PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week ran 8 April tot 14 April 194Q Manuring 8 April De geallieerden hebben in den afgeioopen nacht drie mijnenvelden in de Noorsche territoriale wateren gelegd, twee in het gebied tusschen Bergen en Drontheim, één bij de Lofoden. Vanochtend om 6 uur hebben de Britsehe en Fransehe gezanten te Oslo een bezoek gebracht aan het Noorsche ministerie van Buitenlandselie Zaken en daar een nota overhandigd, waarin de redenen van deze actie worden gegeven. Hierin wordt o.a. gezegd Hoewel de Duitsche regeering bij herhaling Noor sche schepen torpedeert en de opvarenden doodt, gaat ile Duitsche regeering voort van de Noorsche regee ring het meest volkomen gebruik van de Noorsche territoriale wateren te vragen voor zijn eigen handel en de Noorsche regeering acht zich zelfs genoopt in de Noordzee-wateren aanDuitsche schepen gewapend geleide te verstrekken, hoewel zij op hooge zee niet overgaat tot doeltreffende maatregelen tegen de Duitsche brutaliteit, waarvan haar eigen schepen het slachtoffer werden. Welke ook de huidige politiek is, welke de Noorsche regeering onder inwerking van dreigingen en druk van Duitsche zijde verplicht wordt te volgen, de Geallieerde regeeringen kunnen niet langer een staat van zaken toestaan, dank zij welke Duitschland bronnen verkrijgt, welke van vitaal belang zijn voor de oorlogvoering en zich van Noorsche zijde van faciliteiten verzekert, welke de geallieerden in een gevaarlijk nadeeligen toestand plaatsen. De Noorsche regeering publiceerde een verklaring, waarin Noorwegen ernstig protesteerde tegen de schending van zijn neutraliteit door de geallieerden. In het parlement, dat in spoedzitting bijeen was ge komen. hield Kolit. de Noorsche minister van Bui tenlandselie Zaken, een rede, waarin hij de nota besprakhij zei o.a. Ik zal niet veel zeggen over de denkbeelden en ge dachten, welke aan die nota ten grondslag liggen. Men heeft deze schending gepleegd alleen omdat men de macht had, dit te doen. De westersche mogendheden brengen den oorlog naar Noorsch grondgebied over, omdat zij den ken, dat zij door zoo te doen den oorlog gemak kelijker kunnen winnen. Intusschen werd de export van ijzererts uit de Noorsche haven Narvik (en daar ging het bij de ge allieerden om) vanmiddag stopgezet. Eenige sensationeele berichten doen echter van daag de ronde, waarop echter slechts half acht gesla gen wordt, omdat men geheel onder den indruk is van de schending der Noorsche territoriale wateren. Deze berichten luiden als volgt DUITSCHE OORLOGSSCHEPEN STOOME1M NOORDWAARTS Uit Oslo wordt gemeld, dat hedenochtend tusschen de 90 en 100 Duitsche oorlogsschepen zijn gezien, die in de Oroote Belt en het Kattegat in noordelijke richting voeren. Daartoe behoorden behalve verschei dene groote oorlogsschepen ook hulpschepen en ge wapende treilers. Vanmiddag om één uur werd een Duitsch troepen transportschip de Rio de Janeiro, een vaartuig van 5261 ton. door een Britsehe duikboot getorpedeerd, iets ten noorden van Kristiansand. Aan boord zou den zich zoowel manschappen als paarden bevonden hebben. Slechts 150 man werden gered. Men neemt aan. dat -j- 200 man en 80 paarden verdronken zijn. Dit troepen-transportschip zou op weg geweest zijn naar Bergen in Noorwegen. Tegen half drie werden door verscheidene radio- kuststations S.O.S.-signalen van het Duitsche s.s. Kreta opgevangen, dat in de nabijheid van Ferder bij den ingang van de fjord van Oslo door een Engei- sche duikboot aangevallen was. Het schip is niet dadelijk gezonken en uit Sandefjord werden zeelieden te hulp gezonden. Korten tijd later werd het groote Duitsche tank schip Po8eidonia ter hoogte van Svenör in de nabijheid van Sandefjord getorpedeerd. Ook zou nog een ander Duitsch schip getorpedeerd zijn. De En- gelsclien verloren den torpedobootjager Glowworm, De berichten, die er van spreken, dat de Duitsche vloot zee gekozen heeft, hebben de grootste onrust te Oslo teweeg gebracht. In officieele kringen te Berlijn