diNf heeft in het begin van dezen oorlog zelfs onze eigen marine maar al te pijnlijk te gevoelen gekregen. Als mijnenvegers worden kleine schepen gebruikt, die, met een zeer vernuftige apparatuur uitgerust zijn om mijnen op te sporen-, te vangen en te bergen. En zij worden bemand met personeel, dat in deze werkzaamhe den een bijzondere opleiding ontvan gen heeft. Wij kregen de beschikking over een serie opnamen van mijnenruimen dooi de Duitsche marine, die over 27 mij nenvegers beschikt: een get.al, dat duidelijk demonstreert, van hoe groot belang, naast het leggen van eigen mijnenvelden, het ruimen van vijande lijke mijn versperringen geacht wordt. Soms worden de opgespoorde mij nen eenvoudig op veiligen afstand tot ontploffing gebracht. Soms worden ze -echter ook, zooals onze foto's dgmonstreeren, opgevischt en aan boord van den mijnenveger meege voerd Zoo wordt de afgerukte mij» (op de» achtergrond zichtbaar) voor zichtig aan boord gehesehen Een lange kabel, tusschen twee mijnenvegers gespannen, heeft een mijn ajg-rnkt. en nu worden beide einden ran den kabel door één der booten ingehaald. ok nu weer is de Noordzee, omsloten 1 door de kusten en havens van de drie 1 groote oorlogvoerende partijen, 't hoofd- tooneel van den strijd te water, een hel van verborgen en haast onontkoombare dreiging en vernieling. Niet voor de strijdenden alleen, maar ook voor de argelooze visschers en koopvaarders. Nog schijnen echter de mijnenvelden niet zoo uit gebreid, als zij in 1918, tegen't einde van den wereld oorlog, geworden waren. Van de ruim 300.000 mijnen, die er toen door de oorlogvoerenden gelegd waren, versperde het allergrootste gedeelte de vaart over de Noordzee. De Engelsehen en Amerikanen alleen hadden hier mijnenvelden gelegd van 160.000 stuks. En daarbij kunnen gevoeglijk nog een kleine 100.000 stuks van de Duitse hers geteld worden, die overigens ook in de Oostzee, de Witte Zee en bij Nieuw-Zeeland en Singapore kleinere mijnenvelden hadden aan gebracht. En ongeveer een derde van alle in den wereldoorlog verloren gegane oorlogsschepen had dan ook zijn ondergang aan mijnen te danken. De belligerenten leggen mijnenvelden voor de eigen kust, om den vijand te beletten deze te naderen. Maar zij leggen evenzeer mijnen velden voor de vijandelijke kust om den tegenstander zelfs het uitvaren te verhin deren en bovendien zijn invoer af te snoeren. En natuurlijk komen prompt nadat een vijandelijk mijnenveld gelegd is. de mij nenvegers in actie, om, zij het soms maar beperkte, doorgangen voor de eigen scheepvaart vrij te maken. Dat mijnenvegen niet tot de onge vaarlijkste krijgsverrichtingen behoort. In de machinekamer moet onmiddellijk gereageerd De zeelucht en de inspanning zorgen worden op ieder signaal van de commandobrug. voor een onvolprezen eetlust.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 5