falen, goede diensten bewijst. Vrijdag 29 Maart Ten einde de.voorbereiding van de evacuatie van bepaalde gebieden te voltooien, heeft de regeering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, waarbij ten behoeve van het departement van Bin- nenlandsehe Zaken voor 1939 alsnog een crediet van 5 millioen gulden wordt aangevraagd. Op de eilanden en op de Groningsche kust zijn eenige drijvende voorwerpen aangespoeld, peervor- uiig. lang 85 cm, maximum diameter 38 cm. Uit den bolvormigen bovenkant steekt een cylindrische punt. Het zijn vermoedelijk exemplaren van een nieuw soort vliegtuigbom. REDE VAA MOLOTOW In zijn „rapport over de buitenlandsche politiek der Sovjet-Unie", heden uitgebracht aan den Op persten Raad der Unie, heeft de Sovjet-premier en volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molo- tow, o.a. het volgende gezegd: De positie van de Sovjet-Unie tot den zich in Europa ontplooienden oorlog is bekend. Van liefde voor den vrede doordrongen, is de buitenlandsche politiek der Sovjet-Unie ook hier volkomen duidelijk aan den dag getreden. De Sovjet-Unie heeft onmid dellijk verklaard, dat, zij op het standpunt der neu traliteit staat en heeft deze politiek gedurende de achter ons liggende periode zonder er van af te wij ken voortgezet. Over het defensief verbond tusschen Finland. Zweden en Noorwegen zei hij o.a.: Een deelneming van Noorwegen en Zweden aan een bondgenootschap met Finland zou een afzien van hun traditioneele neutraliteitspolitiek behelzen en het begin zijn van een nieuwe buitenlandsche politiek, waaruit de Sovjet-Unie slechts duidelijke conclusies zou kunnen trekken. De geruchten, dat de Sovjets eenige aanspraken zouden hebben doen gelden op havens in Zweden en Noorwegen zijn niet waard te worden tegengesproken. delijkheid voor het uitbreken van den oorlog aan te wrijven. In de Amerikaansclie pers wordt twijfel geuit omtrent de echtheid der documenten. Huil, de minister van staat, verklaarde hedenavond hierom trent: „Ik mag met den meesten nadruk zeggen, dat noch ik, noch iemand van mijn medewerkers op het departement van staat ooit heeft gehoord van gesprekken als in het witboek vermeld." DEUTSCHE KOOPVAARDERS IN AEDERLAADSCH IADIË Uit alle deelen van onze Oost komen berichten binnen, dat Duitsche koopvaardijschepen, die sedert het begin van den oorlog in de Indische havens zijn blijven liggen, zich opmaken te vertrekken. Overal wordt, druk geladen, voornamelijk copra en kapok, en worden kolen ingenomen voor een lange vaart. De schepen worden grijs geschilderd, terwijl soms ook de scheepsnaam wordt verwijderd. In Indië liggen echter elf schepen van de Hapag, twee van den Norddeutschen Lloyd en drie van de Hansa; tegen alle drie maatschappijen bestaan vor deringen, waarvoor beslagen werden gelegd. De betreffende vorderingen beloopen een bedrag van 75.000 pond en met uitzondering van de schepen van den Norddeutschen Eloyd, twee van de Hapag en één van de Hansa, zijn van de resteerende elf de vitale deelen uit de. machinekamer weggehaald, zoodat zonder zeer belangrijke stortingen deze schepen niet kunnen varen. Het is dus niet waar schijnlijk, dat de schepen erg gauw zullen kunnen vertrekken. In Duitschland heeft de ministerraad voor de rijksverdediging een verordening ter bescherming van de metaalinzameling uitgevaardigd. Volgens deze verordening wordt hij, die zich verrijkt aan het ingezamelde of voor de inzameling bestemde metaal of dit metaal op andere wijze aan zijn bestemming onttrekt, met den dood gestraft, omdat door een dergelijk misdrijf schade aan den groot-Duitschen vrijheidsstrijd wordt gedaan. Acht opvarenden van