wordt verklaard, dat men de onbevestigde berichten en geruchten, die gedurende het weekend te Berlijn over het vertrekken van schepen van de Duitsche vloot uit de Oostzee havens de ronde hebben gedaan, kan bevestigen noch ontkennen, gezien den militairen aard der berichten. Ten aanzien van de schending der Noorsche neutrali teit door de geallieerden verklaarde men te Berlijn: „Ijskoud staat Duitschland tegenover deze ge welddaad der geallieerden." „IJskoud is Duitschlands vastbeslotenheid, om De Duitsche kruiser Blücher werd door het geschut van de vesting Oskarsborg zoo beschadigd, dat het schip moeilijk bestuurbaar werd en in de Oslofjord op een mijn liep. Koning Haakon Vil van Noorwegen, die dit jaar den <lag zou herdenken, waarop hij 35 jaar geleden gekrootul werd. iedere ontwikkeling in het noorden, oostenzuiden en westen liet hoofd te bieden." „Ijskoud is Duitschlands be sluit, zich alle rech ten voor te behou den." Volgens een Franscli persbureau hebben de berich ten omtrent be wegingen van Duitsche schepen betrekking op een zeker aantal een heden, die reeds bij het begin van den oorlog langs de geheelc kust van Wilhelmshaven tot Koningsbergen waren gestationneerd. Sedert October zijn met deze schepen voortdurend ont- 8chepings- en inschepingsoefeningen gehouden. Sedert drie of vier dagen constateerde men niet alleen, dat het aantal langs de kust geconcentreerde eenheden was toegenomen, doch ook dat de oefeningen veel talrijker geworden waren. In het licht der komende gebeurtenissen is deze veronderstelling niet van belang ontbloot. Ook uit Londen komt een eigenaardig bericht: Tegenover de berichten met bijzonderheden over het tot zinken brengen van het Duitsche schip Rio de Janeiro, staat men hier met het grootste voorbehoud, Dat het tot zinken gebracht is, wordt niet betwijfeld, doch men weigert te gelooven, dat zich eenige hon derden soldaten aan boord bevonden en dat het dus inderdaad een transportschip was. De Duitsche propaganda zou, zoo gelooft men, de gelegenheid van het torpedeeren van de Rio de Janeiro wel eens aangegrepen kunnen hebben om ten aanzien van het karakter van het schip onware berichten te verspreiden en aldus den indruk te ver sterken, dat een groot aantal troepentransportsche pen naar Scandinavië onderweg is. In ieder geval heeft men den indruk, dat de Duitsche regeering alles in het werk zal stellen om de Scandinavische staten er toe te brengen tot represailles tegen de geallieerden over te gaan. De Berlijnsche bladen maakten heden weinig op hef van het leggen van mijnen door de geallieerden in de Noorsche territoriale wateren, doch besteedden veel aandacht aan een Engelsche sabotage-actie, die men in Roemenië verijdeld zou hebben. Op grond van inlichtingen, welke de Roemeensclie politie verkregen had, werd n.l. een handelsvloot be staande uit door Engeland gecharterde schepen en Britsehe sleepbooten opgebracht en onderzocht. Ge bleken zou zijn dat aan boord der schepen groote hoe veelheden wapenen, ontplofbare middelen, mijnen, kisten dynamiet, mitrailleurs en geweren voorhanden waren. Onder de bemanning der schepen zouden hon derd Engelsche matrozen, vjjf Britsehe officieren, eenige tientallen Britsehe pioniers aangetroffen zijn, die als koopvaarders vermomd waren. Het doel van de expeditie zou zijn geweest, den Donau op enkele punten onbruikbaar te maken. De met dynamiet en ballast gevulde aken zouden in de IJzeren Poort tot zinken worden gebracht. Verschei den bruggen en dijken langs den Donau moesten op geblazen worden. De schepen waren met mitrailleurs bewapend voor het geval van de kust af Joegosla vische of Roemeensche grenstroepen de actie zouden willen trachten te verhinderen. Dat er toch iets „broeit" in de buurt van Noor wegen blijkt uit het feit, dat de Noorsche admirali teit vannacht plotseling 't bevel heeft gegeven alle kustvuren te dooven. Sinds middernacht was ook de hoofdstad in het duister gehuld en kort daarna loeiden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14