PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week van 1 April tot 7 April 1940 PROTEST PER NEPERLANDSCHE REGEERING TE BERLIJN De regeeringspersdienst meldt: Met betrekking tot de vliegtuigaanvallen op Ne- derlandsche vischtreilers, n.l. de Protinus, de Viking- bank IJ. 183 en de 1.8. Groen IJ. 130, heeft Harer Majesteits gezant te Berlijn opdracht gekregen, een ernstig vertoog tot de Duitsche regeering te richten, waarin tegen deze beschietingen met den meesten nadruk opgekomen wordt, met name tegen de vol strekt ontoelaatbare gewelddaad jegens de Protinus. Het officieele onderzoek naar den bij daglicht in volle zee geschieden aanval op dit schip heeft toch De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat in den Atlantischen Oceaan een Duitsche onderzeeër tot zinken is gebracht en dat de bemanning, met uitzondering van den commandant, zich heeft over gegeven. Deze laatste is met zijn schip ondergegaan. Talrijke luchtgevechten hebben zich boven het westelijk front afgespeeld. Duitsche en Pransche verkenners waren zeer actief, maar stuitten op grooten tegenstand hunner vijanden. Ten gevolge hiervan moest herhaalde malen slag geleverd worden. De legerberichten der verschillende partijen spreken elkaar aangaande de resultaten tegen. Het zelfde is het geval ten aanzien van den negenden aanval op Scapa Plow, welke heden door de Duit- schers werd uitgevoerd. Maandag 1 April De Zweedsche minister-president, Hansson, heeft vanmorgen in de Tweede Kamer een verklaring voorgelezen, waarin de regeering de diplomatieke activiteit uiteenzet, die zij voor en tijdens het Russisch-Finsche conflict gevoerd heeft. Een zelfde verklaring werd door den minister van buitenland- sche zaken, Gunther, in de Eerste Kamer voorgelezen. In deze verklaring wordt onthuld, dat het eerste verzoek van de Pransche en Britsche regeering, betreffende den doortocht van geregelde troepen over Zweedsch grondgebied, op 2 Maart tot Stockholm werd gericht. Op 8 Maart werd officieel aan Frankrijk en Groot- Brittannië medegedeeld, dat de vredesonderhande lingen met Moskou begonnen waren. Frankrijk en Groot-Brittannië, aldus de verklaring, wisten derhalve, dat er reeds vredesonderhandelingen gaande waren vóór Chamberlain en Daladier openlijk mededeelden, dat de geallieerden een expeditiecorps gereed hadden. Tevens blijkt nu, dat sedert 29 Januari reeds onderhandelingen gaande waren tusschen de Russen en de Finnen over het sluiten van den vrede. Van gezaghebbende Noorsche zijde is een verkla ring gepubliceerd, welke zegt, dat de uitvoer van Zweedsch ijzererts over Narvik sinds het uitbreken van den oorlog slechts een gering deel is geweest van dien uitvoer in vredestijd. Het sluiten van de haven van Narvik voor den doorvoer van Zweedsch ijzererts zou nog niet noodzakelijk behoeven te leiden tot een wezenlijke vermindering van den totalen uitvoer van deze grondstof naar Duitschland, daar het grootste deel ervan verscheept zou kunnen worden over Lulea en andere Zweedsche havens, zonder dat deze daartoe zouden behoeven te worden uitgebreid. Men schat, dat vermoedelijk meer dan negen tienden van den totalen uitvoer van ijzererts naar Duitsch land over deze havens verscheept zou kunnen worden. Men mag niet vergeten, dat de verscheping van Zweedsch ijzererts over Narvik niet alleen ten voor deel strekt van Duitschland, maar dat ook een aan zienlijke hoeveelheid daarvan naar Engeland gaat en dat deze uitvoer sinds December, vergeleken bij het Het geschut vorige jaar, de neiging toont tot een aanzienlijke stijging. Wanneer men opmerkt, dat het vervoer van ijzer erts naar Duitschland geschiedt onder bescherming van de Noorsche territoriale wateren, dient men daarbij eerlijkheidshalve te vermelden, dat dit ook geldt voor het vervoer van het Zweedsche ijzer erts via Narvik naar Engeland. In den loop van dit jaar zal te Narvik met Zweedsch kapitaal een kade gebouwd worden voor het laden en lossen van houtwaren, steenkolen en andere waren, afkomstig uit of bestemd voor Noord-Zweden. De haven-outillage van Narvik is uitsluitend berekeud op het laden van erts van de Laplandsche mijnen en vooral de laatste maanden heeft men deze eenzijdig heid als een groot nadeel gevoeld. BLOKKADE VAN MACAO Strenge censuur maakt het moeilijk om be trouwbare berichten te krijgen inzake de Portugee- sche kolonie Macao. Het blijkt inmiddels, dat de Japanners de Portugee- sche kolonie aan een soort van blokkade onderwerpen, sinds zij de ten noorden van Macao gelegen stad Tsjoengsjam bezet houden. Het gevolg daarvan is, dat de prijzen van visch en groente te Hongkong in de laatste dagen snel stijgen, want de import uit Macao, dat de meeste levensmiddelen aan Hongkong levert, is met negen tienden verminderd. In schipperskrin- gen verklaart men, dat de Japanners slechts een tiende van het normale aantal schepen doorlaten. Er is een communiqué gepubliceerd, volgens hetwelk tien lichtingen reservisten der Italiaansche marine terstond worden opgeroepen. Hun oproeping geschiedt met het oog op „herhalingsoefeningen". Voorts hebben alle stoomtreilers opdracht gekregen, zich onverwijld naar hun thuishaven te begeven. Met ingang van heden moeten in Duitschland ook kinderen onder één jaar kleedingkaarten hebben, welke zoowel voor dekentjes als voor andere be- noodigdheden van het kind gebruikt moeten worden. Het eerste kind krijgt een kaart met negentig pun ten, het tweede een met zesendertig punten en de daaropvolgende zestig punten. Voor hanssopjes Britschen treiler wordt terdege nagekeken voor het schip zee kiest. Het kanon is een F.nqelsrbr twaalipnnder. MM De eerste Frangaise die gedecoreerd werd: Mile Kurtz, 24 jaar, uit Straatsburg, bestuurster van een zieken auto en gewond tijdens hel uitvoeren van een opdracht. moeten vijf of zes punten afgegeven worden, voor luiers, sokjes en schoentjes ieder een punt. Kaper- manteltjes of een manteltje met hoed, handschoenen en halsdoek kosten zeven punten. Het Duitsche rijksbureau voor chemische produc ten heeft bepaald, dat alle bijenhouders de was uit hun korven bij aangewezen inkoopers moeten inleve ren. Voorts is bepaald, dat met ingarig van 15 Mei met kurken gesloten flesschen slechts verkocht mo gen worden, indien de kooper de kurken terugbrengt. Dinstlag 2 April

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14