JA, IK WIL!" Zooals het prille voorjaar de vogels aanzet 0111 hun nestje te bouwen, zoo inspireert de ont wakende lente het menschenkind om een eigen thuis te stiehten. Oppervlakkig gezien hebben degenen, die voor practischen eenvoud rondom het plechtige gebeuren stemmen, volkomen gelijk, maar het is toch ook best te begrijpen, dat menig jong bruidje niet graag afstand zou doen van haar witte droomkleedje. Veelal is het een strijd tusschen ver standelijk inzicht en romantische gevoelens, maar ook de drang naar symboliek spreekt bij de voorkeur der blanke bruid een woordje mee; in ieder geval dient hier de wensch van het bruidspaar den doorslag te geven. De witte bruid! Vroeger werd er gestreefd naar een statige verschijning, maar de opvattingen zijn bij velen gewijzigdhoe jeugdiger en eenvoudiger het model, hoe beter, omdat het ditmaal het laatste jongemeisjes-kleedje is. Parijs brengt zelfs bijzonder pretentielooze modellen, waarvan het ruimvallende lijfje met het platte ronde kraagje van voren met vele kleine knoopjes gesloten wordt, terwijl de ruime rok aangerimpeld is. Dat voor een dergelijk model een soepel materiaal genomen dient te worden, spreekt wel vanzelf, en gewoonlijk grijpt men daarom naar mousseline de soie, waaronder dan een onderjurk van witte tafzijde gedragen wordt. Ook zien we vele bruidstoiletten met een klein opstaand boordje en lange strakke mouwen, terwijl de sleep aangeknipt is. Deze is opvallend korter dan in den tijd van den lossen sleep, terwijl ook het feit, dat de bruidsmeisjes meer en meer vervangen wor den door bruidskinderen in het buitenland wordt er vaak zelfs heelemaal geen stoet meer gevormd tot gevolg heeft, dat zelfs de witte bruid dikwijls geen sleep meer draagt. In ons land blijft de doffe kant van crêpe satin altijd nog een van de meest geliefde stoffen. Degenen, die kant ver kiezen, dienen niet alleen uit te zien naar een fijne kwaliteit, maar zij moeten zich ook wachten voor glimmend ma teriaal. Daarentegen brengt Parijs wél weer een zwaar glanzend satijn, dat zeer hooge eischen stelt aan de coupe, daar het materiaal anders al gauw de silhouet te zwaar zou doen schijnen. W at den sluier betreftdeze dient langer te zijn dan de sleep en des- gewenscht kan hij vóór het gezicht ge dragen worden. Over het algemeen is de indruk echter flat teuzer, als men den sluier aan een dia deem van witte bloe men ofwel gevloch ten zijde bevestigt. In tegenstelling met vroeger wordt een dergelijke hoofdtooi ver uit het gezicht gedragen. Het bruidsbouquet moet onder alle om standigheden wit zijn en niet, zooals on langs in een onzer grootste bladen werd gelanceerd, van een of andere felle kleur. Wie het niet te kost baar wil maken, kan witte anjers nemen. Lelietjes van dalen zijn uiterst geschikt voor een tenger klein bruidje, terwijl de lange statige bruid enkele losse lelies in den arm kan dragen. Kostbaar, doch bijzonder mooi, zijn witte orchideeën, die in vele gevallen met wat an jers gecombineerd worden. Voor de liefhebsters van oranjebloesem is het een tegenvaller, dat de Nederlandsche cultures door de strenge vorst ge leden hebben, te meer daar de aanvoer uit Frank rijk vrijwel stilstaat. Het bouquet van de gesluierde bruid wordt gewoonlijk opgemaakt met vele smalle lintjes, terwijl de bloemen anders meestal door een enkelen strik bijeengehouden worden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 38