Venhculk vEm tomatensap BORINO Een pracht van een Ouden Heer ALS IK WAKKER WORD IS'T F'JN WEER TMD VOOR M'n 35 Vervolg van bladz. 18 geld voor de tram, en ik weet niet wat nog meer! Toen Matt al een lieele man was 'n jaar of dertig is vader zélf nog met hem meegegaan naar Newins en Malley, om hem nieuw in de kleeren te steken hij koos alles zelf voor hem uit. Als Matt alleen in een winkel kwam, liet hij zich beetnemen bij 't leven af, zei hij altijd!" „Vader kon nooit hebben, dat iémand op een domme manier met geld om ging," zei mevrouw Whittaker ver volgens. „Weet je nog dat hij altijd zei: geld verdienen kan iedereen, maar de kunst is, 't geld bij elkaar te houden?" „Hij zal wel aardig rijk zijn, dunkt ine zoo," zei meneer Bain, den Ouden Heer plotseling terugroepend in het heden. „Nou, rijk!" Mevrouw Whittaker lachte haar minzaamste lachje. „In ieder geval heeft hij goed op zijn zaken weten te passen, tot 't laatste toe. 't Is allemaal tiptop in orde, zegt Clint." „Hij heeft je 't testament laten zien, is 't niet, Het?" vroeg mevrouw Bain, met haar dunne, harde vingers vouwtjes leggend in haar mouw. „Ja," zei haar zuster. „Ja, hoor. Hij heeft me zijn testament laten zien. Een goed jaar geleden, als ik 't wel heb. of Ja, 't was net vóór hij zoo ach teruit begon te gaan." Zij nam een klein hapje van een koekje. „Ontzéttend aardig," zei ze. Er kwam een giechelig lachje uit haar keel, 't, lachje, dat ze bij trouwpartijen en theevisites en middelmatig deftige diners placht te gebruiken. „Hij heeft zoowaar," ging ze voort, alsof ze een leuke mop vertelde, „al 't geld aan mij nagelaten. Ja maar, vader! zei ik. toen ik dat stukje gelezen had. Maar hij schijnt zoo'n soort idee in zijn hoofd te hebben, dat. Clint en ik 't beter zullen belieeren dan een ander, en je weet hoe vader was, als hij eenmaal iets in zijn hoofd had. Je kunt je wel indenken hoe ik me voelde. Ik zat letterlijk stomge- slagen." Weer lachte zij, met vroolijke ver bazing haar hoofd schuddend. „En o, Allie," zei ze, „jij krijgt al de meubels, die hij mee heeft gebracht hierheen, en al wat hij er na dien tijd nog bij heeft gekocht. En Lewis krijgt zijn complete Dickens. En dat geld, dat hij Lewis geleend heeft, dien keer, om hem op de been te zien te houden in de ijzerwaren. dat moesten jullie maar als een cadeau beschouwen." ,,'t Grootste gedeelte van dat geld heeft Lewis vader terugbetaald," zei mevouw Bain. „Er stond nog maar tweehonderd dollar, geloof ik - dan was 't heelemaal afbetaald." „Dat moet als een cadeau beschouwd worden," hield mevrouw Whittaker vol. Zij boog zich over en klopte haar zwager op zijn arm. „Vader heeft je altijd erg graag gemoogd, Lewis," zei ze zacht. „Arme Oude Heer," mompelde me neer Bain. „Stond er. stond er ook iets in over Matt?" vroeg mevrouw Bain. „Maar, Allie!" wees mevrouw Whit taker haar zachtmoedig terecht. „Ga toch eens na hoeveel geld vader al aan Matt gespendeerd heeft. dat is meer dan genoeg geweest, zou ik zoo zeggen, meer dan genoeg. En toen Matt daarginds ging wonen, en met die vrouw trouwde, zonder iets van zich te laten hooren vader is 't van vreemden te weten'moeten komen enfin, hoe dat vader pijn heeft gedaan begrijpen we geen van allen, geloof ik. Hij