I 16 CHURCHILL VOORZITTER DER DEFEMSIECOMMISSIE Vandaag zijn enkele wijzigingen in het Britsche kabinet aangebracht. Sir Kingsley Wood heeft met sir Samuel Hoare van functie gewisseld, zoodat deze laatste nu minister van luchtvaart geworden is. Lord Chatfield, de minister van de coördinatie der de fensie, treedt af. Belangrijker dan deze wijziging is echter het besluit otn Winston Churchill, den minister van marine, aan het hoofd te stellen van de defensie- commissie uit het kabinet waarin be- halve de drie minis ters der defensie- departementen luchtvaart, oorlog en marine ook de stafchefs van vloot, legeren luchtmacht zitting hebben, ter wijl thans de minis ter voor de bevoor rading, Burgin, aan deze commissie is toegevoegd. Een Britsche vliegboot van het modernste type heeft zes Duitsche Junker-toestellen aangevallen, die langs de Britsche oostkust vlogen, met het gevolg, dat een der Duitsche toestellen vernield werd en twee later vermoedelijk een nood landing moesten maken. Vandaag daalde een Junker in Noorwegen, ter wijl tevens een toestel in het Kattegat terechtkwam. Het is niet onmogelijk, dat beide vliegtuigen tot de door de Engelschen aangevallen formatie be hoorden. Donderdag 4 April De Amerikaansche onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft thans een officieele verklaring afgelegd over het „landkaart- incident". Hij noemde de Duitsche beschuldigingen, als zou hij samen met Reynaud een kaart besproken hebben, welke Fransche plannen weergaf om Duitsch- land te besnoeien, „fantastiscken nonsens". Welles verklaarde verder: „Nooit is er tijdens mijn verblijf te Parijs, of in welke andere hoofdstad ook, sprake geweest van kaarten, welke ook. Ik heb zelfs geen blik geworpen op eenigerlei kaart, die in het bureau van Reynaud zou hebben gehangen." De Britsche minister van financiën, sir John Simon, heeft officieel verklaard, dat een speciale handelsmaatschappij opgericht zal worden ter bevor dering van den Britschen handel met bepaalde neutrale landen, vooral die, welke op den Balkan gelegen zijn. Het kapitaal verschaft de regeering: de oudminister van luchtvaart, lord Swinton, zal als president optreden. In Duitschland zoowel als Frankrijk zal kolen- distributie ingevoerd worden. Vrijdag 5 April Caricsduur van lord Chatfield, die aftrad als minister van de coördinatie der defensie. Lord Halifax ontving vandaag de gezanten van Noorwegen en Zweden om hun de voor hun regeerin gen bestemde nota's te overhandigen. Omtrent den inhoud der nota's is niets medegedeeld. Van den eenen kant beweert men, dat ze over de Duitsche ertsverschepingen handelen, van den anderen kant, dat Zweden en Noorwegen van Duitschland een garantie trachten te verkrijgen tegen een eventueele toekomstige agressie. Een poging om een dergelijk aecoord met Duitschland te verkrijgen, zou door Engeland als een onvriendelijke daad beschouwd worden. Door geallieerde autoriteiten werd vandaag veel gesproken. Monnet, de Fransche minister van blok kade, zei o.a.De geallieerden willen niet de rechten van eenig vrij volk aantasten, maar wij, als vrije volken, die voor de vrijheid in de wereld werken, hebben het recht, alle middelen te baat te nemen, om den oorlog zoo spoedig mogelijk tot een einde te brengen, met zoo weinig mogelijk bloedvergieten. Wij voeren een totalen oorlog en wij mogen alle maatrege len nemen, die binnen ons bereik liggen. Lord de la Warr, pas geleden minister van open bare werken doch nu van onderwijs, hield een rede in de Sorbonne te Parijs, waarin hij o.a. zei: De democratieën verzamelen thans haar krachten. Wij moeten meedoogenloos zijn voor onze vijanden en voor onszelf. Noch Duitschland, noch de neutralen moeten er op