lH Ken caricatuur ran den chef den Britsehen generalen goedkeuring heeft en door de gealli eerden zelf is goed gekeurd, stopzetten, dan zou dit aan hen zelve groote schade doen en in dien dit stopzetten slechts tegen een partij gericht zou zijn, dan zou dit in tegenspraak zijn met de neutraliteit, welke wij verplicht zijn te handhaven en ons land zou dan onmiddellijk in oor log geraken. staf, generaal Ironside, die aan de buitenlandsche pers een sen- sationeéle onthulling deed over de Britsche herbewapening. Koht maakte ge wag van 21 protes ten, die tot de bel- ligerenten gericht werden als gevolg van schendingen van de neutra liteit door vreemde vliegtuigen. Vijf protesten aan Duitsehland. tien aan het adres van Groot-Brittannië en zes aan het adres 'van de Sovjet-TInie. Over den oorlog ter zee zei Koht: Wij lijden schade en onrecht buiten onze grenzen, op de open zee. Wij hebben door den zee-oorlog 52 schepen, te za- men meer dan 120.000 ton, verloren en 392 mensc.hen zijn daarbij gedood. Ongeveer 50 pet. van onze sche pen zijn verloren gegaan door mijnen. Bovendien zijn schepen vernietigd op plaatsen waar geen mijnenvel den waren en onder die omstandigheden zijn wij ge noodzaakt te gelooven, dat een of meer der bellige- renten niet zijn opgetreden in overeenstemming met de regels van het internationale recht. In sommige gevallen zijn wij niet in staat geweest vast te stellen of het schip door een mijn of door een torpedo is tot zinken gebracht, maar in ten minste 12 gevallen weten wij, dat Noorsche schepen tot zinken zijn gebracht door duikbooten of andere oor logsschepen of door bomvliegtuigen. Dat de situatie van de Noorsche kust voor alle partijen zeer ingewikkeld is, blijkt uit het volgende: Onlangs werd een Britsche ertsboot, die in de West fjord voer en twee Noorsche loodsen aan boord had, door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Onmiddellijk nam de organisatie van Noorsche loodsen een besluit: zij wendde zich tot de Duitsche autoriteiten met de mededeeling, dat Duitsehland moest ophouden met het torpedeeren van schepen, waarop zich Noorsche loodsen bevonden, zoo niet dan zou geen enkele Noorsche loods meer aan boord gaan van Duitsche schepen. Sinds deze mededeeling is er geen enkel schip meer in of nabij de Noorsche wateren getorpedeerd. De scheepvaart langs de Noorsche kust met haar vele fjorden en nauwe doorgangen is zóó gevaarlijk, dat Duitsche schepen zonder Noorsche loodsen niet in staat zijn de route langs de kust te bevaren. JJe oorlog ter zee een Duitsche duikboot op de Noordzee. Paasikivi, die door de Finsehe regeering tot gezant te Moskou is benoemd. U.c. Het inter neeringskamp Kananaskis in het Canadees,he Rotsgebergte, waar verdachte personen ran Duitsche nationaliteit worden opgesloten. Volgens een Ja- panscli blad heeft de.Tapansche regee ring besloten haar ambassadeur te Londen op te dra gen, met de Brit sche regëering te onderhandelen „over bescherming van den neutralen handel". Van Japansche zijde zullen de vol gende argumenten worden aangevoerd- De uitbreiding, welke de Britsche regeering aan het begrip oorlogscon- trabande heeft ge geven, beteekent misbruik maken van de rechten van oorlogvoerenden en is daarom beslist onaannemelijk. In verband met het feit, dat Wladiwostok de rol vervult van zeehaven voor Duitsehland in het Verre Oosten, is Japan bevreesd, dat de oorlog in Europa „de orde zou kunnen verstoren" in de rondom Japan gelegen zeeën, hetgeen Japan, welks politiek erop gericht is, bui - ten den oorlog te blijven, niet zou ge- doogen. Zon dug 7 April Met ingang van den nacht van 7 op 8 April zal in Nederland een aan tal maatregelen in werking treden met betrekking tot. den invoer in en den uitvoer uit N eder- land van de bij twee koninklijke besluiten aange wezen goederen. Deze regeling houdt verband met de te Londen gevoerde besprekingen. Het eene konink lijke besluit noemt- verschillende goe deren, waarvan de invoer verboden is, tenzij vergun ning is verleend door de Alg. Ned. Invoer Centrale (A.N.I.C.) voor de aan dit lichaam geadresseerde goederen. Deze regeling berust op de Invoernood- wet,, welke met het oog op den oorlogstoestand werd tot stand gebracht ter verzekering van den voor ons land onontbeerlijken aanvoer. Door deze maat regelen ontvangen de importeurs en de scheepvaart waarborgen, dat goederen, op deze wijze behandeld, zonder moeilijkheden de Britsche controleposten zullen kunnen passeeren. Het andere koninklijke besluit regelt den uitvoer zooals deze van Nederlandsche zijde is vastgesteld op grond van het met de Britsche regeering gepleegde overleg. Het uitgangspunt is tweeledig: 1. Voor een aantal producten, waaronder voorna melijk die vallen, welke over zee plegen te worden aangevoerd, zal geen dispensatie worden verleend voor den uitvoer naar één der belligerenten, welke het ook zij. Daarnaast zal voor een groote reeks van goederen wel een uitvoermogelijkheid naar de belli gerenten mogelijk zijn, zij het dat deze aan een voor alle belligerenten gelijkelijk geldende limiet is gebon den. Deze regeling is relatief gunstig te achten voor onze landbouw-, veeteelt- en tuinbouwproducten, die een niet onbelangrijke uitvoermogelijkheid naar de belligerenten behouden. 2. Als beginsel valt de handel met neutrale landen buiten het arrangement, met uitzondering van een aantal landen in Europa, waarheen de uitvoer op dezelfde wijze zal worden gecontroleerd als ten aanzien van de belligerenten zal geschieden. Voor alle landen zal evenwel dispensatie moeten worden aangevraagd van de uitvoerverboden, die immers een algemeen karakter dragen. De niet-Europeesche landen vallen alle buiten het arrangement. PAASIKIVI GEZAIMT TE MOSKOE Het presidium van den oppersten Sovjet heeft heden het agrément verleend aan de door den nieu wen Finschen minister van buitenlandsche zaken, Witting, voorgestelde benoeming van Paasikivi tot gezant te Moskou. Een groep Duitsche jachtvliegtuigen, die boven de Noordzee patrouilleerde, heeft volgens Duitsche berichten op ongeveer 150 km ten noorden van het eiland Sylt een gevecht aangeknoopt met 24 Wel lington-bommenwerpers. Twee Britsche bommen werpers werden neergeschoten, de andere in weste lijke richting verjaagd. De Duitsche jagers leden geen verliezen. Het Britsche ministerie van luchtvaart meldt daar over: „Tijdens een patrouillevlucht van toestellen der K.A.F. boven de Noordzee werden vijandelijke ge vechtstoestellen ontmoet en werd een gevecht ge leverd. Eén vijandelijk toestel werd vernield en een tweede waarschijnlijk beschadigd. Twee van onze toestellen zijn niet teruggekeerd."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17