29 Hier daalt zijn stem tot 'n geheimzinnig gefluister. „De orrisjineele Fasantos!" Uit niets blijkt, dat het publiek door deze mede- deeling is geïmponeerd. „Nou segge jullie niks," merkt Jaap dan ook waar heidsgetrouw op. „Maor dat komt omdat jullie die sigaor niet kenne. Rn dat sigaortje kénne jullie ook niet kenne. Want de Fasantos is geen marktsigaor...." Een oogenblik overziet Jaap de luisterende schare, „En nou sal ik jullie 's vertelle hoe 't komt, dat die Fasantos hier op 't oogenblik in me kraom legge. Onderlaotst sit ik thuis te bikke, wordt d'r opeens hard an de bel getrokke. 'n Heele herrie foor me deur, want d'r sting 'n soortement gouwe koets met vier appelschimmels d'r foor. Wie stapt d'r uit? Me ouwe vrind, de sultan fan Marokko. Hij segt: Jaop, segt ie, geeft mijn as de bliksem 'n kissie Fa santos fan je. Ik zeg: Sultan, seg ik, je ken se niet krijge. Waorom niet, vraogt ie. Omdat ik se niet heb, seg ik. Hij segt: Jaop, laote we mekaor nou niet verlinke, ik geef je 'n daolder per stuk, maor dan mot ik ook de orrisjineele Fasantos hebbe. Ik seg: Sultan, 't gaot niet. Hij segt, nou allé, twee piek dan, maor hooger gaon ik niet. Ik zeg: Sultan, seg ik, we benne ouwe vrinde. As ik se had, kreeg je se foor inkoopsprijs, maor soo waor as ik hier staon, d'r is minuten voor appèl is, wordt er wel geblazen, scheer mesjes kunnen we in de eantine ook krijgen, maar voor de sigaren ontstaat opeens 'n levendige belang stelling. En spontaan aanvaardt onze facteur Over- stappie het voorzitterschap van een commissie, die verslag zal uitbrengen over de hoedanigheden der marktsigaren Jaap uit Mokum 't Is gezellig op de markt. Er hangt 'n luchtje van gerookte paling en de lokale spes patriae zorgt af en toe voor eenige opschudding. Nu de commissie zaak kundig de kramen bekijkt, blijkt dat onze markt den kooper meer mogelijkheden biedt dan aanvanke lijk werd vermoed. Zoo zijn er bijvoorbeeld prachtige dassen te krijgen, die je niet eens behoeft te strikken. Ze zitten al keurig op 'n apparaatje geknoopt, dat je alleen maar aan je boordeknoopje behoeft te han gen. En een vervaarlijk brouwende neger, volgens zijn verwarde mededeelingen een onderdaan van den koning der Belgen, propageert het gebruik van een speciaal soort drop. „Voorrr de maog, voor de borrrstvan dat zwarrrte, lekkerrre, zuu- kerrre! Absoluut a la bronchiet, daomes en 'eerrre. Allé, menierrrr den soldaot. prrruuft's efkes." „Tjasses!" spreekt Overstappie hartgrondig als hij de medicinale drop verwerkt. „Dan slik ik nog liever dat aftreksel fan heerebaoi, dat, se je op sieke- rapport geve...." Intusschen, de commissie is niet gekomen voor modesnufjes en ook niet voor drop, zij wil sigaren zien. „Daoro!" wijst de facteur. Vlak voor het oude gemeentehuis staat een hel verlichte kraam. Een groepje boeren dromt samen rond een heftig gebarenden koopman. We hooren hem oreeren over binnenblad en krijtwitte aseli. DdAr moeten we wezen. „Hao, die roanne!" begroet de koopman de com missie. „Komme de heere fan de ginneraole staf óók 's bij Jaop kijke? Opsij jongens, anders ken dat stel letje lióóge me winkel niet binne!" Aldus ingeleid maakt de commissie haar entrée. Grinnekend schuiven de boeren wat opzij. „Bij Jaop mot je wese, bij Jaop mot je sijn," zingt inmiddels de koopman met 'n falsetstem. „Bij Jaop uit de groote stad fan Mokum!" „Jou inoete goed begriepe, hij komt uut Amster dam," concludeert