De Duitsche troepen trekken Oslo binnen. voorspel kunnen zijn van veel grooter gebeurtenis sen, welke te land te wachten zijn. Wij hebben voldoende strijdkrachten om de con trole op de Middellandsche Zee te handhavenen tegelijkertijd onze operaties in de Noordzee ten uit voer te leggen. Roemeensclie autoriteiten spreken tegen, dat twee rivierbooten met olie, die voor Duitschland bestemd waren, op den Donau tot zinken zijn gebracht. Men verklaart integendeel, dat het vrachtschip „Gheorghe" door een storm is gezonken met een lading van 70 wagons. Van haar kant spreekt de Duitsche legatie te Boekarest het in het buitenland verspreide bericht tegen, dat Duitschland het recht zou hebben geëischt een politiedienst op den Donau uit te oefenen. Van officieuze zijde werd een vermaning uit Den Haag gepubliceerd, waarin de Nederlandsche bevol king wordt aangeraden waakzaam te zijn, doch het hoofd koel te houden. De volgende passage trekt hierin de aandach:t Men kan er van verzekerd zijn, dat het hier niet gaat enkel om de zorg voor de uitwendige veilig heid, maar de inwendige veiligheid daarbij even zeer onder de oogen wordt gezien. Het spreekt vanzelf, dat de regeering niet te koop kan loopen met de maatregelen welke zij dienaangaande neemt en heeft voorbereid. Men behoeft er echter niet aan te twijfelen, dat zij zich volkomen bewust is van gevaar, dat ook van binnen uit kan dreigen. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, heeft den Britschen ambassadeur, den am bassadeur van Frankrijk en den Duitschen zaak gelastigde tot een onderhoud uitgeuoodigd in zijn departement. De vertegenwoordigers der drie oorlog voerende landen werden ieder afzonderlijk ontvangen. Vrijdag 12 April Naar het Duitsche officieele nieuws te oordeelen breiden de Duitsche troepen in Noorwegen de be zetting van Noorsch gebied voortdurend int. De Duitschers zouden Evenes, aan de fjord tegenover Narvik, ingenomen hebben. De Britsche luchtmacht was vandaag zeer actieflangs de Noorsche kust werd jacht gemaakt op Duitsche oorlogsschepen, die op den terugweg waren naar hun bases. Aan de Noor sche zuidkust verloren de Engelschen acht toestellen. Volgens den Noorschen generalen staf zouden deze week het Duitsche slagschip Gneisenau, de kruiser Emden en twee torpedobooten in de Oslo-fjord ge zonken zijn. De Nederlandsche regeering heeft een nieuw oranje- boek het licht doen zien, waarin de na het eerste oranjeboek ondernomen diplomatieke stappen zijn opgenomen, welke onze regeering bij de belligeren- ten heeft gedaan naar aanleiding van schendingen van onze neutraliteit en van het volkenrecht. rciEUWE BRITSCHE MlJjVEflVEtPErc Naar de Britsche admiraliteit mededeelt, Is een ge bied op de Noordzee in het Skagerrak en het Kattegat gevaarlijk door mijnen. Dit gebied raakt de Noorsche, Deensche en Duitsche kusten en loopt langs de Zweed- sche en Nederlandsche territoriale wateren. Er zullen geen mijnen worden gelegd in een vaargeul, die zich zal uitstrekken over een breedte van tien mijl aan weerszijden van zekere punten. De Zweedsche premier, Hansson, heeft vanavond een radio-rede gehouden, waarin hij o.a. zei: „Zweden is besloten zijn beginselen van strikte neutraliteit te volgen. Dat wil zeggen, dat het zich de rechten van een onafhankelijk oordeel voorbe houdt. Het is niet in overeenstemming met de strikte neutraliteit, dat een gelegenheid wordt gegeven voor buitenlandsche ondernemingen. Er hebben ons geen verzoeken bereikt in deze richting, maar indien zulk een vraag zal worden gesteld, dan zal zij geweigerd worden. Het bewaren van onze neutraliteit betee- kent, dat het land zoo noodig verdedigd zal worden." Volgens het Duitsche nieuwsbureau zouden de Engelschen bommen geworpen hebben in de buurt van een klein station in Sleeswijk-Holstein. De ge beurtenis zou van speciaal belang zijn omdat voor het eerst in dezen oorlog vijandelijke vliegers een Duitsch verkeerspunt zouden hebben aangevallen. Mocht door herhaling blijken, aldus het Duitsche nieuwsbureau, dat het om een volgens een plan vastgestelde actie gaat, dan zullen hieruit onmid dellijk de noodige conclusies getrokken worden. Zaterdag 13 April Generaal von Falkenhorst, de commandant der Duitsche troepen te Oslo, heeft in een radio-uitzen ding van Oslo verklaard, dat alle Noren, die gehoor geven aan de mobilisatie-order van de Noorsche regeering, doodgeschoten zullen worden. Aan den anderen kant wordt gemeld, dat de Noorsche regeering van de Britsche en Fransche regeeringen de vaste verzekering heeft gekregen, dat zij onmiddellijke en doeltreffende hulp zal ontvangen en dat de noodzakelijke troepencontingenten in Noorwegen aan land gezet zullen worden. BRITSCHE AANVAL BIJ NARVIK De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld: Vanmorgen omstreeks twaalf uii? stoomde Z.M.'s „Warspite", begeleid door een sterke macht van torpedojagers, die mijnenveeg- en andere installaties gebruikten, de fjord in, om de Duitsche torpedo jagers, waarvan enkele