APANSCHE SNEEUWVELDSLAG leder jaar wordt op het meest noordelijk gelegen eiland van den Japanschen Archipel, het eiland Hokkaido, een ceremonieele sneeuwveldslag geleverd, waaraan wordt deel genomen door de leerlingen van de Sapporo-hoogeschool. Een plechtigheid, welke reeds sedert menschenheugenis plaats vindt. Oe jaarlijksehe plech tigheid van den sneeuwveldslag der Sapporo-hoogeschool op het eiland Hokkaido is een drievoudige uiting van Japansche folklore, van Japansch leven. De Japanners hebben een sterk gevoel voor traditie, voor formaliteit en voor massa-discipline. In al hun levensgewoonten koint zulks tot uiting. Zij hebber een natuurlijk gevoel voor samenwer king en voor saamhoorig- heid. Ze houden ook van clubspelen, waaraan liefst zooveel mogelijk personen deelnemen. Hen klassieke sport gebeurtenis, als we die zoo mogen noemen, is onder meer ook de veld slag met sneeuwballen op het groote, noordelijke eiland Hokkaido, waar van de lezers op deze bladzijden een fotografi sche reportage aantreffen. Het is evenwel geen or- delooze en onsystemati sche gooi- en smijtpartij. Integendeel, alle bijzon derheden zijn tot in de puntjes voorzien en gere geld. De voorbereiding vindt met de grootste zorg en nauwkeurigheid plaats en in allen ernst worden de noodige maatregelen getroffen. De Japanners zijn ernstig, ook in hun vermakelijkheden. Het kiezen en in gereedheid brengen van het terrein, waar de veldslag plaats vindt, de tribune, de toegangspoorten, de ver dedigingswerken en de aan te leggen versterkin gen en sneeuwforten, ge schiedt. ieder jaar met hetzelfde ceremonieel en dezelfde regelmaat. Zelfs de hoogte, de omvang en de kubieke inhoud van torens en verdedigings werken zijn nauwkeurig door de traditie vastge- Leerlingen, behoorc/tule tot de unite partij, bouwen hun fort op van sneeuw blokken. De jongens zijn ingedeeld in een ..leger van de witte vlag" en een ..leger van de roode vlag". Twee sneeuwtorens, naar middéleeuwschen trant, van kanteelen voorzien, vormen de toegangspoort tot het gevechtsterrein: den gas- ten-toeschouwers- wordt het wilkom toegeroepen op de tussehen beide poorten aa ngebrachte kennisgeving van den wedstrijd. De roode-vlag-partij legt ile laatste hand aan de kegelvormige fort-versterking. De bamboestokken dienen om <te maten, die voor ieder fort nauwkeurig zijn vastgesteld, te controleeren. Klaar voor het gevecht: de partijen nemen plaats tegenover hun fort. Zeventien jongens zijn uitgekozen om dit fort van binnen uit te verdedi gen. Zevenentwintig anderen verdedigen de onmiddellijke omgeving ervan. De rest voert den actieven aanval uit op den vijand.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 6