f /jeukend Wollen dekens DE LEMTE TEGEMOET! 4a kan U gerust zelf wassen als U maar uitsluitend LUX gebruikt. ekens 23 Maar toen hij zich wegrepte, om de zitting der commissie bij te wonen, sprak zijn gezicht duidelijker dan woorden konden doen. Het onderzoek werd een maand ver daagd, opdat gewonde passagiers onmisbare getuigen zouden kunnen verschijnen. Anne kreeg Joe niet meer te zien, voor hij naar Londen terug keerde. Zij schreef Lucy een langen troostbrief. Maar al bleef haar bezorgd heid even groot, zij werd gedwongen het geval ongeveer te vergeten, doordat plotselinge drukte in haar nieuwe werk al haar aandacht in beslag nam. Nooit tevoren had zij zoo goed be grepen, hoe nuttig en noodzakelijk de arbeid der wijkverpleegster is. Nog nooit was zij zoo van nabij getuige geweest van het krachtenspel des levens. Zij kwam in de woningen der allerarmsten, waar niet genoeg te eten was, in krot woningen van één kamer, waar het heele meubilair bestond uit '11 vuile matras, een wankelen stoel en een roestigen ijzeren pot. Zij kwamen in huizen, die de meest gevreesde ziekten in haar ver- lammenden greep hadden gevat: in huizen van rijken en huizen van armen, waar de huisgenooten op hun teenen liepen en angstig haar gezicht door- speurden, 0111 een zwak teekentje van hoop te vinden. Zij begon te beseffen, welke toovermacht haar titel uitoefende, 't wondere woord „zuster". Zij bemerkte, hoe de ruwste troepen mensehen uiteen weken. om ruimte voor haar te maken, hoe in de meest beruchte buurten der stad haar uniform haar krachtiger be scherming verleende dan een veel hoofdig politiegeleide had kunnen doen. I)rie weken 11a haar promotie kreeg Anne haar eerste belangrijke particuliere opdracht, die haar tevens het sprekend bewijs was. hoe invloedrijke vrienden zij had gevonden. Wel had zij reeds verschillende particuliere patiënten be handeld. maar dit was een heel bijzonder geval, zoowel door het feit, dat zij erdoor gedwongen werd, buiten het ziekenhuis te wonen, als door de persoon van haar patiënt: Zij moest de huisverpleging op zich nemen bij de zieke vrouw van Matthew Bowlev. De directrice had Anne bij zich op het kantoor ontboden, en liet niet na, haar met den noodigen ernst te wijzen op haar zeer bijzondere plichten. „L bent nog erg jong, zuster Lee," zei de Stoomwals, haar wenkbrauwen naar beneden bewegend, „en 't is een heele verantwoordelijkheid. Maar meneer Bowlev wenscht uitdrukkelijk, dat u zou komen, en dr. Prescott schijnt nogal vertrouwen in u te stellen. Zorgt u maar, dat u de goede verwachtingen niet beschaamt. Zorgt u, dat u den goeden naam van 't ziekenhuis hoog houdt, als u in dat huis logeert." „Jawel, directrice." Met een gevoel van warme blijdschap, met het gevoel, dat zij omhoog kwam op de ladder van haar beroep, verliet Anne het kantoor en ging zij naar liet zusterhuis, 0111 haar eigendommen bij elkaar te pakken. Binnen het kwartier was zij klaar, en oin klokslag tien uur. den afgesproken tijd, kwam de auto haar halen. Het was een glinsterende blauwe Rolls Royce met verzilverde metalen onderdeelen en een chauffeur in donkergrijze livrei. Het was een warme, zonnige ochtend. Toen Anne door die drukke, stoffige straten reed, waar zij zich gewoonlijk te voet doorheen repte, zelf haar tasch dragend, gaf de sierlijke geriefelijkheid van den luxe-wagen haar het eerste besef van de voorrechten, die groote rijkdom kan schenken. Nog sterker werd dit besef in haar, toen zij het huis van Bowley zag. Indrukwekkend groot, met tal van spitsen en koepeltjes, stond het in een eigen park op Dene Hill, een paar mijl buiten Manchester; en het interieur, met z'n kostbare meubels, dikke tapijten en fraaie schilderijen maakte een bijna benauwenden indruk van overvloed. Het huis en de inrichting waren té mooi. Haar eigen appartementen echter, in den zuidelijken vleugel grenzend aan de slaapkamer van mevrouw Bowley, trok ken haar bijzonder aan. Anne had een eigen zitkamertje vol bloemen, en er stonden boeken, en de ramen zagen uit op een uitgestrekt fluweelig grasveld, met booinen op den achtergrond. Nauwe lijks was zij binnen, of een keurig meisje kwam vragen, of zij gewend was koffie te drinken 's morgens. Anne kon er niets aan doen, dat er een puur mensche- lijke warmte van voldoening in haar kwam. Er waren dus nog oasen in de dorre woestijn van het verpleegsters