Het Duitsche slagschip Gneisetmudat in Mei 1936 Oslo-fjord tot 2 NIEUWE REGEERÜMG TE OSLO Onder leiding van den oudminister van defensie Vidkun Quisling, leider der nationaal-socialistische partij van nationale concentratie, is in Oslo een nieuwe regeering gevormd. I>e „oude" regeering is te Elvirum, bij de Zweed- sche grens, in geheime zitting bijeengekomen. Naar verluidt is besloten een delegatie Van drie personen, onder wie twee oudminister-presidenten, te benoe men, ten einde met Duitsehland onderhandelingen te openen. Duitsehland heeft tot de Zweedsche regeering een memorandum gericht, waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat Zweden strikt neutraal zal blijven. De Zweedsche regeering heeft hierop geantwoord, dat zij de neutraliteit volkomen in acht zal nemen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Duitsehland Joego-Slavië, Hongarije, Roemenië en Bulgarije verzocht heeft goed te vinden, dat de Duit- schers de rivierpolitie gaan uitoefenen langs den ge- lieelen Donau. Vermoedelijk houdt dit verzoek verband met de Duitsche beschuldiging, dat de Engelsclien een com plot tegen de scheepvaart op den Donau hadden ge smeed. Woensdag IQ April Met ingang van vandaag is in ons land een zeer beperkte dienstregeling voor de treinen ingevoerd. In een rede, welke lord Halifax hedenmiddag uit sprak naar aanleiding van de gebeurtenissen in Noord-Europa, kwam de volgende zinsnede voor: „Ik denk, dat in deze gebeurtenissen een moraal ligt voor neutrale staten. Het is zeer gemakkelijk agressieve oorlogen te ontketenen, wanneer men er geen scrupules op nahoudt. Groot-Brittanië of Frankrijk hadden op ieder oogenblik van de afge- loopen zes maanden iedere haven of basis in Noor wegen. die zij wilden, kunnen bezetten. Dergelijke dingen kunnen gebeuren, wanneer neutrale staten niet schouder aan schouder staan of er niet op be dacht zijn tijdig hulp te vragen." In verband met het bovenstaande meldt de regee- ringspersdienst Om elk misverstand te voorkomen heeft lord Hali fax hedenmiddag desgevraagd aan Harer Majesteits gezant te Londen pertinent verzekerd, dat de zin snede beginnend met „dergelijke dingen" geenszins geacht mag worden terug te slaan op den onmiddel lijk voorafgaanden zin. doch uitsluitend betrekking had op het voeren van oorlogen zonder scrupules, door hem te voren gebrandmerkt en ondenkbaar ver klaard van de zijde van Groot-Brittannië en Frankrijk. GROOTE ZEESLAGEN m HFf NOORDEN Vandaag werden er drie zeeslagen geleverd: één in de buurt van de Oslofjord, waarbij 40.000 ton aan Duitsche schepen tot zinken werd gebracht, terwijl de Duitsche kruiser Einden door het fort Holten lek geschoten werd. Men nam vandaag aan, dat de Britsche vloot vanochtend den toegang tot de fjord had geforceerd. Zelfs gingen geruchten, dat Bergen en Drontheim door de Engelschen bezet waren. Deze geruchten werden echter niet bevestigd en later zelfs van Britsche zijde tegengesproken. Behalve in de Oslo-fjord vond een slag plaats ter hoogte van het eilandje Paternoster, ten noorden van de Zweedsche stad Gothenburg gelegen. Hierbij zouden vijf Duitsche troepentransportschepen in den grond geboord zijn. Bij Narvik is vanmorgen een hevig zeegevecht tusschen vijf Britsche en zes Duitsche torpedojagers in dienst gesteld was. werd volgens de Horen in de inleen gebracht geleverd. Chamberlain gaf in een hedenmiddag afge legde verklaring toe, dat hierbij de Hunter tot zinken werd gebracht, de Hardy zoo zwaar beschadigd werd, dat zij aan den grond liep en ook de Hotspur zware beschadigingen opliep. Eén Duitsche torpedoboot- jager zou gezonken zijn, zes Duitsche koopvaarders zonken eveneens. De weerstand, welken liet Noorsche leger tegen de Duitsche landingstroepen biedt, wordt nog met alle kracht voortgezet. Verscheiden kustforten be vinden zich nog in Noorsche handen, evenals het ge- heele noordelijke binnenland. Uit Elvirum komen tegenstrijdige berichten: nu eens wordt beweerd, dat de regeering of de koning met de Duitschers wil onderhandelen, dan weer zou men zich tot het uiterste willen verzetten. Aan het einde van den dag krijgt men den indruk, dat de Noren den strijd volhouden; de regeering is echter reeds uit Hamar en ook uit Elvirum vertrokken, aangezien de Duitschers deze steden naderen en de eerste zelfs reeds bezet zouden hebben. Vanavond was de stad Tromsö nog in Noorsche handen, doch men vroeg per radio de Britsche vloot om hulp, daar twee Duitsche oorlogsschepen bezig waren te Alesund troepen aan land te zetten. Met het oog op den ernstigen toestand, waarin Zweden zich bevindt, heeft de regeering met ingang van hedenmiddag 12 uur „den staat van gedeeltelijke luchtbescherming afgekondigd". Dat befeekent niet, dat