Bij de N.V. Visscherij-maatschappij „De Daad" is bericht binnengekomen, dat deIJmuider treilerPro- tinus IJm. 85, welke op 18 Maart van IJmuiden ter visscherij was vertrokken, door onopgehelderde oor zaak is gezonken. Bijzonderheden ontbreken nog. Het feit, dat nadere bijzonderheden ontbreken omtrent de ramp van de Protinus, heeft niet alleen onder de familieleden der twaalf opvarenden onge rustheid verwekt. Ook de opvarenden van de in de visscliershaven te IJmuiden liggende treiters zijn weinig gerust en deze ongerustheid kwam vandaag tot uiting in de weigering naar zee te gaan. Daardoor konden tien treilers, die vandaag moesten varen, niet vertrekken, zoodat er een ernstige stagnatie in het visscherijbedrijf dreigt te ontstaan. De schending van de Noorsche territoriale wateren door Britsche oorlogsschepen, die Duitsche schepen achtervolgen, heeft aanleiding gegeven tot een nieuw Xoorsc.h protest te Londen en tot de publicatie van officieele verklaringen. Uit deze laatste blijkt o.a., dat de jacht op de Duitschers geschiedt door acht tot negen torpedobootjagers. De Mauretania heeft het anker laten vallen in de baai van Cristopal, aan de noordkust van Panama. Men verwacht, dat het schip vandaag door het Pa namakanaal naar den Stillen Oceaan zal varen. Bijna een week geleden vertrok het Engelsche pas sagiersschip, zooals bekend, uit de haven van New York. Vermoed wordt, dat het naar Australië zal varen, om daar leerlingvliegers voor Canada aan boord te nemen. Woensdag 27 Uittart De Finsche regeering heeft hedenmiddag tijdens de bijeenkomst van het parlement officieel ontslag genomen. Kort daarop heeft de Finsche president, Kallio, aan het parlement medegedeeld, dat reeds een nieuwe regeering gevormd was, wederom onder leiding van Ryti als minister-president. Minister Tanner werd hierin minister van bevoor rading en opbouw. In de haven van Casablanca heeft zich, naar thans bekend wordt, Zaterdagmiddag om half vier een ramp afgespeeld. Toen de Fransche torpedojager La Railleuse wilde uitvaren, vond aan boord van het schip een ontploffing plaats. Volgens bepaalde berichten zou het vaartuig meteen gezonken zijn, terwijl honderd schepelingen gedood of gewond werden. Volgens het Fransche ministerie van marine werden zeven mannen gedood, terwijl men er zeven vermist. Er wordt niet gezegd dat La Railleuse ge zonken is. De Engelsehen strooien nog steeds pamfletten uit tijdens hun verkenningsvluchten. Een aantal pakketten wordt gereed gemaakt voor de verspreiding. DUITSCHE HAVEN In weerwil van de Duitsche protesten heeft de Noorsche regeering de Duitsche duikboot F. 21. die Dinsdagavond aan de zuid kust van Noorwegen aan den grond geloopen was, in beslag genomen en de bemanning geïnterneerd. De Duitsche legatie had de Noorsche regeering verzocht, de duikboot vrij te geven, daar deze zoowel door de zware zee als de stranding beschadigd was. De twee genoemde oorzaken, zware zee en stranding, vormen, volgens de Noorsche wetgeving, den eenigeri rechtsgrond, waarop een buitenlandsche duikboot de territoriale wateren kan binnenvaren. Het onderzoek toonde echter aan, dat de bescha diging van de F. 21 slechts een gevolg was van de stranding, die moet worden toegeschreven aan een navigatiefout en niet aan de slechte weersomstan digheden. De zee is niet ruw genoeg geweest en zelfs indien slecht weer, gevoegd bij een navigatiefout, den kapitein van de duikboot zou hebben gedwon gen de Noorsche territoriale wateren binnen te va ren, dan nog had hij geen recht, daar te blijven. verbinden zich wederzijds, dat zij gedurende den huidigen oorlog noch zullen onderhandelen over een wapenstilstand of een vredesverdrag, noch tot het sluiten hiervan zullen overgaan, tenzij bij wederzijdsch accoord. Zij verbinden zich, niet over vredesvoorwaarden te zullen onderhandelen, voordat een volkomen accoord bereikt is over de voorwaarden, welke noodzakelijk zijn om elk van beide een doeltref fende en duurzame garantie