Deze artikelen waren o.a. alcohol, tabak, goud, platina en bepaalde kleedingstukken. Het ver bod gold voor geheel Denemarken. Vandaag kwam de treiler Bruinvisch te IJmuiden' binnen; de bemanning deelde mede, dat het schip eenige dagen geleden door gewapende Duitselie trei- leis was aangehouden en opgebracht naar het eiland Borkum. Na onderzoek van de scheepspapieren en monsterboekjes werd het schip, evenals de Bep, die ook aangehouden was, vrijgegeven. Men ried den Nederlandschen visschers aan niet ten oosten van den 4den graad oosterlengte te komen. De Zweedsche minister-president hield vanavond een rede, waarin hij het defensief verbond met Fin land ter sprake bracht. Hij zei o.a.: Het is onvermijdelijk, dat een defensief bondge nootschap gevolgen heeft voor de militaire orga nisatie in de verschillende deelnemende landen en ongetwijfeld ook voor de organisatie der ravitail leering van de burgerbevolking en voor de nood zakelijke industrieele maatregelen. Er moet echter definitief een einde worden gemaakt aan alle spe culaties, dat de hulpbronnen van het noorden ge mobiliseerd zouden kunnen worden voor andere doeleinden dan de verdediging tegen aanvallen op den vrede en op de onafhankelijkheid van het noorden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14