steden ontruimd worden of dat er verduisterd wordt, maar alleen, dat maatregelen genomen wor den, om de grootst mogelijke doeltreffendheid te geven aan de voorbereiding tegen luchtaanvallen, zooals de organisatie van de eerste-hulpdiensten, de brandweer enz. President Roosevelt heeft hedenavond een pro clamatie uitgevaardigd, waarbij de zone, die op grond van de neutraliteitswet tot oorlogsgebied ver klaard is, wordt uitgebreid tot de Scandinavische wateren rond het Scandinavische schiereiland en tot de Russische havens Moermansk en Archangelsk. Het IJslandsche parlement heeft besloten, dat, aangezien de toestand, welke ontstaan is door de Duitsche invasie in Denemarken, het den koning van IJsland onmogelijk maakt de koninklijke macht, uit te oefenen, het ministerie Van IJsland tot nader order volgens de grondwet met deze macht is be kleed. Het rivierschip „Gheorghe", dat met een lading van 70 ton graan op weg naar Duitsehland was, is heden in den Donau gezonken. Het graan was on langs door Duitsche agenten in een Roemeensche haven gekocht. Verder zijn twee olieschepen, elk met 700 ton olie, bestemd voor Duitsehland, aan boord, eveneens in den Donau gezonken. Een der opvaren den verklaarde ontploffingen aan boord van beide schepen gehoord te hebben voor zij zonken. Donderdag 11 April Over de verblijfplaats van de Noorsche regeering, welke te Elvirum verondersteld werd. na daar uit Hamar te zijn aangekomen, heerscht eenige onzeker heid. Het Duitsche legerbericht deelt mee, dat Elvirum gistermorgen door Duitsche troepen is bezet. Gemeld wordt echter, dat de Duitschers daar na weer uit Elvirum verdreven zijn. Uit Elvirum kwam echter de proclamatie der Noorsche regeering, waarin deze het besluit publiceert, dat zij zoowel als koning Haakon besloten hebben den strijd voort te zetten. In deze proclamatie wordt o.a. gezegd: De Duitsche regeering heeft den koning verzocht een Noorsche regeering te benoemen, welke het ver trouwen van Duitsehland geniet en door den Fiilirer aangewezen is. De koning is niet gezwicht voor dat verzoek, welks aanvaarding Noorwegen tot een Duitschen vazalstaat gemaakt zou hebben. Geen andere regeering mag in Noorwegen aan het bewind zijn. dan een regeering. die het vertrouwen van het Noorsche volk heeft. Duitsehland heeft tegenover Noorwegen een gewelddaad gepleegd, waarvan de geschiedenis er maar al te veel kent. De Duitschers zijn met bom men en andere vernietigingsmiddelen het land binnengevallen en hebben alle rechten van een klein volk, dat slechts in vrede wil leven, ernstig geschonden. De Noorsche regeering is overtuigd, dat de ge- heele beschaafde wereld deze gewelddaad veroor deelt en vooral, dat het Noorsche volk bereid is zijn geheele krachtsinspanning te richten op het herstel van de vrijheid en onafhankelijkheid, welke door een buitenlandsche mogendheid onderdrukt zijn. De proclamatie wordt gevolgd door de volgende verklaring van den ko ning. „Ik sluit mij volko men aan bij den door de regeering gepubli- ceerden oproep efi ik ben er van overtuigd, dat het geheele volk zich bij de genomen besluiten aan mijn zij de schaart." De commissaris van po litie te Elvirum heeft den hoofdcommissaris te Olso telefonisch medegedeeld, dat de koning de on middellijke gevangenne ming heeft gelast van Quisling en zijn kabinet. Hambro, de president van het Storting, die te Stock holm verblijf houdt, heeft verklaard, dat de com mandant, die Narvik aan de Duitschers heeft over geleverd, een vriend van Quisling was. Narvik is nog wel in Duitsche handen, doch de spoorweg naar de Zweedsche ertsmij nen is door de Noren afdoende geblokkeerd. Volgens bericht van den Noorschen commandant van Bergen zou deze stad vannacht door de Noren heroverd zijn. REPEIV' VAM RIYWUP EI\ CHURCHILL In liet Engelsche Lagerhuis en het Fransche par lement gaven Churchill, resp. Reynaud een uiteen zetting van den loop der vijandelijkheden in de laatste dagen. Reynaud verklaarde, dat de Fransehen geen enkel verlies hebben geleden. De Britsche marine verloor vier torpedojagers. De Duitsche marine verloor vier kruisers, die alleen al een tiende van de totale tonnage der Duitsche vloot vormen, een onderzeeër, een torpedojager, twaalf transportschepen. De volgende uitlatingen van Churchill waren (behalve de mededeelingen omtrent de vlootoperaties, welke wij reeds hebben verwerkt) zeer merkwaardig: De roekeloosheid, waarmede Hitier en zijn advi seurs de belangen van de Duitsche marine hebben blootgesteld, doet bij mij de meening opkomen, dat deze stoutmoedige en kostbare operaties slechts het K on ing Christiaan van Denemarken. Duitsche bommenwerper patrouilleerend lang de Noorsche kust.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16