heeft er nooit iets over gezegd, maar hij heeft er nooit overheen kunnen komen, lijkl me. Ik ben nog altijd dankbaar, dat moeder 't niet heeft hoeven beleven, waf er van Matt terecht is gekomen." „Arm moedertje," zei mevrouw Bain beverig, en opnieuw bracht zij den grijsachtigen zakdoek in werking, ,,'t Is of ik haar nóg hoor praten. Toe, kinde ren, zei ze altijd, laten we nu in 's hemelsnaam allemaal ons best doen. om vader in zijn humeur te houden Als ze dat éénmaal gezegd heeft, heeft ze 't honderdmaal gezegd. Weet je nog wel, Het?" „Of ik 't weet!" zei mevrouw Whit taker. „En weet je nog, dat we altijd whist speelden, en hoe woedend vader werd, als hij verloor?" „Ja," riep mevrouw Bain opgewon den, „en moeder moest valseh spelen, om te zorgen, dat ze niet van hem won! Ze werd er zoo handig in, dat ze even goed tóch had kunnen winnen!" Zij lachten zacht, vervuld van herin neringen aan voorbije dagen. Een ge noeglijke. peinzende stilte omvatte hen. Mevrouw Bain onderdrukte een geeuw en keek naar de klok. „Tien voor elf." zei ze. „Hemeltje, ik had geen flauw idee, dat 't zoo laat was! Ik wou maar...." Zij hield zich juist op tijd in, vuurrood om hetgeen ze bijna gewenscht had. „Lew en ik zijn gewend vroeg naar bed te gaan, zie je," legde zij uit. „Vader had zoó'n lichten slaap. vóór hij hier was, hadden we nogal eens mensehen om een robbertje te bridgen of zoo, maar dat kon later niet meer, want we waren bang, dat 't hem zou storen. En als we naar de bioscoop of ergens heen wonen, had hij zoo 't land, dat we hem alleen lieten, dat we op 't laatst maar niet meer gingen." „Ja, de Oude Heer wist je heel goed aan je verstand te brengen, hoe hij 't hebben wou," zei meneer Bain. „Onbe grijpelijk gewoon.... iemand van vijf entachtig haast „Ja, denk je maar eens in," zei me vrouw Whittaker. Er klikte boven hun hoofden een deur open, en voeten kwamen snel, bonkend de trap af. Juffrouw Chester stormde het vertrek binnen. „O, mevrouw Bain!" riep zij. „De Oude Heer! Hij is dood! Ik zag hem even bewegen en hij maakte er zoo'n beetje geluid bij't was net of hij zijn hand uit wou steken naar zijn war me melk, of hij iets hebben wou. Dus toen hield ik het kopje voor zijn mond, en toen viel hij om zoo te zeggen om, en hij was meteen wég, met al de melk over hem heen." Onmiddellijk verviel mevrouw Bain in een hartstochtelijk geschrei. Haar man sloeg feeder zijn arm om haar heen 'en probeerde te sussen met een afwisseling van „kom kom" en „toe nou". Mevrouw Whittaker stond op, zette met zorg haar ciderglas op tafel, schudde haar zakdoek open en liep naar de deur. „Een pracht van een dood," sprak zij. „En pracht van een leven, en nu een mooie, vreedzame dood. 't Is heusch het beste zoo, Allie, 't is werkelijk het beste zoo." „Ja, mevrouw Whittaker," zei juf frouw Chester ernstig, ,,'t had niet mooier gekund, 't Is een zegen, 't Is echt een zegen." Tusschen haar beiden in beklom mevrouw Bain de trap. Benig faltikanteMtj m De "Tiet AiV. CHOCOLADE Pittige, aromatische chocolade. Eenvoudige, maar smaakvolle doosjes, royaal gevuld; met één, twee of vier lagen: 25, 45 en 85 cent. Los 25 cent per ons. Vraagt ze Uw winkelier. /«F

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 35