Duit sein soldaten in hii/it ulm(/i n. i" ij' ii~'iinjl can Deensche matrozen ile alarinsireues. De lichten van alle vuurtorens tus- sclien de Zweedsche grens en Marsteinen (bij Bergen) waren gedoofd. Ook de zes radiobakens te Lista, Fei- steinen, Fjoloy, Teydt. Slotterov en Marsteinen zijn buiten dienst gesteld. In gezaghebbende Italiaansche en Joegoslavische kringen verklaart men, dat de wenschelijkheid wordt overwogen van het sluiten der Adriatisclie zee voor alle vreemde oorlogsschepen, ten einde zoodoende een uitbreiding van het Europeesche conflict te voorkomen. Men is tot deze overweging gekomen nadat drie Joegoslavische vrachtschepen door En- gelsche oorlogsschepen zijn doorzocht. Dinsilag 9 April Bij wijze van antwoord op de geallieerde actie in de Noorsche wateren zijn Duitsche strijdkrachten Denemarken en Noorwegen binnengevallen. Duitsche troepen trokken vanmorgen vroeg over de Sleeswijksche grens en zetten troepen aan land aan de kust van Denemarken, dat geen weerstand bood. Tegen het middaguur waren alle belangrijke militaire punten, de groote bruggen en steden, ook Kopenhagen, bezet. I)e Deensche minister-president Stauning heeft hedenavond aan het parlement medegedeeld, dat er onderhandelingen gevoerd worden over een wijziging van het Deensche kabinet. De radio heeft vanavond medegedeeld, dat de Duitsche troepen in Denemar ken voor aankoopen geen geld, doch bons van de Reiehskreditkasse als wettig betaalmiddel zullen gebruiken. De wisselkoers is vastgesteld op een mark voor twee kronen. Van de Duitsche soldaten mag geen Duitsch geld aangenomen worden. Voorts werd bekend gemaakt, dat de Deensche bevolking zich bij den aankoop van benzine, voedings middelen en andere artikelen zal moeten beperken. Tot nader order is liet. verkeer over een aantal spoor lijnen stopgezet, evenals de veerdiensten tusschen Denemarken en Zweden en over de Groote Belt. LANDINGEN PER DUITSCHERS IN NOORSCHE HAVENPLAATSEN Radio Oslo deelde vanmorgen mede. dat vannacht Duitsche troepen in Noorsche havens aan land zijn gezet. De Noorsche regeering heeft Oslo verlaten om zich te Hamar te installeeren. Minister Koht heeft de algemeene mobilisatie afgekondigd. Voor zijn vertrek verklaarde Koht, de minister van B uiten- landsche Zaken, dat hij vannacht oin vijf uur den Duitsehen ambassadeur te Oslo had ontvangen, die Noorwegen schriftelijk en mondeling had uitgenoo- digd zich niet tegen de Duitsche bezetting te ver zetten. Deze eisch werd afgewezen en de vijandelijk heden zijn begonnen. Beigen werd na eenigen strijd door de Duitschers bezet, tevens landden troepen in Drontheim; in de laatste stad zouden 12.000 Duitschers in de hotels en scholen der stad zijn ondergebracht. De Duitsche oorlogsschepen voor Bergen zouden door de Britsclie luchtmacht gebombardeerd zijn, waarbij een groote kruiser getroffen werd. De Duitschers melden echter een grooten luchtaanval op Britsclie oorlogsschepen te hebben gedaan, waarbij slagschepen, slagkruisers en zware kruisers zijn geraakt. Naar later blijkt, is het groote Engelselie slagschip Rodnev inderdaad getroffen, doch het pant.serdek bood weerstand. Van Engelsche zijde verloor men echter de torpedoboot- jager Gurka. De slagkruiser Renown raakte in ge vecht met den Duitsehen slagkruiser Seharnliorst. Dit laatste schip onttrok zich aan den strijd door een iv 'kgordijn. Narvik werd heel snel bezet door twee T'uitsche torpedojagers, waarschijnlijk afkomstig van Moermansk, die de twee daar gestationneerde Noor sche pantserschepen Norge en Eidsvold torpedeer den. Maandagavond waren reeds eenige Duitsche ertsbooten de haven van Narvik binnengekomen, welke een paar duizend soldaten aan boord verborgen hadden. De commandant van Narvik zou zich met de Duitschers verstaan hebben. Daar F.gersund, waar een belangrijke overzeesehe kabel in zee gaat. ook door de Duitschers bezet werd. was het nieuws over de operaties in Noorwegen zeer schaarsch en grootenileels onbetrouwbaar. Sta vanger werd eerst na een gevecht tusschen de Duitsche en Noorsche schepen veroverd. De Noorsche torpedo jager Aegir bracht een Duitsch schip tot zinken, doch verdween later 11a een voltreffer in de diepte. Te 'hris- tiansand hoeft de Duitsche kruiser Karlsruhe (6000 ton) zijn taak 0111 troepen aan land te zetten vol bracht, doch is daarna door de Noorsche tegenactie zoozeer beschadigd, dat hij gezonken is. Het felst was de tegenstand der Noren in de Oslofjord. Hier openden de kustbatterijen en vooral het fort, Oskars- borg het vuur op de Duitsche schepen, waarbij aan de Bliiclier 10.000) zware schade werd toegebracht. Het schip geraakte daarop in een mijnenveld en zonk. Bij het bombardement van Horten werd een Duitsche torpedobootjager door het Noorsche oorlogsschip Olav Tryggvason tot zinken gebracht. Ondanks dezen tegenstand wisten de Duitschers tot Oslo