WAT UILEN ETEN J 'h Wat uile-spuwballen benutten, of het menu van een ransuilLinks: twee spuwballen in hun geheel rechts: enkele vogel-restenin het midden bovenste rij: schedeltjes van veldmuis: tweede rij: onder kaken van veldmuis: derde rij: schedeltjes van spitsmuizen; vierde rij: ribbenschouderbladscheen- en heupbeenderen van veldmuizen vijfde rij: werveltjes van veld- en spitsmuis. Uilen zijn gewoon, hun prooi in zijn geheel naar binnen te werken en na afloop van den maaltijd de onverteerbare resten als grijze haarproppen uit te spuwen. Gewoon lijk gebeurt dit op vaste plaatsen in schuren of in een boom, waaronder men dan een groote massa van dergelijke „braakballen" kan aantreffen. Bij onderzoek geven deze een volledig beeld van wat er op het menu van een uil voorkomt. Zij blijken hoofdzakelijk te bestaan uit haar en skeletresten van muizen, voor een deel ook uit de overblijfselen van spitsmuizen. Deze laatste zijn insecteneters met een geheel ander seliedeltje en gebit dan dat van de veldmuis, die een knaagdier' is. Een enkele maal zal men vogelresten vinden, gewoonlijk van musschen. ïn dat menu ligt meteen de verklaring van de groote uilensterfte van de afgeloopen maanden. Deze winter met zijn vele sneeuw, die maanden lang de velden dekte en de muizen dwong in hun holen te blijven, werd vele uilen noodlottig. Menige boer vond 's morgens in schuur of hooiberg Rechts: Waar de ransuil woont. een dooden kerkuil, terwijl de steen- uiltjes bij tiental- -^55» v len neervielen, tot midden in de ste den toe. Links: Len prach tige foto van een ransuil. HechtsA an den voet van ren beuk ligt een aantal grijze proppen, welke uit haar en skeletrestenblijken te bestaan

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 5