2 IQ Het signaal tot den strijd is gegeven de ezrste bestorm ing van den rerdedigingimuur vindt plaats. Boven de jon gens wit bemerkt men de beide scheidsrechters, die 'I geheele slagveld overzien Zoodra drie vijanden er in geslaagd zijn over den muur heen te klim/men, heet de muur te zijn ingenomen. Maar dan is de veldslag nog niet verloren: het jort moet dan nog worden ver overd. Op den achtergrond links de reserves, wachtend op 't signaal van den aan val, wanneer de zaken niet gaan zoflals het moet. A steld, en men houdt er zich aan. Blokken van vastget.rap te sneeuw zijn het eenige bouwmateriaal, en zelfs de afmetingen van deze harde steenen van sneeuw worden door de regels van het spel aangegeven. Een lichte wanorde is be grijpelijkerwijze on vei n i ij - (lelijk, vooral in het heetst van den strijd voorzoo ver men bij een strijd met het koude materiaal van een lieeten strijd mag spre ken maar zelfs hier voor zijn voor beide par tijen grenzen gesteld. Ken sneeuwmuur wordt ver ondersteld veroverd te zijn, wanneer hij door drie vijandelijke strijders is beklommen, en de vijande lijkheden worden gestaakt, wanneer de vlag. die van een der heide forten wappert, is veroverd. Volgens de school-autoriteiten worden met dezen veldslag in de sneeuw de clubgeest en de sportiviteit der studenten sterk bevorderd. Doch dit is ten slotte een gedachtengang en een overtuiging welke eerst van de laatste jaren dateert. Zeker is het, dat soort gelijke spiegelgevechten dan hier, dan daar, over de geheele wereld op verschillende tijdstippen in zwang Nog waait de witte vlag der eene partij boven 't jort, maar de rooden verdringen zich rond de versterking en hebben bijna den top der fortificatie bereikt. zijn gekomen en dat men er veelal den oor sprong van moet zoeken in bepaalde magische gebruiken, door de gemeenschap ontworpen en uitgedacht, om de booze geesten te verdrij ven en een voorspoedig jaar te waarborgen. Heden ten dage echter hebben dergelijke plechtigheden hun ritueel karakter verloren en werden ze zuivere sportaangelegenhe- den, waarbij de entreegelden in de plaats traden van de offers, welke aan de god heden of geesten werden gebracht, ten einde hen gunstig te stemmen. De reservetroepen vuren de eerste aanvallers aan mei luid geschreeuw en zingen nsoort strijdlied, waarin ile moed, de volharding en tie kracht hunner partij worden geprezen en waardoor men op waarlijk epische wijze poogt den vijand schrik aan Ie jagen door de gruwe lijkste bedreigingen, welke nimmer ten uitvoer worden gebracht. De witte vlag is veroverd door de strijders van het leger van de roode vlag". Ken tier rooden zwaait met de vlag ten treken van de ovenriuiting. Met tranen in de oogen luistert de aanvoerder der witte partij naar den overwinnings zang van de rooden. Morgen echt r is het leed weer vergeten en zal alleen nog de herinnering aan een prettigen en eerlijken strijd voortleven in de gedachten ran deze moderne ..samoerais"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 7