rekenen, dat wij één hand op onzen rug zul len laten vastbinden door ons te houden aan de letter van de wet, ter wijl zij niet alleen de letter, maar ook den geest van die wet schen den. of toelaten, dat dit geschiedt. Wij werpen alles in den strijd, ons land, ons rijk, onze man nen, vrouwen, geld en materialen, en alsFrank- rijk en Engeland te za- men den oorlog hebben gewonnen, dan moeten zij te zamen den vrede blijven handhaven. Sumner Welles noem de de uitlatingen om trent de kaart van Reynaud" fantastischen nonsens De nieuwe Britsche mi nister van levensmiddelen - voorziening, lord Wooltonheeft 'n pleidooi gehouden voor minder verspilling met het eten en de vrouwen opgeroepen voor de vorming van een keukenfront. De minister wees er op, dat er, indien iedereen een snee brood per dag verspilt, per jaar dertig scheeps ladingen graan verloren gaan. De chef van den Britschen gëneralen staf. generaal Ironside, heeft voor de buitenlandsche persvertegen woordigers een uiteenzetting gegeven van hetgeen er in de afgeloopen oorlogsmaanden gedaan is, om een Britscli leger uit den grond te stampen. De geallieerden, aldus de generaal, moeten heel dankbaar zijn, dat zij zeven maanden tijd gehad heb ben om hun legers te vervolmaken. Wij waren, toen de oorlog uitbrak, volkomen onvoorbereid, doch geluk kig viel Duitschland ons in de eerste zeven maanden niet aan. Ik beef bij de gedachte, wat er gebeurd zou zijn, indien de Duitschers ons onmiddellijk aangeval len hadden, toen wij in feite in het geheel geen leger hadden. Men meent te weten, dat de Sovjet-ambassadeur in Londen, Maisky, dezer dagen bij een bezoek aan lord Halifax gesproken heeft over 'n mogelijke verbe tering der Engelsch-Russische handelsbetrekkingen. De „Mauretania", het 35.739 ton metende Britsche schip,is tegen kwart voor één in den nacht (plaatse lijken tijd) te Ilonoloeloe aangekomen voor het in nemen van brandstof. Het schip vertrok veertien dagen geleden tegelijk met de Queen Marv uit New York, met onbekende bestemming. Volgens zekere berichten zouden de Portugeezen zich naar aanleiding van de Japansche eischen van het eiland Lappa nabij Macao hebben teruggetrokken. Zaterdag 6 April Vanavond zijn te Londen berichten over de eerste Duitsche luchtaanvallen op Britsche vuurtorens ont vangen. Volgens deze berichten hebben deze week twee Duitsche vliegtuigen, die van een niet geslaag den aanval op, Scapa Flow terugkeerden, laag over Pentland Firth gevlogen en met hun mitrailleurs geschoten op den vuurtoren van Duncansby Head op het noordoostelijke punt van Schotland. De Fransche vliegers hebben aan het westelijk front twee Duitsche Dornier-vliegtuigen van het type, dat bekend staat onder den naam „vliegend potlood", neergehaald. REPE VAÜ DEM MQORSCHEM MIMISTER VAM BIJITEM- EAMPSCHE ZAKEM Koht, de Noorsche minister van buitenlandsche zaken, hield heden een tamelijk bittere rede. Hij sprak ook over het ertsvervoer via Narvik en deelde dienaangaande mede: De export van Zweedsch ijzererts naar Duitsch land over Narvik wordt door velen stellig over dreven. De hoeveelheid is gedurende den oorlog tct een vierde verminderd en op het oogenblik gaat er veel meer Zweedsch ijzererts naar Engeland over Narvik dan naar Duitschland. Het recht van vrije doorvaart van koopvaardijschepen door de Noorsche wateren bevoordeelt de geallieerden ten minste evenveel als Duitschland. Wanneer de geallieerden wenschen, dat wij ons vrijhandelsverkeer, dat uitgevoerd wordt volgens het internationale recht, hetwelk algemeene Duitsche bommenwerpers gereed voor den start. Een Britsche soldaat aan het westelijk front ontvangt van i» -- -- j V n - Mtfec - -

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16