OVERSTAPPIE A 12 B II O N X E I „JONG ENS j I TE VELDE"! 't Is lente, ook bij ons. De burgers denken zoo langzamer hand over 'n fleurig voorjaarscostuum en 'n vacantiereisje, maar voor ons beteekent het voorjaar iets anders. Voor- loopig bracht de lente ons 'n teleurstelling, want voor den derden keer werden de verlofpasjes onbereik baar weggesloten in de kast van1 den sergeant-majoorI Er zeilt een roomblank wolkje langs het stralen de blauw van den hemel, een bol windje doet den plas rimpelen, het riet wuift en in de glin stering van het water springt een speelsch vischje op. Over het rijtje berkjes, dat de pioniers als maskeering lieten staan, waast een teedergroen; een felgele vlin der fladdert over de elzekatjes en strijkt even neer op iets glinsterendsden loop van eengrimmigen mitrailleur. Die mitrailleur staat in stelling, de loop wijst naar het geïnundeerde gebied. Verderop zijn lignissen en schuilplaatsen, er is een warnet van verbindingsloopgraven en uit het gras onder de mitrailleur-afuit komt iets wits en geels om hoog. ,,'n Krokussie, jonges!" zegt onze facteur Over- stappie verrukt, ,,'n Orrisjineel krokussie, hoe bestaot 't?" Ja, hoe bestaat't. Weken lang was de bodem hier door een dikke ijslaag be dekt. We hebben dit land schap gezien, toen het ver stard lag in den greep van een barren winter. Hier was het, dat we, week na week, geulen hakten in een ijslaag, die steeds dikkér werd. Hier beleefden we tusschen de schotsenstapels van onze ijsbarrière eens een sneeuwstorm, die ons heugen zal. Doodsch en vaal lag de vlakte onder de grauwe lucht en het scheen wel of de winter eeuwig duren zou. Maar tóch is het voorjaar geworden. „Tja, 'n crocus," zegt onze korporaal Papkind M vi Voorjaar 1940. Een teeder groen waast over de berkjes, in het gras bloeit een cro- cusje. Maar boven deze lentebode staat een grimmige mitrailleur. verteederd. „Hoe komt die in de rimboe!" „Die veurbode van de lente staet hier wél een- zaem," meent onze keurige Hagenaar. „Eensaom?" protesteert de facteur. „Hiero staotd'r nog eentje en daoro benne d'r 'n heele hoop. Wat seg ik! Hééle bollefelde staone hier in folie bloei!" „Hm, bollenvelden. mij mert Opa. Hij her innert zich. hoe hij in vrediger tijden elk voorjaar met zijn vrouw 'n fietstocht langs de bloeiende velden in de bollenstreek maakte. Ook Overstappie kent, als 'n rechtgeaard Amsterdammer, deze lente-geneugten. „Ferleje jaor benne we d'r nog in een autobus langs gekomme," vertelt de facteur. „Ik en '11 paor maots fan de trein hebbe 'n soortement reisvereeniging, snap je? Dan gaone we soo's 'n daggie naor Arnhem of met 't bootje naor Harderwijk. Maor as de tullepe bloeje, maoke we altijd 'n bolletocht. Dan hure we 'n bus." ,,'n Bus vol tramconducteurs!" grinnikt Jilles in een plotselinge opwelling van humor. „Jou moete goed begriepe, dan wordt er natuurlijk om 'vochten, wie de kaartjes mag knipp'n." „Nee, steenezel, d'r fait niks te knipp'n," bouwt de beleedigde Overstappie hem na. „We hebbe allemaol jaorabonnement „Of we dit jaar de bollen zien bloeien....?" vraagt Papkind zich af. Tja, dat staat nog te bezien, 't Voor jaar bracht voor ons niet veel goeds mee, voor den derden keer werd het verlof ingetrokken. Want terwijl de aarde opbloeit en het jonge leven zich aankon digt, neemt alom 't oorlogs