I rJ- Leden van de Tweede Kamer hebben een bezoek gebracht aan 'i steUingsgebied ran het veldleger. Een groep kamerleden bezichtigt, onder leiding van den com mandant veldleger, de details van een stelling. 3<le. Te Macao moeten de militaire Japansche yen-biljetten als geldig betaalmiddel geaccepteerd worden. 4de. I)e Japanners eisclien het recht op, huis zoekingen te verrichten voor het opsporen van anti- Japansche elementen. ,5de. Sluiting van de Ohineesche douanekantoren op het Portugeesche gebied. De Japansche départementen van buitenlandsche zaken en defensie ontkennen iets te weten omtrent deze ontwikkeling van de situatie te Macao. SLAGKRUISERS VOOR 1NDIË Bij den volksraad is ingediend het ontwerp tot versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië (het z.g. slagkruiserplan). Het plan omvat, behalve den aanbouw van drie slag kruisers ter grootte van plus minus 27.000 ton, de aanschaffing van één tankboot en twaalf motorboo ten-onderzeebootjagers, elk van ongeveer 100 ton, met een snelheid van 34 knoopen, de inrichting van twee aan te bouwen schepen der gouvernements marine tot mijnenlegger, de aanschaffing van twaalf groote zeeverkenners (vliegbooten), den bouw van een droogdok van 40.000 ton, de kosten van aanmaak van mijnen, dieptebommen en de kosten voor de verdediging van Soerabaja). Het totaal-bedrag, dat hiermede is gemoeid, be draagt f 283.200.000 (waarvan f 213.000.000 alleen voor den bouw van de slagkruisers. De Britsche minister van marine, Churchill, heeft vanavond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. over de kleine neutralen en in het bijzonder ook over Nederland sprak. Hij zei o.a.: „Bij Hitler's pogingen om al degenen te terroriseeren, die handel willen drijven met k jJ de Britsche eilanden, zijn bijna 200 neu trale schepen vernietigd en bijna 1000 neutrale zeelieden het slachtoffer geworden. In de laatste veertien dagen zijn veertien neutrale schepen tot zinken gebracht en slechts één Britsch schip, terwijl wij toch ten slotte. Hitler's vijanden zijn. Een der gelijke vorm van oorlogvoering is niet meer toegepast sinds de zcerooverij daadwerke lijk onderdrukt werd; het is een monster achtige macht, waaraan de neutralen, die het meest hebben geleden en nog lijden, de middelen moeten leveren vooreen agres sie in de toekomst. Het is een macht, waar voor de neutralen, terwijl zij trillen van woede, moeten bukken. Zij zijn gedwongen bij te dragen tot overwinning van die macht, hoewel zij weten, dat de overwinning van die macht hun eigen slavernij zou beteekenen. Terwijl gisteren nog op varenden van een Engelsche duikboot acht uitgeputte Nederlanders, die zes dagen in een open boot hadden rondgezwalkt, op brancards aan land droegen, hebben Netlerlandsche vliegers in naam van een strikte en onpartijdige orthodoxie een Britsch vliegtuig neerge schoten, dat verdwaald was. Ik richt tot de Nederlanders, onze dappere bondgenooten uit vroeger dagen, geen ver wijten: mijn sympathie gaat uit naar hen in hun gevaren en hun benardheid, nu zij met den tijger in één kooi vertoeven. Maar wanneer men ons vraagt,een interpretatie van neutraliteit te aanvaarden, die alle voordeelen aan den aanvaller toekent en alle na- deelen schrijft op rekening van de verdedigers der vrij heid, dan herinner ik aan de woorden van wijlen lord Balfour: „Dit is een merk waardig slecht opgezette wereld, maar niet zóó slecht opgezet." NEPERLANPSCHE TREILERS POOR PU1TSCHE VLIEGERS AANGEVALLEN De Protinus, die op 20 Maart door een Duitschen bommenwerper tot zinken werd gebracht, is, naar nu blijkt, niet het eenige schip, dat door een vlieg tuig werd aangevallen. De IJmuider stoomtreiler Vikingbank (IJm. 183), die op 18 Maart uit IJmuidên ter visscherij was uit gevaren, bevond zich Donderdagavond op ongeveer 58 gr. N.B., toen een Duitsche bommenwerper op dezen Nederlandschen treiler afkwam en een viertal bommen naar het schip wierp, welke gelukkig alle ei- naast vielen. Onmiddellijk staakte inen de visscherij en besloot men naar IJmuidên terug te keeren, alwaar he.t. vaartuig hedenmiddag 12 uur aankwam. Behalve de „Vikingbank", is vandaag nog een tweede IJmui der treiler de haven binnengeloopen, die op zee door een Duitschen bommenwerper is aangevallen. Het is de treiler „I. S. Groen" (IJm. 130), schipper G. Visser, welk schip Donderdagavond beschoten is, wellicht door hetzelfde toestel, dat vier bommen naar de „Vikingbank" wierp. Geen der opvarenden van de „1. S. Groen" werd door de mitrailleurkogels, die door de Duitsohers op den treiler werden afge vuurd, getroffen. in de haven van New York ligt op het, oogenblik voor een waarde van honderd mïllioen dollar vlak naast elkaar, nl. de Queen Elizabeth (linksde Queen Mary (midden) en de Normandie (rechts). Duur gekochte veiligheid, want. de maatschappijen moeten alleen al aan liggeld 5000 dollar per dag betalen. Aan het westelijk front hebben de soldaten, die eten moeten halen, een zware taak. die ook niet zonder gevaar is, aangezien plotseling het vuur geopend kan worden, terwijl zij onderweg zijn. Zondag 31 Maart Bij een reeks luchtgevechten, welke boven het westelijk front geleverd zijn, hebben Duitsche vlieg tuigen, naar officieel medegedeeld wordt, zeven Pransche jachtvliegtuigen van het type Morane neergeschoten. De Duitschers hebben daarbij geen verliezen geleden. FINSCH-KARELISCHE SOVJET REPUBLIEK GEVORMD De Opperste Sovjet is heden in zijn tweede plenaire zitting in het Kremlin bijeengekomen, ter behande ling van het tweede punt der agenda: de omzetting van de autonome Karelische republiek in een Karelisch-Finsche bondsrepubliek. Het lid van het politiek bureau Zjdanof motiveerde het voorstel van den raad van volkscommissarissen. Hij vatte zijn betoog samen in een resolutie, waarvan de voornaam ste bepalingen zijn 1. De gebieden, welke Finland aan de Sovjet-l'nie heeft afgestaan, zullen bij Sovjet-Karelië worden ingelijfd met uitzondering van het district, dat aan Leningrad grenst. Bij Karelië komen de steden Viborg, Antrea, Kexholm, Sortavala, Suojarvi en Kuolajarvi. 2. De autonome republiek Karelië zal tot bonds republiek van de Sovjet-Unie verheven worden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17