de brave Jilles. Doch dat beteekent voor Overstappie geen ont hulling. Hij heeft Jaap reeds herkend als een der meest welbespraakte figuren van het hoofdstedelijke Amstelveld. „We gaon nou over tot 'n groote koop," maakt Jaap bekend, terwijl hij omslachtig een toren bouwt van bontgekleurde sigarenkistjes. „We hebbe hier 'n merk, waor iullie nog nooit fan gehoord hebbe...." fandaog de dag in heel Mokum geen Fasantos te krijge. Hij segt: Jaop, wat spijt me dat, want als ik soo loop te regeere, mag ik soo graog 'n fijne Fa santos opsteke. Afijn, ik had se niet. Huilend as 'n kind is ie weggereje in se koets. Op de Munt heb ie nog 'n bekeuring gehad omdat se swarte koetsier met alle geweld links wou houwe, dat benne se in Marokko soo gewend Maor nou!" zegt de koopman en hij slaat triom fantelijk op den kistentoren. „Nou benne se d'r weer. Naor Marokko sture ken ik se niet, want dan worde se onderweg getorpedeerd. En daorom gaon ik se fanavend an jullie weggefe. hiero, de orrisjineele feestsigaor fan gekroonde hoofde, de beroemde Fasantos kost fandaog geen daolder, geen guide en geen drie kwartjes. Pak mee, foor vijftig spie heb je '11 sigaor. sooas je nog nóóit gerookt heb „Vieftig cent per stuktvraagt Jilles ontzet. „Se worde straks wel goedkooper," voorspelde de facteur. Hij krijgt gelijk. Eerst verklaart Jaap zich bereid z'n beroemde merksigaar voor 'n kwartje af te staan, gaandeweg echter zakt hij af tot drie cent. „Hoeveel kunnen we dan koopen!" informeert Jilles. „Jou moete goed begriepe, ik heb geen rooie cent in mien zak." „Hoe bestaot 't? Ik óók niet!" moet de facteur bekennen. En hoe we ook tellen, 't blijkt, dat de com missie niet eens over voldoende contanten beschikt om tot aankoop van één Fasantos over te gaan! „F.n nou gaone we d'r 's eentje graotis weggefe," maakt Jaap intusschen bekend. „Wie fan de heere?" „Present!" roept de voltallige commissie in koor en 't wordt voor den koopman nog 'n moeilijke keus. Ten slotte wordt Overstappie waardig bevonden om persoonlijk de Fasantos te keuren. Grinnikend steekt hij de sigaar aan. üa's 'n meevallertje! „Jou staan maar te paffen en wij kriegen niks!" zegt Jilles afgunstig. „Tjao." is des facteurs repliek. „Je bent populair of je bent 't niet!" En hij blaast 'n geweldige rook wolk omhoog. Geen sigaar smaakt zoo goed als '11 gekregen sigaar! „Smaokt ie?" informeert Jaap. „Reusachtig!" verzekert de facteur, behaaglijk paffend. „Laot mijn dat sigaortje nog 's effe fasthouwe," stelt Jaap voor en voor Overstappie 't beletten kan. is de sigaar hem uit den mond getrokken. „Hei!" tracht de facteur te protesteeren, maar Jaap houdt de brandende Fasantos, reeds omhoog. „Motje dié asch sien!" snoeft hij. „Krijtwit! En nou 't binnewerk!" Er knakt iets. „Verdraoid!" brult Overstappie. Z'n sigaar, z'n kostelijke Fasantos is een vormloos hoopje smeulende tabak geworden en dient nog slechts als demonstratie-materiaal voor den welbe- spraakten Jaap, die thans de deugden van het bin nenblad hemelhoog verheft. Onverrichterzake keert de commissie huiswaarts. I)e leden hebben geen spijt van hun avond, doch voorzitter Overstappie is voorloopig 'n verklaard tegenstander van marktsigaren! Na l April is hetalliums volgens de dienstreglementen, niet koud meer en dus is ons kacheltje, ouder leiding van Papkind, ingeleverd. éitracht de jacleur te protesteeren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 29