geweld toe. Grommend dui ken de bommenwerpers neer, de aarde beeft onder de kracht der helsche explo sies, machtige zeekasteelen verdwijnen ontredderd in de golven en elke dag brengt nieuw leed over een menschheid, die zich ont zet afvraagt, waarheen dit alles leiden zal. ,,'n Móói voorjaar!" zegt onze korporaal bitter. Hij houdt een stuk krant om hoog. De vette koppen verkondigen niet veel goeds. „Drie torpedojagers vernietigd," lezen we. „Troepentransportschip ge torpedeerd, ruim driedui zend doodenZeven bommenwerpers omlaag gehaald. Verhoogde ac tiviteit van de artille rie. Nieuwe lichtingen opgeroepenDorpen in vlammen.. Evacuatie.. Ultimatum. Nijdig frommelt Papkind de krant tot een prop. ..Zon je ze niet!" zegt hij. De vlinder vliegt weer op in het gulden zonlicht. Naast den mitrailleur sta ren we het fladderende vlekje na. In de struiken fluit een merel en aan den kastanjeboom bij het oude boerderijtje pronken al de "er«te kaarsen. '1 Is lente. A t> N y 'I.- Overstappie is goed af! Van den fourier kreeg hij een „moordpantelon met zwemvlieze" Lente-gedachten 't Is warm in het voorjaarszonnetje. Overstappie pulkt eens aan z'n kraag. „As ik non burreger was, kocht ik '11 fijn foor- jaorskloffie," zegt hij met iets als heimwee in z'n stem. „Tjae," zegt ook onze Hagenaar. „Da's altijd 't, leuke van de lente, zag. Je kunt je garderobe nog 's aenvullen. In m'n lactate verlof heb ik 'n paer reuze sjieke dassen op de kop getikt en ik wou juist naer m'n kleermaeker gaan om 'n veurjaers-costuum te laeten aenmeten. 'k Heb al '11 staeltje uitgezocht. Keurig, heur, beige met 'n vischgraetje van haevan- na-bruin „Met roze stippeltjes!" hoont de facteur. „Jij lijkt die gooser wel, waor ik in Mokum gelijk mee gekeurd ben. Se hadde ons al de inaót genome en toen stinge we op onse sokke te wachte tot onze ooge gekeurd werde. D'r was soo 'n dikke kapitein- dokter bij en die liet ons eerst 'n heeleboel raore woorde leze. Toen kwam ie met 'n gekleurd stukkie karton ansette. Wat foor kleur is dat, fraogt ie. Ik seg: dat is bruin. Goed soo, segt ie, de folgende. Komt d'r 'n gast met. lange haore en 'n bombazijne jassie. „Ah, 'n kunstenaer," concludeert onze Hagenaar. „Wat foor kleur, fraogt die dokter weer. Segt die gooser: dat is gebrande sjenna! Had je die dokter motte sien kijke. Wat ben je fan je fak, fraogt ie. Set me dat brokkie artiest 'n hooge borst op en segt tooneeldikkerateur. Goed soo. segt die dokter, de folgende. „En toen?" „Nou toen kwam d'r 'n fentje op de proppe, ge woonweg 'n plaotje! Gefriseerde haore had ie en 'n getaljeerd jassie, net alsof ie 'n korset droeg. Soowat. twintig ringe blonke au se fingers en 'n gouwe tand had ie óók. Hao, segt die dokter, daor hebbe we eindelijk 's 'n echt knappe fent, en hij begint al 'n tikkie vuil te grinnike. En fertel mij nou 's, wat foor kleur is dit? Had je die gooser motte sien, hij ging d'r eerst met se snuffert bovenop legge alsof ie an dat kartonnetje wou ruike. Nou, segt die dokter, hóór ik nog wat? Maor die fent bleef maor staon koekeloere. Eindelijk segt ie: feitelijk most je die kleur bij lamplicht sien, maor ik geloof, dat ik met 'n gerust hart ken ferklaore, dat die tint 'n soort fleur de foulibeau patatras is!" „Wat!" buldert Papkind ontzet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 12