I bevestigd, dat, terwijl de treiler van talrijke duidelijke Nederlandsche nationaliteitskenmerken was voorzien, onder meer ook aan de bovenzijde met de kleuren van de Nederlandsche vlag was beschilderd, een Duitsch vliegtuig het heeft gebombardeerd en beschoten, als gevolg waarvan de kapitein en een schepeling aanstonds zijn gedood, het vaartuig tot zinken is gebracht en van de in de sloep redding zoekende op varenden twee door uitputting zijn gestorven. De Nederlandsche regeering verzoekt maatregelen tegen de schuldigen en behoudt zich een eisch tot schadevergoeding voor. Chamberlain heeft hedenmiddag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd omtrent de wijze, waarop de geallieerden zich voorstellen, hun politiek ten aanzien van Duitschland te verscherpen. Wanneer wij den oorlog willen voeren met zoo weinig mogelijk vernietiging en met zoo gering mogelijke aantasting van onze geestelijke en mate- rieele beschaving, dan moeten wij Duitschland be- rooven van de meest essentieele grondstoffen, benoodigd voor zijn agressievepolitiek. De geal lieerden zijn daarom vast besloten om den econo- mischen oorlog met het uiterste van hun krachten te voeren. Veel is al tot stand gebracht. De onderhandelingen voor de oorlogs-handelsaccoorden zijn met succes gevoerd met Noorwegen, Zweden, IJsland, België en Nederland, en een accoord met Denemarken Is vanmiddag op het Foreign Office geteekend. Alle handelsaccoorden, die wij in dezen oorlogstijd gesloten hebben, bevatten bepalingen betreffende de regeling van den export van de producten, die de neutrale landen zelf voortbrengen, naar Duitsch land. Deze bepalingen voorzien bijvoorbeeld in een strikte beperking van hun export naar Duitsch land van de vetten, die Duitschland voor zijn oor logvoering noodig heeft. Een ander wapen is dat van den aankoop. Het is duidelijk, dat er geen sprake van kan zijn, het geheele uitvoerbare surplus van Duitschlands na buren op te koopen, maar concentratie op zekere weiuitgekozen grondstoffen, zooals delfstoffen, vetten f en olie vermindert de voor Duitschland beschikbare voorraden van deze goederen in steeds grootere mate. Bijv.: we hebben schikkingen getroffen om het geheele exportsurplus van Noorwegens loopende productie van walvischtraan aan te koopen, en al hoewel ik er de voorkeur aan moet geven, hierom trent geen bijzonderheden bekend te maken, kan ik bij dezen verklaren, dat de aankoopen der geallieer den van delfstoffen in Z.-O.-Europa op groote schaal geschieden. De handel van Groot-Brittannië met 'n aantal neutrale nabuurstaten van Duitschland is ongetwijfeld van dien aard, dat hij nog aanmerkelijk ontwikkeld kan worden en ik verwacht, dat het han delsverkeer nog vergroot kan worden voor beider voordeel. Tegelijkertijd moeten de betrokken landen besef fen, dat wij niet kunnen toestaan, dat wij voor hen producten uit de bronnen van het Britsche rijk beschikbaar stellen, tenzij wij in ruil daarvoor de garantie verkrijgen van de beperking van hun toekomstigen handel met Duitschland. De geallieerden zijn vast besloten om het wapen van hun zeestrijdkrachten intensiever en doeltref fender te gebruiken, Britsche oorlogsschepen hebben reeds zekere maatre gelen genomen om het verkeer van Duitsche vrachtschepen van de Scandi navische landen naar Duitsch land te belem meren. Minister Cordell Huil heeft gewei gerd, aan het ver zoek van eenige Congresleden, om het vertrek van ambassadeur Bul litt naar Frankrijk uit te stellen, te voldoen. Deze leden hadden verzocht om hem nog inzake Garicatuur van (Jorvng, ttie van meening is, dat de beslissing in het westen moet vallen. In de Duitsche vliegtuigfabrieken moeten de motoren dagenlang proefdraaien voor ze in de toestellen gemonteerd worden. het Duitsche witboek te kunnen verhooren. Bullitt heeft, zooals men weet, ontkend, een rol gespeeld te hebben in de onderhandelingen tusschen Polen eenerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds, Aan de echtheid der gepubliceerde documenten wordt getwijfeld, doch een journalist, die ze gezien heeft, verklaart hieromtrent Wat de echtheid van de akten aangaat, krijgt men den indruk, dat er nauwelijks twijfel kan bestaan. Overal staan