voor hun veiligheid te verzekeren. Ten slotte verbinden zij zich, na het sluiten van den vrede op alle gebieden de gemeenschappe lijkheid van actie te handhaven, zoo lang als noodig moge zijn tot waarborging van hun veilig heid en ten einde, met andere naties, een weder opbouw tot stand te brengen van een internationale orde, welke de vrijheid der volken, den eerbied voor het recht en de handhaving van den vrede in Europa zal verzekeren. BRITSCHE BOMMENWERPER BIJ ROTTERDAM NEERGESCHOTEN De regeeringspersdienst meldt Hedenochtend vroeg is een Britsche bommen werper. welke zich in westelijke richting over ons land bewoog, boven Pernis bij Rotterdam door het vuur van een Nederlandschen jager getroffen. Het toestel is in de nabijheid van Pernis geland. Vier van de inzittenden verlieten het toestel. Eén hunner is licht gewond. Een vijfde inzittende is, naar later bleek, uit het toestel gesprongen en doodgevallen. Het toestel is verbrand. De overlevenden worden ge ïnterneerd. Het Britsche vliegtuig heeft niet teruggeschoten, in overeenstemming met de dienaangaande geldende internationale bepalingen. Na de zitting van den oppersten oorlogsraad der Geallieerden is 't volgende communiqué uitgegeven: De regeering van de Fransche republiek en Z.M.'s regeering in het Ver. Koninkrijk en Noord-Ierland Lord Halifax heeft den Britsehen ambassadeur in Turkije en den gezanten te Sofia, Athene, Boeda pest, Boekarest en Belgrado verzocht, naar Londen te komen. De Britsche ambassadeur te Rome zal Londen met kort verlof bezoeken. De Britsche minister van bevoorrading, Burgin, die op het oogenblik een bezoek brengt aan Noord- Ierland om de vorderingen der oorlogsindustrie te inspecteeren. heeft hedenavond in de Ulster Hall te Belfast een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Wij zijn bereid ons geheele gewicht in de schaal te wer pen: evenals onze dappere bondgenooten, de Fran- schen, streven wij naar den totalen oorlog. Duitsch- land is omsingeld en belegerd. De Duitsche invoer is afgesneden. De Duitsche export, behalve naar de aangrenzende landen, is tot de kleinste proporties teruggebracht. Zijn voorraden aan grondstoffen worden verbruikt Er loopen geruchten, dat de Britsche ambassa deur te Moskou, Seeds, weldra van zijn standplaats zal terugkeeren, hetgeen zou heteekenen. dat de Britsche regeering voorloopig niet van plan is, de betrekkingen met de Sovjet-Unie te verbreken. DE ALTMARK IN Het Duitsche s.s. Altmark is hedenavond de haven van Kiel binnengeloopen. Uit Kopenhagen meldt United Press, dat de Altmark reeds drie weken geleden de Jössingfjord, waar zij indertijd door de Engel- schen werd aangevallen, had ver laten. Op een gedeelte van zijn tocht was het. schip begeleid door Noor sche oorlogsschepen. Het vertrek van de Altmark is door Noorwegen niet bekend ge maakt, daar de Noorsche wetten publicaties over de bewegingen van buitenlandsche schepen ver bieden. Er bestaat ernstige ongerustheid omtrent het lot van het omstreeks vierhonderd ton metende Neder- landsche kustvaartuig Saba, toe- behoorende aan den heer J. Roorda te Voorburg. De Saba was op 16 Maart met een voor Rotterdam bestemde lading erts uit Frankrijk vertrokken, zoodat het schip reeds een week geleden te Rotterdam had moeten aankomen. Britsche vliegtuigen zijn zoowel boven de Noordzee als boven de Fransch-Duitsehe grens in actie geweest. Volgens een officieele mededeeling van het' Britsche mi nisterie van luchtvaart is een Duitsch patrouillevaartuig tot zin ken gebracht. Bij twee luchtge vechten zijn twee volgens een niet-officieele opgave vijf Duit sche vliegtuigen vernield en is een Britsche machine verloren ge gaan. Donderdag 28 Maart Nog steeds is men van meening. dat de dieptebom het beste bestrijdings middel tegen onderzeebooten is, al kan men de werking hiervan niet altijd even nauwkeurig nagaan. Bovenstaande foto geeft het effect boven water weer.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15