- Z-&SMS Twee mijlen lang, rustend op vijftig pijlersis de Storstrom-brug, die de eilanden Masned en Seeland verbindt, de langste brug van Europa. Zij eerst enkele jaren in gebruikzoowel voor spoor- als wegverkeer. ducten, van varkens evenzeer als van runderen, beheersehten zij een aanzienlijk deel van de wereldmarkt: tachtig procent van hun geheelen enormen uitvoer bestond uit dierlijke producten, die op de eerste plaats hun weg vonden naar Engeland. De veestapel bedroeg dan ook ruiin 3 millioen runderen en 5 millioen varkens. En nog in de laatste tijden konden de Deenscbe zuivelfabricage- rnethoden aan de Hollandsche ten voorbeeld worden gesteld. Een rustige ontwikkeling van toestanden en verhoudingen had van Denemarken in de laatste jaren een land gemaakt, waar sociale vraag stukken veel minder klemmend waren dan in de omringende staten. En de groote, ongeschokte welvaart had een hoog cultuurpeil meegebracht. De trotsche Denen, eenmaal heerschers over Noord- en West-Europa, hebben thans het simpele lot, waar zij sinds eeuwen mee tevreden konden zijn, uit eigen handen moeten overgeven aan de goedgunstigheid van andere heerschers. Wel niemand, die niet hopen zou, dat zij eenmaal opnieuw in volle zelfstandigheid en vrijheid over eigen grond en leven weer beschikken zullen Een zitting van het Deenscht parlement tijdens het bewind van het vorige ministerie Stauving. Naar men aanneemt bevat deze Jut- landsche heuvel het graf van Ham let. De koningsheuvel wordt nu door een zwerfsteen bekroond. el ver zijn de glorieuze tijden, toen de Denen 't machtigste volk van heel Noord-Europa vormden. Toen zij rondom het jaar 1000 onder hun koning Rwen heerschers waren over Engeland en NoorwegenOf toen zij in volgende eeuwen Zweden, heel Noord-Duitschland tot zelfs Estland toe bij liun rijk inlijfden. Sinds de middeleeuwen reeds is de macht van het oude, stoere volk van veroveraars en wereld- handelaars getaand. En hoe langer hóe meer zijn zij een vreedzaam en winstgevend leven gaan leiden als de grootste veefokkers van Europa. Zijn moeilijk toegankelijke west kust met als eenige haven Esbjerg maakte, dat het land min of meer het westen, waartoe het door zijn aard en cultuur eigenlijk belioordd, den rug toekeerde om zich veel meer te oriënteeren op de landen rondom de Oostzee, waartoe het de toegangspoort was. Alleen hun handel strekten de Denen nog over de wereldzeeën uit. En met hun zuivel en slachtpro- Een stadsgezicht in Kopen - hagen in vreedzamer tijden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 3