leven! En dit was er heel zeker één van voor haar, die rond placht te sloven door de sombere sloppen van liaar wijk. Toen zij haar kop koffie gedronken had, kleedde zij zich in uniform en ging kennis maken met haar patiënte. Mevrouw Bowley was een donkere, magere vrouw van een jaar of vijftig, met een gevuld figuur en een betrokken, lichtelijk ordinair gezicht, Zij lag in een groot bed midden in de groote kamer, met de gordijnen half dicht getrokken, en om zich heen had zij alle toebehooren van iemand, die altijd sukkelt en aan ieder kwaaltje toegeeft te beginnen met de groote ziekentafel aan den eenen kant van het bed, te eindigen met de rijke verzameling medicijnfleschjes aan den anderen. Mevrouw Bowley was dan ook een chronische zenuwpatiënte. Toen zij, dertig jaar geleden, met den armen jongeman Matt Bowley trouwde, was zij een flink en levendig meisje ge weest. Maar Bowley's opkomst in de maatschappij had een eigenaardige uit werking op haar zenuwstelsel gehad. De rijkdom had haar in staat gesteld, zonderlinge neigingen van temperament, denkbeeldige moeilijkheden en kwaaltjes te koesteren, die haar in liaar armoede ontzegd waren gebleven. Wel hing zij nog steeds met, haar heele hart aan haai man, maar toch bracht ze het grootste gedeelte van haar levenstijd in haar bed door, lijdend aan de eene „instorting" 11a de andere gevolgen, beweerde ze aangedaan, van den zwaren strijd in haar eerste huwelijksjaren. Nu bekeek zij Anne met een langen, bezorgden blik. Eindelijk knikte ze en sprak ze: „Ik geloof wel, dat we 't zullen vinden samen, kind. Dr. Prescott heeft erg gunstig over je gesproken. Heh je op je kamers al een beetje orde? Geef me dan even mijn Florida-water, en kom dan bij me zitten. Dan kunnen we eens flink praten. Misschien wil je onder 't praten mijn voorhoofd een beetje wrij ven." Anne deed. wat haar verzocht was. Zij had niet veel tijd noodig om het ware karakter te leeren kennen van die vriendelijke, veeleischende, zichzelf mar telende vrouw. Toen ze haar koele vingers op het droge voorhoofd van haar patiënte legde, werd zij het begin van een oprechte sympathie jegens haar in zich gewaar. 's Middags om drie uur kwam dr. Prescott zijn visite maken. Al was hij eigenlijk chirurg, toch had hij bijwijze van uitzondering de behandeling van\ mevrouw Bowley op zich genomen, om wille van zijn vriendschap met haai man, en omdat zijzelf koppig volhield. Vervolg op blz. 26 De lente... tijd van bruisende levenslust en zonnige ijheid. Zorg toch, dat U volop genieten kunt van de heerlijke lentedagen. Elke dag is er één en elke dag kan'een vreugde-dag zijn. Dank zij Nefa, het ideale damesverband. Nefa is gemaakt van zeldzaam zachte celstof, totaal oplosbaar en geeft volmaakte bescherming n ORANJE 30 ct. BLAUW 40 ct. GROEN EXTRA 60 ct NEFA-FABR1EKEN TE NIJMEGEN lke dag neemt U stof af in de slaapkamer, maar Uw dekens, waarop ook stof valt, moeten ook gewassen wórden- Natuurlijk wil U Uw wollen dekens vrijwaren voor krimpen en verkleuren. Kies daarom de veiligste weg en.... gebruik"alleen Lux om ze te wassen. LUX lost 5 maal zo snel op als gewone zeeppoeders en zeepvlokken. In het sop van zeeppoeders en gewone zepen blijven altijd onopgeloste zeepdeeltjes achter, die de wol vezels hard en stug maken, waardoor de wol krimpt. Ook de kleur wordt door onopgeloste zeep aangetast. Lux voorkomt deze bezwaren. Het lost dadelijk op, zelfs in koud water, zodat geen zeepdeeltjes zich aan de wol kunnen vasthechten. En weet U wel, dat nieuwe dekens op het ogen blik heel veel geld kosten? Zorg dus, dat Uw kostbare wollen dekens niet onnodig slijten door het gebruik van verkeerde wasmiddelen. Lux is veilig en goedkoop, want het gewone pak kost maar 12'/» cent en-het reuzenpak, dat bijzonder voordeligis, slechts 25 cent. LUX VVAsvOORSCHRlfr Maak een lauw Lux-sop in een flinke teil. Doe de deken hierin en haal deze voorzichtig heen en weer in het sop. Niet te lang in het sop laten staan. Daarna ruim spoelen in water van dezelf de temperatuur als het waswater. Dan met koud water, waaraan wat azijn is toegevoegd, zorgvuldig naspoelen. Dat maakt de kleuren weer mooi fris. Drogen geschiedt het best over een droogrek en niet bij een warme kachel. Na het drogen de deken luchtig kloppen of borstelen. x VOOR V/OLLf* 0

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 23