reeds beschadigd waren en die te Narvik een schuilplaats hadden gezocht, aan te vallen. Vier Duitsche torpedojagers werden vernield en zijn in de baai van Narvik gezonken. Drie andere waren de Rombah-fjord ingevlucht, een kleinen inham van 13 tot 14 km lengte, die achter de stad Narvik omloopt. Zij werden achtervolgd, aange vallen en vernield. Drie Britsche torpedojagers werden zwaar be schadigd. Van Duitsche zijde werden de verliezen van torpedojagers niet bevestigd. Wel zou de Brit sche torpedojager Cossack aan den grond geloopen zijn. Volgens het Duitsche nieuwsbureau is de Britsche kruiser York (8000 ton) ter hoogte van Drontheim door Duitsche bommenwerpers tot zinken gebracht. Dit zou echter reeds op 11 April gebeurd zijn. De strijd te land is op het oogenblik voornamelijk geconcentreerd in het uiterste zuidoosten van Noor wegen, in den hoek gevormd door Oslo, Frederiks- stad, Halden, Kongsvinger, Elverum en Hamar. Elverum zoowel als Eidsvoll zouden door Duitsche vliegtuigen vernield zijn. REGEERIIMGSPERSPIEIVST ACTIEF De regeeringspersienst meldt, dat bij een heden verschenen Koninklijk Besluit uitbreiding gegeven is aan den staat van beleg in verscheidene gemeenten, met name in het zuiden (Noord-Brabant) en in de noordelijke en oostelijke provinciën. Voorts meldde deze dienst: De laatste dagen kan men in de buitenlandsche pers, in verband met de recente internationale ge beurtenissen, hier en daar zekere ver- wachtingen aan treffen ten aanzien van de verder aan te nemen houding van kleinere neu trale staten, waar onder Nederland. Onder den indruk van uitingen over de neutralen in het Britsche en Fran sche parlementzou- den deze staten ge voelig kunnen wor den, heet het, voor suggesties in den zin van reeds te voren gemaakte afspraken met de geallieerde bellige- renten, ter zeker stelling van hulp 17 bij een eventueele aanranding van de andere zijde. Hiertegenover wordt andermaal vastgesteld zij het althans voor het Nederlandsche volk ten overvloede dat de Nederlandsche regeering van den aanvang af een onwankelbare en ondubbel zinnige onzijdigheidspolitiek heeft gevolgd, die zij onveranderd blijft handhaven en waarin voor van te voren met welken belligerent ook gemaakte afspraak geen plaats is. Dit standpunt kan, naar de Nederlandsche re geering recht heeft te vertrouwen, bij de regeeringen van alle oorlogvoerenden volledig bekend worden geacht. Verder publiceerde de regeeringspersdienst een bericht aangaande een gerucht omtrent troepen transporten der Engelschen. Heden valt een nieuw voorbeeld te signaleeren van het in omloop brengen van een uiterst lichtvaar dig gerucht met betrekking tot ons land. Het te Washington verschijnende blad „Evening Star" vermeldde, naar de Duitsche radio mededeelde, dat een troepentransport Engeland had verlaten. Het Amerikaansche blad trok daaruit op eigen gezag de conclusie, dat dit troepentransport op weg zou zijn naar Noorwegen of. naar Nederland. Behalve door de Duitsche radio werd deze mede- deeling hedenavond ook verder verspreid door het Berlijn8che dagblad „Nachtausgabe". Waarschijnlijk heeft hierop betrekking het om 8.20 Ned. tijd door de Britsche radio uitgezonden bericht, dat uit Duitsche bron opnieuw geruchten komen als zoude van Britsche zijde een aanslag wor den voorbereid op Nederland. Daaraan werd door de Britsche radio een even stellige als ondubbelzin nige tegenspraak toegevoegd in dezen vorm: Dit is zulk een fantastische onzin, dat niemand buiten Duitschland er ook maar een oogenblik geloof aan zal hechten, aldus de Britsche radio. De tegenspraak is nog door een ongeveer gelijk luidende tegenspraak van Reuter gevolgd. In Duitsche regeeringskringen schijnt men zeer ontevreden te zijn over de houding van Zweden. De berichten en onware geruchten, welke door de Zweedsche pers en radio verspreid worden, zoo be toogt men te Berlijn, dragen er toe bij, dat een deel van het Noorsche volk met een ij dele hoop op Engelsche hulp den onmogelijken strijd voortzet. Men zou in Duitschland reeds van plan zijn concrete eischen te stellen aan de Zweedsche regeering. Zondag 14 Agril De Britsche admiraliteit heeft vanavond mede gedeeld, dat het Duitsche vestzak-slagschip Admiral Scheer met succes door een Britschen onderzeeër is aangevallen en waarschijnlijk door meer dan één torpedo is getroffen. Voorts heeft de admiraliteit medegedeeld, dat de Engelschen nu ook mijnen gelegd hebben in het zuidelijk deel van de Oostzee, in het Kattegat, de groote en de kleine Belt. Vanmiddag is een Britsch bombardementsvliegtuig na een luchtgevecht boven Duitsch gebied op Nederlandsch territorium brandend neergestort, ter wijl tijdens een nachtelijke oefening een Nederlandsch marine-vliegtuig ter hoogte van Petten in zee is verongelukt. In Zweden werd een Duitsch vliegtuig door het afweergeschut neergehaald. De Engelsehe kruiser York van 8000 ton. die volgens de Duitsche mede- deelingen gezonken is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17