den Nederlandschen treiler Protinus, die op 18 Maart van IJmuiden uitvoer en twee dagen later het slachtoffer werd van den aanval van een Duitschen bommenwerper, zijn vandaag in Schotland geland. Zaterdag 30 Maart Hedenmorgen is de nieuwe Japansch gezinde cen trale Chineesche regeering te Nanking geïnstalleerd. De leider dezer nieuwe regeering is Wang Tsjing-wei. Tegelijkertijd zijn de voorloopige regeeringen, die onder Japansche leiding te Nanking en Peking ge vormd waren, opgeheven. Volgens een Reuter-bericht zouden de Japanners aan de regeering van Macao, de kleine Portugeesche nederzetting aan de kust van China, de volgende eischen gesteld hebben 1ste. Ontruiming van de bij Macao gelegen eilanden Lappa en Wantsai door de Portugeezen. 2de. Erkenning van de door de Japanners ingestel de regeering in het district Tsjoengsjan (ten noorden van Macao). In Syrië en het Nabije Oosten is men bezig met een koloniaal of niet-koloniaal leger onder generaal Weygand. Wij moeten waakzaam zijn en goed alle pogingen gadeslaan om deze troe pen te gebruiken voor vijandige plannen jegens de Sovjet-Unie. Worden vijandelijke pogingen gedaan, dan zal de Sovjet-Unie met doeltref fende tegenmaatregelen antwoorden en duidelijk maken, dat dit spelen met vuur ook voor hen gevaarlijk is, die zich als werktuig leenen. Onze betrekkingen met Turkije en Iran zijn bepaald door niet-aanvalsverdragen en wij zijn vastbesloten onze verplichtingen na te komen. Met Roemenië hebben wij geen niet-aanvalspact. Dit is te verklaren uit het niet geregelde geschil over Bessarabië, dat niet op bevredigende wijze is gesloten. De Sovjet-Unie is evenwel niet van zins dit door oorlog terug te winnen en er is geen achteruitgang in onze betrekkingen met Roemenië. Japan moet er zich van bewust zijn, dat de Sovjet-Unie geen enkele schending van haar be langen zal dulden. Slechts indien dat wordt begre pen, kunnen onze betrekkingen met Japan op bevredigende wijze tot ontwikkeling komen. Het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft vandaag een eerste witboek uitgegeven over de documenten, welke in het Poolsche ministerie van Buitenl. Zaken te Warschau zijn gevonden. In het witboek staan zestien foto-copieën van de gevonden documenten afgedrukt, met de Duitsche vertaling er naast. De origineelen werden aan de buitenland sche pers ter inzage vertoond. Zeer opmerkelijk is, dat de helft der documenten besprekingen weergeven, welke de Poolsche ambassa deurs te Washington, Londen en Parijs met de Ame rikaanselie diplomaten gehad hebben. Het witboek heeft daarom ook duidelijk de tendens de rol. welke Amerika bij de voorgeschiedenis van den Poolschen oorlog gespeeld heeft, te doen uitkomen. Uit de gepubliceerde documenten blijkt, dat de Amerikaansche diplomatie een niet, onbelangrijke rol als bemiddelaar tus schen de Poolsche diplo maten en de Britsche en Fransche regeeringen heeft gespeeld. In sommige Amerikaan sche kringen ziet, men in de publicatie een manoeu vre om president Roosevelt aan den vooravond der ver kiezingen in discrediet te brengen door hem en zijn regeering de verantwoor- Het dichten van een gat, dat door een mijn in de Honds- bossche zeewering geslagen was. Tijdens dit zware werk, dat bij stormweer geschiedde, dreven op zeer korten af stand twee mijnen vlak voor de kust, waarvan er een tusschen Petten en Cam perduin ontplofte. Hoewel een groot gedeelte van het Egyptische leger gemechaniseerd is, vindt men er nog een groot korps cavalerie oi liever gezegd camellerie, een korps kameelmitersdat vooral in de woestijn, waar alle gemechaniseerde

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16