parafen met gekleurd potlood, vaak ook de volledige onderteekeningen van kolonel Beck, van de Poolsche ambassadeurs en de hooge functionarissen van 't Palais Bruehl er op aangetee- kend. Een dergelijk omvangrijk materiaal te ver- valschen, zou, indien 't technisch al mogelijk ware, zeer veel tijd in beslag nemen. Ook het feit, dat overal de kartonnen omslagen van het Poolsche ministerie, zegels en dergelijke nog aanwezig zijn, lijkt twijfel omtrent de echtheid wel uit te sluiten. De Romeinsche bladen publiceeren op een opval lende plaats een foto, op 16 Maart jl. in het Fransche weekblad „Illustration" verschenen, waarop men Reynaud in gesprek ziet met Sumner Welles, zit tende in Reynaud's werkvertrek, waar een groote kaart hangt van het nieuwe Europa, zooals de Franschen en Engelschen dat zouden willen organi- seeren. De nieuwe grenzen op de foto laten geen twijfel bestaan: Duitschland is op de kaart verdeeld. Alle Rijnlandprovincies zijn bij Frankrijk gevoegd, Beieren is een zelfstandige staat, Polen is met Pom- meren vergroot, 't oude Tsjecho-Slowaaksch gebied, zooals dat onder president Benesj was, is hersteld en ten nadeele van Duitschland en Hongarije vergroot. Het eveneens herstelde Oostenrijk loopt tot de Adria- tische Zee, zoodat Italië Venezia Julia en geheel Istrië zou verliezen. Algemeen neemt men echter aan, dat het hier om een gewone kaart van „voor den oorlog" gaat, die wat onhandig is geretoucheerd op de foto. Zoo is er geen grenslijn geteekend tusschen Nederland en Bel gië, evenmin als tusschen Oostenrijk en Zwitserland. Tevens vormt de Russische oostgrens vrijwel een rechte lijn. Het incident bewijst echter, hoe gauw de gemoederen aan den „vooravond van groote gebeur tenissen", zooals men in vele kringen aanneemt, ont vlammen. In het oosten van ons land werd een spipn betrapt, toen hij bezig was, in aanleg zijnde militaire werken te fotografeeren. Woensdag 3 April Göring heeft vanmorgen voor de Duitsche radio een rede uitgesproken tot de afdeeling luchtvaart van de Hitlerjeugd. Hij zeide hierin o.a. Gedekt van achteren en aan de vleugels, richt de Duitsche strijdmacht zich als een hecht blok tot Engeland en Frankrijk in het westen. Daar moet de beslissende slag vallen en voor dezen beslissen- den slag heeft onze Führer ai onze hulpbronnen gemobiliseerd. Ciubrilowitsj, de Zuid-Slavische minister van land bouw, is vandaag te Boedapest aangekomen voor een officieel bezoek. Hij werd hartelijk verwelkomd door den Hon- gaarschen minister fvan landbouw. Het regeerings- bladLTj Magvarsag schrijft, dat de ont moeting van de Duitsche, Zuid-Sla vische en Italiaan- sche ministers van landbouw met hun Hongaarschen col lega en de overige Hongaarsche auto riteiten zeer voor- deelig zal zijn voor de vier staten. De Fransche pre mier Reynaud heeft in het Engelsch een Garicatuur van den Franschen n scherpe bewoor- minister-president Paul Pey- dingen gestelde naud, die een felle rede hield, radiorede gehou- welke voor Amerikaansche luis- den, welke naar teraars bestemd was. Amerika uitgezon den werd. Hierbij zei hij o.a. „Er moet een einde aan gemaakt worden," was van het begin af de leus. Dat beteekent, dat er geen „phoney war" zal zijn. Ik kende vóór den oorlog dat woord „phoney" niet en ik meen, dat het ongeveer „ersatz" beteekent. Ik zeg dus: geen ersatz-vrede. Het Duitschland van Hitier zal er niet in slagen, dien ersatz te verkoopen. En de andere ersat.zen laten wij hem ook. Laat Duitschland dien vreeselijken ersatz van de ware religie, dien 't de rassenleer noemt, en dien niet minder afschuwelijken ersatz van de orde, dien het Gestapo noemt, voor zichzelf behouden. Onze levens wijze schikt zich niet naar die vervangingsmiddelen. In Frankrijk wordt 'n priester of dominee niet in de gevangenis geworpen, omdat hij een anderen meester dan den staat dient. In Frankrijk wordt het kind niet door de aan het bewind zijnde partij aan hei gezin ontrukt en wordt 't kind niet gedwongen, eventueel zijn ouders te verraden. Bij ons staat de Gestapo niet tusschen den eenen en den anderen burger, tusschen „ariër" en „niet-ariër", tusschen den mensch en God. fl

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15