door te dringen eri de stad te bezetten. Men meldt nog eenige verliezen der Duitschers, o.a. bij Arendal, doch deze zijn moeilijk te controleeren. De Duitsche regeering heeft aan de Noorsche en Deensche regeeringen een lang memorandum gericht, waarin haar actie wordt toegelicht. De voornaamste passages luiden in het memorandum aan Noorwegen als volgt In deze beslissende phase van den strijd om het bestaan, dien Engeland en Frankrijk Duitscliland hebben opgedrongen, kan de Duitsche regeering onder geen voorwaarde dulden, dat Scandinavië door de westelijke mogendheden tot gevechtsterrein tegen Duitschland gemaakt en het Noorsche volk, zij het direct of indirect, voor den oorlog tegen Duitschland misbruikt wordt. De Duitsche regeering neemt daardoor voor den duur van den oorlog de bescherming van het konink rijk Noorwegen op zich. De Duitsche troepen betreden den Noorschen bodem derhalve niet in vijandelijke gezindheid. Het Duitsche opperbevel is niet, voornemens, de door de Duitsche troepen bezette punten als operatiebasis voor den strijd tegen Engeland te gebruiken, zoolang het niet door maatregelen van Engeland en Frankrijk hiertoe gedwongen wordt. De Duitsche militaire operaties hebben uitsluitend ten doel de beveiliging van het noorden tegen het plan eener bezetting van Noorsche steunpunten door Engelsch-Fransche strijd krachten. De Duitsche bevelhebbers, de generaals von Fal- kenhorst en Kaupiseh. hebben soortgelijke oproepen aan de weermachten en bevolkingen van Noorwegen en Denemarken gericht. De Duitsche autoriteiten hebben de toekomstige onafhankelijkheid van Noor wegen en Denemarken in vollen omvang gewaar borgd. De Britsche en Fransche regeeringen, die van ochtend terstond bijeenkwamen, hebben besloten Noorwegen volledigen bijstand te verleenen. De ver- eischte maatregelen van leger en vloot worden 15 genomen. Reynaud en Daladier zijn naar Londen vertrokken en hebben een vergadering (de zevende tijdens den oorlog) van den oppersten oorlogsraad der geallieerden bijgewoond. Het Engelsche Lagerhuis kwam vanmiddag bijeen. Chamberlain legde een verklaring over de nieuwe wending in den oorlogstoestand af. Hij zei o.a.„De Duitsche regeering beweert, dat de inval in Noorwegen een represaille is voor de actie der geallieerden in de Noorsche wateren. Deze verklaring zal natuurlijk niemand van ons om den tuin leiden. Zulk een uitgebreide operatie, waarbij in verschillende havens troepen, vergezeld van marinestrijdkrachten, gelijktijdig aan land gingen, vereisclit een lang te voren opgesteld plan. Duidelijk blijkt uit de berichten, dat deze operatie niet alleen was ontworpen, maar zich reeds in uitvoering bevond voordat de mijnen gelegd waren. De feiten zelf van de Duitsche bezetting bewijzen wat ik zoo juist heb gezegd IN NEDERLAND VERLOVEN INGETROKKEN De regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft bij wijze van voorzorgsmaat regel besloten de volgende verloven in te trekken a. Voor al het personeel van land- en zeemacht: de periodieke verloven, vacantie-verloven, buiten gewone verloven (met uitzondering van die, verleend wegens ernstige ziekte of overlijden van gezinsleden): b. bovendien voor het personeel, behoorende tot de luchtstrijdkrachten, de luchtdoelartillerie, de lucht doelmitrailleurs en de zoeklichtenzakenverloven, studieverloven Alle militairen, aan wie vorengenoemde verloven zijn verleend, moeten terstond naar hun standplaats terugkeeren. De ministerraad kwam hedenavond om half tien in buitengewone zitting bijeen. In bet, Lagerhuis heeft de Britsclie minister van economische oorlogvoering, Cross, in een antwoord op een hem gestelde vraag, doen uitkomen, dat de geallieerden hun blokkade zullen uitbreiden tot de scheepvaartroute tusschen Nederlandsch-Indië en Wladiwostok. Hij zeide. dat hij de verzekering kon geven, dat in deze aangelegenheid maatregelen worden getroffenhet zou echter niet in het openbaar belang zijn mede te deelen, van welken aard deze maatregelen zijn. I11 een vanavond te Londen uitgegeven officieele verklaring wordt gezegd: „In Duitsche kringen wordt geopperd, dat Groot- Brittannië een inval in Nederland of België overweegt en dat Duitschland gerechtigd zou zijn een dergelijke actie voor te zijn. Na de moedwillige invasie in Denemarken en Noorwegen door Duitschland is de directe con clusie, waartoe de meeste menschen geneigd zou den zijn te komen, dat Duitschland, zooals ge woonlijk, den grondslag voorbereidt voor een nieuwen aanval op eenig ander neutraal land. Iedere suggestie, dat Groot-Brittannië of Frankrijk een aanval op Nederland of België overweegt, is zoo fantastisch, dat niemand buiten Duitschland er voor een oogenblik door zal worden misleid." De Duitsche iruiser Karlsruhe, iraanan het verlies door de Duitschers toegegeven wordt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15