STAAL Keu hek' tide ueedsche afgezant: het S.K.F.-rollager. Keu rollager wordt op 70-60 rersehillewie. manieren gecon troleerd voor het a fgeleverd word!Buitengewoon gevoelige instrumenten tonnen afwijkingen van 0.0002 mm aan. Ken stuk gietijzer word uit den vorm gehaald. Ken Zweed seh c wcrl' voor snelle booten en vrachtschepen Bepaalde stoffen, materialen en instrumenten stijgen in waarde, zoodra men het land van herkomst er hij zet: men heeft Engelsclie stoffen. Fransclie wijnen, Italiaansehe ma caroni, Duitsche optiek, Hollandsche kaas. Dat Franscli, Engelsoh en Duitsch zegt meer dan aanbevelingen als prima of uitstekend, het wil eenvoudig zeggen: die stof. dat instrument komt daar en daar vandaan en is dus van de aller beste kwaliteit. Zoo heeft Zweden zijn staal. Voor werpen van Zweed se,h staal kunnen goed of slecht, gemaakt zijn, het materiaal is in elk geval goed. daarvoor staat de aanduiding Zweedsch borg. De „nationale" industrie van Zweden is niet toe vallig ontstaande bo dem van dit geweldig groote. doch dun bevolkte land bevat enorme hoe veelheden ijzererts en hoe wel staal tegenwoordig allerlei stoffen kan bevat ten, de hoofdzaak bestaat toch uit ijzer en daarvoor is men om zoo te zeggen „aan de bron". Het onderscheid tus- sehen de begrippen ijzer en staal heeft vroeger veel aanleiding tot verwarring gegeven, doch hieraan is over de geheele wereld een einde gemaakt door vast te stellen, dat onder staal ai het ijzer te verstaan is. dat niet smeedbaar is. Technisch spreekt mendus alleen van ijzer, wanneer dit meer dan 1.7% koolstof bevat en daardoor niet te bros is om gesmeed te worden, maar op het oogen- blik spreekt men alweer van smeedbaar gietijzer en dat maakt de zaak niet bepaald eenvoudiger. Doordat de techniek niet alleen in de laatste halve eeuw, maar zelfs in de laatste tien of vijftien jaar weer met sprongen vooruit gegaan is. onder scheidt men staal niet alleen naar de bewerking (puddelstaal, kroezenstaal, Bessemerstaal, Thomas- staal, Siemensstaal, Martinstaai, electrostaal), doch ook naar de stoffen, die er behalve koolstof in voor komen (nikkeistaai, chroomstaai, chroomnikkel- staal, mangaanstaal, siliciumsfaal) en zelfs naar het gebruik, dat men er van wenscht te maken (bouw- staal met hoogstensO.45% koolstof, werktuigstaai met meer dan 0.6% kool stof. veerenstaal, mag neetstaai, enz.). Om eenig idee te kun nen geven van de be reidingswijze van staal, moeten we beginnen met het ijzer. Ï.Tzer roest heel snel en in de natuur bestaat dan ook Eén van de bekendste ma chinefabrieken is die welke in 1822 gesticht werd door Baltzar von Platen, die ook liet beroemde „(löta"- kanaal ontwierp. Hier worden vooral veel eleetri sehelocomotieven en stoom ketels rervaa rdigil.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 2